CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 12:55 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Shimano Ultegra 14000 XTE
MesajScris: Mie Iul 13, 2022 8:51 am 
Neconectat

Membru din: Dum Mai 14, 2017 11:41 am
Mesaje: 55
Salutare,

m-ar interesa cateva pareri despre noile mulinete. Eventual daca Mugurel Adascalitei le-a vazut/desfacut, daca merita trecerea de la ultegra clasica la noul model, etc


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Ultegra 14000 XTE
MesajScris: Joi Iul 14, 2022 8:02 am 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 30, 2013 11:57 am
Mesaje: 97
Localitate: Bucuresti
Salut ,
Personal ,nu am avut inca ocazia sa desfac noul model , insa am vazut un filmulet cu mulineta desfacuta . Fata de Ultegra XTD/XSD pe care o inlocuieste , la noul model sant cateva schimbari importante .
- corp CI4+
- pinion conducator HAGANE
- manivela infiletabila
- Infinity Drive
- Rigid Cast
Cu alte cuvinte , la nivel de angrenaje , noul model este identic cu modelul actual Ultegra CI4 + XTC/XSC .
Pentru mine , cea mai importanta tehnologie introdusa este Infinity Drive ,prezenta si la noul model de Shimano Aero Technium MGS XTD/XSD si prezenta de ceva ani la mulinetele Shimano de spinning .
Infinty Drive , permite culisarea axului fara ca acesta sa atinga interiorul pinionului central , lucru care reduce foarte mult frecarea axului de pinion , mulineta ruland mult mai fluid .
in rest, noul model pastreaza acelasi numar de rulmenti , 4 + 1(cate 2 pe fiecare pinion ) si acelasi model de frana Instant cu saibe de pasla .

_________________
https://www.facebook.com/monturicrap.ro/?ref=bookmarks
http://www.totalfishing.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Ultegra 14000 XTE
MesajScris: Vin Iul 15, 2022 3:56 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Mai 14, 2017 11:41 am
Mesaje: 55
Multumesc pentru raspuns. Ce imbunatatiri (customizari) mai vedeti necesare?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Ultegra 14000 XTE
MesajScris: Sâm Iul 16, 2022 8:51 am 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 30, 2013 11:57 am
Mesaje: 97
Localitate: Bucuresti
Am uitat sa precizez faptul ca la noul model a disparut bucsa de plastic de la galet .
Picup-ul este fel cu cel de la Ultegra Spod sau Speed Master XTC/XSC .
Posibilitatile de tuning au ramas aceleasi ca si la Ultegra XTD/XSD sau Speed Master XTC/XSC .
Se poate face frana mai rapida , de tip HI-SPEED , prin schimbarea saibelor de pasla cu unele din teflon sau carbon si
se mai pot adauga 6 rulmenti astfel :
- 1 rulment galet
- 3 rulmenti wormshaft ( 1 jos si 2 sus )
- 2 rulmenti knob manivela .
Tuningul nu este neaparat necesar , mai ales ca unul compet este destul de costisitor .
Un tuning insa important pentru angrenaje si cu costuri mici este adaugarea rulmentului in partea de jos la wormshaft .

_________________
https://www.facebook.com/monturicrap.ro/?ref=bookmarks
http://www.totalfishing.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Ultegra 14000 XTE
MesajScris: Joi Dec 01, 2022 11:49 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 17, 2014 9:05 am
Mesaje: 63
Localitate: Suceava
Am desfacut si eu.
Acolo la wormshaft in partea de jos au pus o mizerie de bucata de metal. Ar merge un rulment acolo dar foarte ingust. Iar fix in capat ar merge cred, in locul bucsei de plastic, 2 rulmenti de 2.5. Ei se vor sustine intr-o proeminenta de plastic a coltului din spate al mulinetei, cel fixat pe exterior de un surubel mic.
Comparand cu o ultegra de generatie mai veche, xsc spre exemplu, mai sunt ceva imbunatatiri in afara de cele enumerate, la rotor mai este o saiba/inel metalic sub el chiar daca il face mai greu cu 2 grame.
Fusta are acum 4 laturi, mai stabila.
Tamburul e o idee mai lung in partea de jos, firul intra oleaca .ai greu sub tambur. Il scoti si mai usor.
In interior, din pacate, la partea de wormshaft, mi se pare un sistem mai slab ca fiabilitate, sunt niste solutii tehnice care nu prea le-am inteles.
De asemenea, la wormshaft, axele care sustin piesa culisanta de pe wormshaft sunt dispuse un pic diferit, respectiv axa cea subtire e dispusa altfel in corpul carcasei.
Un alt minus, tot ca si comparatie cu vechile generatii, la acele axe pe care se sustine piesa culisanta de pe wormshaft, in partea din jos nu mai sustinere fizica, respectiv ca la XSC spre exemplu unde aveai un surub care fixa axul subtire sa coboare in jos si acea tablita cu 2 suruburi la axul acela oleaca nai gros.
Xte are niste plusuri pe partea de greutate, e mai usor corpul, pinionul central e inchis la culoare e de calitate net superioara vechiului material, manivela se insurubeaza si ai jocuri mult mai mici, la galet nu mai ai mizeria aia de plastic, si cireasa de pe tort sistemul infinite drive de pe ultima generatie mgs.
Am desfacut si am studiat in paralel cu generatia veche xsc de ultegra, sunt plusuri per ansamblu, imi place, singura retinere e sistemul wormshaft care e sub vechile generatii. Cel mult pica wormshaftul, material mai moale, dar se poate inlocui la o adica.
Dar e parerea mea subiectiva.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Ultegra 14000 XTE
MesajScris: Joi Dec 01, 2022 11:57 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 17, 2014 9:05 am
Mesaje: 63
Localitate: Suceava
Va las si o fotografie, poate e de folos cuiva.


Fişiere ataşate:
Compress_20221201_235651_1212.jpg
Compress_20221201_235651_1212.jpg [ 35.19 KiB | Vizualizat de 4665 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Ultegra 14000 XTE
MesajScris: Vin Dec 02, 2022 2:54 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 14, 2014 9:51 pm
Mesaje: 93
Localitate: Timisoara
Poate cineva sa imi dea si mie codul sau dimensiunile de rulmenti necesari pt XTD14000 SPOD?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Ultegra 14000 XTE
MesajScris: Vin Dec 02, 2022 2:55 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 14, 2014 9:51 pm
Mesaje: 93
Localitate: Timisoara
Dau de o bere :!:


Ultima oară modificat de Gusti pe Vin Dec 02, 2022 2:59 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Ultegra 14000 XTE
MesajScris: Vin Dec 02, 2022 2:56 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 14, 2014 9:51 pm
Mesaje: 93
Localitate: Timisoara
multumesc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Shimano Ultegra 14000 XTE
MesajScris: Dum Noi 05, 2023 6:56 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 27, 2013 6:20 pm
Mesaje: 256
Localitate: Roma
Salutare,am o întrebare referitoare la cum se monteaza manivela mulinetei,deci pot apărea probleme în timp de la înfiletat și desfiletat?Multumesc!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron