CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Mie Mai 22, 2024 6:29 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Despre Lansete
MesajScris: Mie Sep 03, 2014 9:46 am 
Neconectat

Membru din: Vin Aug 01, 2014 3:57 pm
Mesaje: 4
ce inseamna ca o lanseta are actiune semiparabolica si semirapida? :?: :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Despre Lansete
MesajScris: Mie Sep 03, 2014 10:10 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Cristian Paun scrie:
:?: :mrgreen:


Mesajele tale continua sa mi se para puse in gluma si nu vad sensul iconitelor pe care le folosesti.

Cateva explicatii pentru cei interesati de ce se intelege prin actiune semirapida si actiune semiparabolica:

(1) Actiunea semiparabolica indica faptul ca lanseta lucreaza in sarcina - in aruncare si in dril - pe aproape toate lungimea. Lanseta se indoaie din primul segment, de undeva de deasupra mandrinei. Termenul de "semiparabolic" arata ca lanseta are o actiune blanda, dar nu atat de blanda incat sa se indoaie pe toata lungimea, adica din cotor pana in varf, cum se intampla de pilda la o lanseta de pescuit la musca. Acolo, putem vorbi de actiune parabolica. La crap, nu exista actiune parabolica, lansetele cele mai blande care se folosesc au actiuni semiparabolice.

(2) Actiunea semirapida indica faptul ca lanseta lucreaza in sarcina de undeva de deasupra imbinarii dintre segmente. La o configuratie cu sase inele, de obicei din dreptul primului inel de pe varf. E o actiune ceva mai blanda decat actiunea rapida, unde lanseta lucreaza doar pe varf, in general pe ultima treime a blancului.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: