CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Dum Apr 28, 2024 1:23 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Vaporaș de nadit
MesajScris: Vin Feb 23, 2018 4:59 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 13, 2016 10:00 am
Mesaje: 98
Salutare
Prietenul meu vrea sa cumpere un vaporaș pt nadit și plantat, nici el și nici eu nu ne pricepem in acest domeniu, nu știm după ce criterii sa ne luam, ce ar trebui sa facă vaporașul, ce este mai important(cuva sau acumulatorul) șamd, rog persoanele care au cunoștințe sa ne îndrume si pe noi in aceasta situație multumesc anticipat
Ca și suma pt achiziționare undeva la 2500-3000 lei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vaporaș de nadit
MesajScris: Vin Feb 23, 2018 5:16 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 09, 2013 6:41 pm
Mesaje: 265
Localitate: Bucuresti
Dupa parerea mea, neaparat sa aibe 2 cuve, deoarece transportand 2 monturi vei reduce timpul de plantat si consumul de baterie. Apoi, daca vaporasul este unul cu o viteza mai mare de deplasare, se va scurta timpul de plantat.
Exista pe piata si navomodele cu acumulatori LiPo ca si avantaje: se incarca mai repede si se descarca mai greu, sunt mai usori (nu ingreuneaza vaporasul sau bagajeria pescarului) + durata de viata crescuta.

Ca si recomandare, iti recomand Hydra acesta a fost gandit in prima faza pentru partidele de pe Sarulesti. Acolo unde monturile trebuiau duse si la 300-400m iar pescuitul il faceau cu 6 lansete.

_________________
http://www.totalfishing.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vaporaș de nadit
MesajScris: Vin Feb 23, 2018 5:51 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Oct 17, 2014 9:05 am
Mesaje: 63
Localitate: Suceava
Daca ai de plantat pe vreme calma e ok un navomodel monococa, dar daca prinzi oleaca de vant e jale sa plantezi mai ales la distante mari. Iar daca navomodelul e usor ca si greutate, iti vine sa strangi si sa pleci acasa.
De aceea eu prefer un catamaran/trimaran chiar daca sunt mai lente dar n-ai grija lor la valuri, vant, etc. Sunt stabile cu alte cuvinte.
Iar cu viteza e cu 2 taisuri: depasind o anumita viteza risipa de energie e foarte mare, fapt ce se traduce in consum inutil al acumulatorului. Pana la urma tu cari greutate, tragi fire dupa tine.... esti remorcher, nu barca de viteza.
Ca numar de cuve, de preferat 2 la numar, cu basculare sub coca avand in vedere ca poti prinde si vreme rea.

Oricum, navomodelul perfect de plantat nu exista. Nu poti sa ai si viteza, si autonomie, si toate cele.
Dar in functie de necesitati, de profilul lacului, de vreme si de alti factori, poti opta pentru anumite caracteristice ale unui navomodel sau altul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vaporaș de nadit
MesajScris: Sâm Feb 24, 2018 1:12 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 13, 2016 10:00 am
Mesaje: 98
claudiu poti sa ami spui ce autonomie are bateria? si daca are lumini fata spate si cuve?
multumesc frumos
iar daca are cineva acest model si ami poate da mai multe informatii,cum se comporta pe apa,pe valuri etc
multumesc frumos


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vaporaș de nadit
MesajScris: Sâm Feb 24, 2018 3:21 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 09, 2013 6:41 pm
Mesaje: 265
Localitate: Bucuresti
Salut.

Aproximativ 15 drumuri a cate 200m, are lumini atat pe fata cat si pe spate. Se incarca intr-o ora, direct de la bateria masinii ... cea ce este un plus.
Iar in legatura cu valurile, poate nu este cea mai stabila pe vant, dar nici Sarulestiul nu este foarte prietenos cand bate vantul. :D

_________________
http://www.totalfishing.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vaporaș de nadit
MesajScris: Sâm Feb 24, 2018 9:21 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Sep 13, 2016 10:00 am
Mesaje: 98
multumesc mult claudiu,chiar interesanta barca,mai astept daca mai sant si alte pareri despre alte barci,ceea ce am gasit pe net despre barca asta o face interesanta...vroiam sa te intreb la total fishing gasesc si baterii de rezerva pt ea? sau se gasesc baterii de rezerva?
pe e barca sau telecomanda se gaseste ceva unde ati poate arata curentul care il mai are in baterie? nu sa te trezesti ca trimiti barca si ramane fara baterie pe balta..
multumesc mult de raspuns


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vaporaș de nadit
MesajScris: Dum Feb 25, 2018 2:42 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 09, 2013 6:41 pm
Mesaje: 265
Localitate: Bucuresti
Salut,

Acumulator se poate aduce contra cost (nu este listat pe magazin, dar il putem aduce). Pe navomodel exista un led ce isi schimba culoarea in functie de nivelul bateriei.

_________________
http://www.totalfishing.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 111 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: