CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 4:18 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Vin Iul 03, 2020 1:41 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Iul 02, 2020 10:10 am
Mesaje: 7
Salutare tuturor,

Stiu ca este un subiect ce ridica foarte multe polemici si anume DAIWA vs. SHIMANO. Insa deoarece nu reusesc sa vad (se intampla sa fie doar una dintre ele in stoc) in magazine mulinetele asupra carora m-am oprit pentru a putea lua o decizie, vin catre voi cu rugamintea de a imi face o recomandare:

1. DAIWA EMBLEM 45 SCW
2. SHIMANO ULTEGRA 14000 CI4+ XTC

PS: la Daiwa ma atrage tamburul de 45 si frana QD (detin crosscast 5000 sp QD de cand au aparut - 2018, nu au nici o problema), iar in ceea ce priveste Shimano ma trage inapoi bucsa de plastic de la galet.

Asemanarile pe care le vad (din specificatii) - 6 rulmenti anti-coroziune, frana rapida QD si Hi-speed drag, recuperare in jurul a 1 metru per tura de manivela.

Avantaje SHIMANO - greutate mai redusa 540g vs 615g, drag force 20 kg vs 15 kg (nu cred ca este chiar important), manivela se fixeaza in rotor evitand aparitia unor jocuri.

Avantaje Daiwa - tambur de 45, o asezare mai buna a firului (prefer o asezare a spirelor mai in x decat una aproape paralela), bucsa metalica la galet (la crosscast nu am acordat atentie asezarii firului dupa lansare .... pur si simplu am adus galetul in ipozitia normala si am tensionat firul), pretul cu 50 euro mai mic (intre 134 si 150 Euro in magazinele de afara VS 200 euro Shimano)

O decizie grea .... poate cineva a pus mana pe amandoua si imi poate spune cate ceva.

Multumesc anticipat.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Iul 06, 2020 12:05 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Iul 02, 2020 10:10 am
Mesaje: 7
Chiar nu a vazut nimeni ambele mulinete ?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Iul 06, 2020 1:07 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 15, 2014 6:51 pm
Mesaje: 43
Salut, am pescuit intr-o partida cu ambele mulinete, doar ca la Shimano a fost vorba despre Shimano Ci4 5500 XTC nu 14000.

Pro Daiwa
-asezare mai faina a firului, mai ales cu noua tehnologie SCW;
-robuste, dau senzatia de fiabilitate, ca nu te vor lasa la greu;
Contra Daiwa:
-frana sacadeaza, parca ii lipsea un pas intermediar intre a fi stransa si a elibera fir prea mult;
-greutate mare;

Pro Ultegra Ci4:
-greutatea redusa (mai ales la cele de 5500), bijuterii din punctul asta de vedere;
-flluiditate si senzatie placuta in recuperare;
-noua frana Hi Speed Drag, chiar este foarte rapida si din punctul meu de vedere se comporta mai bine ca si frana de la Emblem;
-sistemul de fixare al manerului;
-reductii pentru ambii tamburi din pachet;

Contra Ultegra CI4:
-asezare a firului nu atat de placuta ochiului;
-nu par atat de robuste, par mai firave, nu stiu cum se vor comporta odata cu trecerea anilor (dar asta poate fi doar o parere subiectiva si personala);

Dintre aceste doua modele, as alege fara sa clipesc Ultegra Ci4, desi eu personal le-am vandut amandoua seturile si am achizitionat un set de Daiwa Basia care sunt la un alt nivel, dar si financiar sunt in alta zona.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Iul 08, 2020 8:55 am 
Neconectat

Membru din: Joi Iul 02, 2020 10:10 am
Mesaje: 7
Multumesc de raspuns.

In ceea ce priveste greutatea e o diferenta mare 440gr Shimano Vs 615gr Daiwa (daca ar fi sa comparam cu varianta de 14000 ar fi 540gr vs 615gr).

Pe mine ma trage putin inapoi, problema cu bucsa de la galet si disparitia caraitului la Shimano. As fi fost interesat daca exista diferente majore ca si performante care sa justifice diferenta de 60 euro/mulineta: Daiwa 140 euro vs Shimano 200 euro. Cu bugetul sunt cam la limita, iar ca si pescuit sa zicem ca in medie efectuez cam 8 paertide a 48 ore per an, atat plantat cat si lansat iar in ultima perioada cu capturi cuprinse intre 10 si 18 Kg).

Ma gandesc ca per total as economisi 240 euro, insa daca sunt diferente mari intre mulinete prefer sa nu ii economisesc.

Daca comparam varianta de 14000 si forta de franare ar fi 20kg vs 15kg. Insa m-ai facut curios spre varianta de 5500 (daca nu ma insel singura diferenta fata de varianata de 14000 ar fi doar capacitatea de stocare a firului si forta de franare.)


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Iul 08, 2020 10:17 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Ian 21, 2014 8:13 am
Mesaje: 20
Localitate: Bucuresti
Salutare, nu am pescuit cu Daiwa, dar aș vrea să vă spun experiența mea cu bucșa de la Shimano.
Atunci când a apărut Ultegra XSC, acum mulți ani, pescuiam cu Okuma Pl865. Am cumpărat o Ultegra XSC 14000 de probă. Am folosit-o prima dată la un concurs pe Corbu. Pescuiam cu Sufix UltraKnot 0.2. Bucșa s-a tăiat la prima trăsătură pe drop, nici nu mi-am dat seama ce s-a întâmplat, mulinam din ce în ce mai greu și nu înțelegeam de ce. Firul trecuse prin bucșă ca prin unt. Am fost foarte dezamăgit.
După o pauză de 2 sezoane m-am reapucat de pescuit. Am vândut mulineta, după ce i-am schimbat bucșa și mi-am luat 3 Ultegra XTD 14000. Bineînțeles cu mari emoții, dar am zis că totuși să încerc din nou, pescuisem mai demult cu Aerotehnium și eram fascinat de mulinetele Shimano.
Cu XTD-urile pescuiesc de 2 ani și nu am avut nici o problemă cu fire de 0.20 sau 0.25. Mai mult cu ele au pescuit și câțiva prieteni care nu sunt pescari și care pe drop procedau exact cum n-ar trebui și nu au pățit nimic. Am doi prieteni pescari care și ei au XTD-uri si nu au probleme cu bucșele.
Eu am o bănuială că la primele Ultegra cu bucșă de plastic a fost o problemă cu materialul. Când am schimbat bucșa la XSC, bucșa originală era dintr-un plastic mai moale, ca un fel de cauciuc mai dur. Bucșa de schimb era dintr-un plastic mult mai dur.
Sfatul meu e să nu ții cont de bucșă atunci când compari Daiwa cu Shimano.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Iul 09, 2020 8:37 am 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 15, 2014 6:51 pm
Mesaje: 43
Salut Dragos, diferenta de greutate intre Emblem si Ultegra 5500 este uriasa, doar cand le montezi pe lanseta si pescuiesti iti dai seama cu adevarat. Asta cu forta de franare chiar nu are nici o importanta din punctul meu de vedere in pescuitul efectiv, de exemplu la Basia care este topul de la Daiwa, forta de franare este "doar" 10 kg, total irelevant. In legatura cu bucsa de plastic si cu caraitul, iti spun sincer ca eu personal nu am avut niciuna din aceste probleme, am detinut Ultegra XSC si apoi Ci4 XTC cativa ani, dar diametrul minim al firelor a fost de 0.25.
In ceea ce priveste bugetul, aici fiecare isi stie socotelile, dar eu personal un lucru am invatat in urma investitiilor in scule de pescuit, mai bine mai astepti, mai strangi bani, mai faci un efort financiar in plus si iti iei ce te atrage si iti place mai tare. Tot timpul te vei gandi la cele ce nu le-ai luat si intr-un final le vei vinde cele achizitionate(cu pierdere de bani) si vei ajunge tot la alea dorite. Exemplu concret, colegul meu de pescuit, dupa doar o partida, a vandut Emblemurile si a trecut la Ultegra Ci4, dupa ce a facut cateva lansari si driluri cu ale mele.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Iul 09, 2020 10:08 am 
Neconectat

Membru din: Joi Iul 02, 2020 10:10 am
Mesaje: 7
Sincer balanta este inclinata catre Shimano, de pescuit nu pescuiesc cu diametre mai mici de 0.25 mm deci o sa fac abstractie de bucsa, plus ca dupa un an (sau cand ies din garantie) ii pot monta brat monobloc de power aero (costa 35 euro/bucata, m-am interesat si nu se modifica cu nimic rotatia rotorului, etc.).

Din sfaturile tale, am ramas blocat daca sa merg pe varianta de 5500 sau 14000, ma atrage foarte mult greutatea redusa a variantei de 5500 (100 gr in minus fata de 14000).

De pescuit, pescuiesc atat plantat cat si lansat (nu sunt un lansator foarte bun, dar undeva pe la 150m reusesc sa lansez ... nu prea am avut nevoie de mai mult / iar de plantat pana acum nu am plantat mai mult de 200 - 250 m ...si asta o singura data).

Deci daca diferentele intre cele doua variante sunt doar forta de franare (de care chiar nu tin cont), capacitatea tamburului (care sa zicem ca la 5500 ar satisface nevoile mele), si implicit greutatea as tinde spre un 5500.

Insa pe viitor as vrea niste tx5-uri intensity .... si aici ma gandesc daca s-ar echilibra aceasta mulineta sau varianta de 14000.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Iul 09, 2020 12:57 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Dragos, daca pescuiesti doar pe lacuri pe care esti sigur ca nu-ti trebuie nici fire foarte groase, nici distante mari pentru plantat, te poti descurca si cu mulinete de marimea 5500. Mulinetele de marimea 14000 sunt totusi mai indicate.

La plantat e bine sa folosesti fire cat mai groase (minim 0,40mm, din punctul meu de vedere), indiferent de situatie. Pe o mulineta Shimano de marimea 5500 intra in jur de 210m de fir de 0,40, conform specificatiilor. Daca vrei sa pescuiesti cu fire de 0,45, probabil ca poti sa pui in jur de 160-170m. Daca adaugam si faptul ca uneori trebuie sa completezi cu 15-20m de inaintas mono de 0,60-0,70, e clar ca tamburul de marimea 5500 nu te ajuta prea mult.

In privinta echilibrarii unei lansete ca TX5 Intensity de 3,90m/3,5lb cu o mulineta de marimea 5500, am filmat mai multe materiale cu Cristi Mihalcea in care Cristi folosea exact TX5 Intensity de 3,90m cu o mulineta Ultegra XTD 5500. Nu facea asta intamplator - pescuia lansat cu fir de 0,45 si voia ca spirele de fir care ies de pe tambur sa fie cat mai mici. Nu s-a pus problema ca mulineta nu s-ar echilibra cu lanseta.

Daca ai timp, vezi si topicul asta in care Cristi explica avantajele unei mulinete de marimea 5500: Casting la 226m.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Iul 13, 2020 9:23 am 
Neconectat

Membru din: Joi Iul 02, 2020 10:10 am
Mesaje: 7
Multumesc tuturor pentru raspunsuri si sfaturi. Decizia finala este ca voi merge pe varianta ULTEGRA 14000 ci4+ XTC.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: