CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Lun Mai 13, 2024 3:53 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Korda Krank
MesajScris: Sâm Mai 17, 2014 11:33 am 
Neconectat

Membru din: Vin Apr 11, 2014 4:27 pm
Mesaje: 123
Localitate: Craiova
Vlad Pavlovici scrie:
florinalin scrie:
Eu l-am folosit si nu am vazut diferenta mari in sensul rau.


Se poate ca tu personal sa nu fi observat diferente. Dar daca ai avea crapi de 20-25kg in lac (care sunt principala atractie pentru pescari si care acum costa cateva sute de euro bucata, daca ii gasesti, iar in cativa ani vor costa cateva mii de euro bucata) si ai avea informatia ca foarte multe lacuri occidentale nu accepta carlige ca M1, pentru ca s-a constatat ca sunt potential mai daunatoare, ti-ai asuma riscul sa faci experiente cu ele pe crapii tai?

Am pescuit, de pilda, cu carlige cu tija foarte lunga si curbata ca Fox seria 5, CRU Long Shank Nailer, Gardner Long Shank Mugga si altele. Pe unele lacuri, n-am avut nicio problema cu ele. Pe alte lacuri, au ranit pestele mai tare decat alte carlige. Practic, i-au cusut gura. Cat timp exista riscul sa faca acelasi lucru si la Varlaam, de ce si-ar asuma administratia lacului acest risc, cand sunt destule carlige potential mai putin periculoase?


va dau dreptate, daca privesti din pct de vedere al administratorului unui lac. Eu am spus doar ce am constatat personal folosind aceste carlige. Conteaza foarte tare si cum se zbate pestele, cat de nervos este.....

_________________
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Korda Krank
MesajScris: Sâm Mai 17, 2014 3:11 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Citat:
Cred ca, daca facem un sondaj pe forum, majoritatea pescarilor nici macar nu-l cunosc, cu atat mai putin sa-l fi folosit vreodata


Vlad, tot ce se poate sa nu-l cunoasca dupa nume/indicativ. Eu insa cunosc 2 proprietari de magazine de pescuit care vand carlige Hayabusa si de la ei stiu ca M1 se vinde cam de 7-8 ori mai repede decat restul carligelor. Adica proportia e: la un plic de P1 sau L1 vandute deja pleaca din magazin 7-8 plicuri de M1. Tu insuti esti unul dintre "vinovati", ai una sau chiar mai multe emisiuni in care ai prezentat acest carlig (imi pare ca una e filmata chiar pe Tancabesti). Acuma sunt convins ca nu datorita off-set-ului, in primul rand, este cumparat acest tip de carlig, ci datorita formei tijei.

Citat:
stii foarte bine ca proprietarii de lacuri nu lucreaza la insuccesul unui carlig.


Stiu, ma refeream la faptul ca "lucreaza" indirect. :) Sigur, pe proprietatea lor au dreptul inalienabil de a impune ce reguli vor (mai ales cele care se refera la protectia pestelui). E adevarat, nici mie, client, nu-mi plac pestii raniti.

Citat:
au reputatia de a fi mai daunatoare decat alte carlige si sunt interzise pe aproape toate lacurile occidentale


Totusi acesta, in sine, este un argument destul de "dubios" (practic e o eroare de logica formala). Pentru ca nu tot ce se practica pe multe dintre lacurile occidentale e si bun. Neaparat. Si, cel mai la indemana exemplu, este interzicerea pe foarte multe dintre lacurile din occident a carligelor cu spin (sau obligatia de a folosi doar carlige "barbless"). In opinia mea cele "barbless" ranesc mult mai mult pestele.

In ceea ce priveste carligele de tipul bent-hook, iarasi ca o parere strict personala bazata pe observatie, legate corect nu sunt cu nimic mai nocive decat altele legate in montura KD de exemplu. Mult mai nocive imi par, intr-adevar, carligele de tip long-shank (mai ales cele cu tija curbata).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Korda Krank
MesajScris: Sâm Mai 17, 2014 4:02 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
N-am avut niciodata informatia ca M1 ar fi un best-seller. Se poate sa fi devenit intre timp, desi din ceea ce spui rezulta ca se vinde mai bine doar in raport cu alte carlige Hayabusa.

Insa faptul ca un carlig are o reputatie proasta si administratia unui lac decide sa nu-l accepte pe baza acestei reputatii nu e o eroare de logica, este logica in persoana.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Korda Krank
MesajScris: Sâm Mai 17, 2014 7:03 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Citat:
desi din ceea ce spui rezulta ca se vinde mai bine doar in raport cu alte carlige Hayabusa.


Pai, carligul Hayabusa P1, de exemplu, este clasicul carlig de forma curve-shank intalnit la majoritatea firmelor producatoare. Spre deosebire de M1 care nu prea se gaseste la altii. Poate m-am exprimat gresit, voiam sa spun ca (cel putin la unul dintre magazine) se vand 7-8 plicuri de M1 in cat timp se vinde un plic (indiferent de firma producatoare) de carlige de alte forme. In orice caz chiar asta-mi spuneau, ca au observat ca acest carlig se vinde din ce in ce mai bine.

Trebuie insa precizat ca acel magazin are la vanzare monturi gata confectionate (corect) de catre baietii de la magazin (cu leadcore, kit de plumb pierdut + plumbul, fir cu camasa mantis gold, carlige - de regula - Hayabusa M1 si cu un snagger impins corect pana la punctul de curbura al tijei carligului). Care monturi sunt convins ca au ajutat la prinderea multor pesti, de aici probabil si succesul carligului.

Cat despre Korda Krank nu l-am vazut deocamdata decat in filmele Korda si, desi nu cred ca strica, nici nu sunt de parere ca e o mare revolutie in domeniul carligelor fiind un fel de struto-camila. Tot mai incredere in mecanica inteparii si in timpul drilului as avea, de exemplu, intr-un carlig clasic "wide-gape" cu un adaptor "line aligner" atasat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Korda Krank
MesajScris: Sâm Mai 17, 2014 8:15 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Ionut, nu contest nicio clipa ca poti sa pescuiesti cu M1 fara sa ranesti pestele mai mult decat il ranesti si cu alte carlige. Daca n-as fi crezut asta, nu l-as fi folosit si in orice caz nu l-as fi aratat in filme pe care le vad mii sau zeci de mii de pescari.

Totusi, datorita formei, e un carlig cu un potential de a coase gura pestelui mai mare decat un model clasic wide gape, de exemplu. Pe anumite lacuri sau in anumite monturi sau cu anumiti pesti, poate sa devina periculos, intr-un fel in care alte carlige nu sunt - si de asta a primit interdictie pe atatea lacuri, incepand din anii 90 si mergand pana azi.

Nu inseamna ca toate lacurile pe care e interzis la ora actuala l-au testat. Inseamna ca n-au vrut sa-si asume riscuri cu el, cunoscandu-i istoria. Ceea ce e de inteles, cand un singur crap mare poate costa - in alte tari, dar spre asta ne indreptam si noi - mii sau zeci de mii de euro.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Korda Krank
MesajScris: Lun Mai 19, 2014 9:48 am 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 13, 2013 10:20 am
Mesaje: 282
eu am folosit M1 de vreo 4-5 ori. nu cred ca-i concludent, dar, de fiecare data cand il inlocuiam cu alt carlig crestea rata trasaturilor. asa ca am renuntat la a-l mai folosi. cei cativa pesti prinsi cu acest carlig.....au fost intepati regulamentar.
Korda nu-mi plac defel. am renuntat complet la ele. in prezent folosesc carlige de la PB si Anaconda.

_________________
Nicu Barjica


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Korda Krank
MesajScris: Lun Mai 19, 2014 5:29 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Apr 11, 2014 4:27 pm
Mesaje: 123
Localitate: Craiova
Din punctul meu de vedere, Korda face carlige exceptionale din pct de vedere al formei si al mecanicii. Stau insa extrem de prost in ceea ce priveste tocirea varfului. Se tocesc extrem de repede, uneori chiar dupa un peste a trebuit sa schimb carligul.

_________________
Nu sunt un pescar grozav dar ma simt grozav pe balta.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: