CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Dum Mai 12, 2024 1:14 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Lansete spod Shimano
MesajScris: Sâm Mar 03, 2018 1:24 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 09, 2014 6:22 pm
Mesaje: 48
Care dintre cele doua modele de spod ar fi mai buna:Shimano Tribal Spod 13/5 lb Hpc Biofibre-549ron sau Shimano Tribal Tx-Spod 13/5lb Carbon xt-40 -535ron,diferenta fiind de doar 14 Ron. Astept parerile Dvs.Multumesc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lansete spod Shimano
MesajScris: Sâm Mar 03, 2018 6:51 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Conform catalogului Shimano, principala diferenta dintre cele doua spoduri tine de materialul blancului:

Tribal Spod foloseste carbon HPC100 plus Biofibra - acelasi material pe care il foloseste si TX4.
Tribal TX Spod foloseste carbon XT40 - acelasi material pe care il foloseste si TX1.

Tribal Spod are materiale superioare si, pe acest considerent, ar trebui sa fie (teoretic) o lanseta mai buna.

Cristi Mihalcea a testat ambele lansete si prefera Tribal Spod. Vezi mai multe detalii aici: https://www.youtube.com/watch?v=w89WnGcvX6w&t=4s.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lansete spod Shimano
MesajScris: Dum Mar 04, 2018 11:37 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 14, 2016 8:09 pm
Mesaje: 41
Buna ziua,

Referitor la doleanta dumneavoastra va pot ajuta cu un raspuns ferm deoarece asa cum spune si Vlad am avut ocazia sa le folosesc pe ambele. Ca sa nu intram prea mult in detalii va pot afirma cu tărie că Tribal Spod este mult peste modelul TX.Am avut in mana de-a lungul timpului multe modele de Spod de la diferite firme si fara nici o urma de indoiala analizând un Spod din ceea ce poate fi in mana tuturor pescarilor si privind aspectul a ceea ce trebuie sa îndeplinească un astfel de echipament, Tribal Spod este pentru mine pe locul 1 în clasament !
Precizez ca este si Spodul personal si nu prea am de gand sa il schimb in viitorul apropiat ;)

_________________
Consultant Shimano Romania
https://www.facebook.com/cristian.mihalcea.9465


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lansete spod Shimano
MesajScris: Lun Mar 05, 2018 7:10 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 09, 2014 6:22 pm
Mesaje: 48
Multumesc frumos pt. raspuns.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lansete spod Shimano
MesajScris: Mar Mar 06, 2018 11:47 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 14, 2016 8:09 pm
Mesaje: 41
Cu mare placere !

_________________
Consultant Shimano Romania
https://www.facebook.com/cristian.mihalcea.9465


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lansete spod Shimano
MesajScris: Mie Mar 07, 2018 9:10 am 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 19, 2018 10:33 am
Mesaje: 1
In afara de cei care sunt platiti sa laude produsele Shimano , nu sunt alte pareri ?

Am urmarit filmul de mai sus in care se spune ca lanseta se incarca ideal cu 130gr , daca nadesti numai cu boiliesuri ca si in filmulet ii ok , in schimb daca adaugi si ceva seminte si ajungi cu greutatea undeva la peste 200gr sunt curios daca lanseta ar face fata la distante de 120m in aceste conditii.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lansete spod Shimano
MesajScris: Mie Mar 07, 2018 9:42 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Antonio scrie:
In afara de cei care sunt platiti sa laude produsele Shimano , nu sunt alte pareri ?

Mesajul tau e cel putin nepoliticos.

Fiind si primul tau mesaj pe forum, mi se pare cu atat mai neobisnuit, avand in vedere anonimatul sub care scrii.

Daca te interesa ce greutate poate arunca lanseta, era suficient sa intrebi lucrul asta.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lansete spod Shimano
MesajScris: Mie Mar 07, 2018 9:59 am 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 13, 2013 10:20 am
Mesaje: 282
Antonio scrie:
In afara de cei care sunt platiti sa laude produsele Shimano , nu sunt alte pareri ?

Am urmarit filmul de mai sus in care se spune ca lanseta se incarca ideal cu 130gr , daca nadesti numai cu boiliesuri ca si in filmulet ii ok , in schimb daca adaugi si ceva seminte si ajungi cu greutatea undeva la peste 200gr sunt curios daca lanseta ar face fata la distante de 120m in aceste conditii.


Face fata fara niciun fel de probleme, dar depinde f mult si cat de priceput esti. Daca ai doua maini pe stanga, poti sa dai cu spodul spodurilor ca nu atingi nici 100m. Eu folosesc acest spod de cand a aparut si sunt f multumit de el.

_________________
Nicu Barjica


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lansete spod Shimano
MesajScris: Mie Mar 07, 2018 2:44 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 14, 2016 8:09 pm
Mesaje: 41
Buna ziua domnule Antonio sau care este numele dumneavoastra...
În primul rând aici aveti de a face cu un forum profesional in care se discută lucruri interesante nu "bârfe și noroi".
În al doilea rând chiar dacă sunteți surprins sau nu nimeni nu este plătit sa laude brandul Shimano ! Atat Vlad cât și eu avem acces la produsele mai multor branduri si putem veni cu un feedback obiectiv in speranta sa ajutam pescarii nici de cum sa le băgăm produse pe gât ;)
Cred ca era mult mai simplu sa fi scris domnului care a deschis subiectul ca sunt foarte bune amândouă (ma asiguram ca poate va lua cel puțin unul dintre ele ;) )
Acum daca doriti sa folositi un spomb de 200 grame nu este nici o problemă...viteza cu care puteti muta din loc 200 grame este net inferioară celei posibile uneia de 130 grame asa dar impactul asupra blancului nu este unul foarte diferit.Tot ce trebuie sa stiti este ca atunci cand încercați să aruncati greutăți mari, ca sa protejați lanseta si sa ajungeți la distanțe mari, trebuie sa practicati o aruncare mai lungă/întinsă si totul va fi foarte bine ;)

În speranța că v-am fost de folos o săptămână linistită va doresc !

_________________
Consultant Shimano Romania
https://www.facebook.com/cristian.mihalcea.9465


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lansete spod Shimano
MesajScris: Mie Mar 07, 2018 5:19 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Mihalcea Cristian scrie:
Buna ziua domnule Antonio sau care este numele dumneavoastra...

"Antonio" e, foarte probabil, clona unui utilizator care a fost banat definitiv in urma cu ceva timp.

Acum l-am banat definitiv si pe "Antonio". Cand un om iti intra in casa si, in loc de buna-ziua, iti tranteste o insulta, nu stai la discutii cu el.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: