CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 6:02 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Invisitec dimensiune
MesajScris: Sâm Feb 08, 2020 8:57 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Aug 11, 2019 6:41 pm
Mesaje: 10
Salut doresc sa achizitionez firul shimano invisitec de 0.25..la masurat cineva e dimensiunea reala?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Invisitec dimensiune
MesajScris: Dum Feb 09, 2020 11:06 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Când am testat și măsurat firul Shimano Technium Invisitec, diametrul 0,25mm nu era disponibil în magazin. Văd că nici acum nu este. Am setat "Alertă Stoc", să mă anunțe când revine în magazin.

Rezultatele pentru celelalte diametre ale acestui fir sunt publicate aici: https://marelepescar.ro/blog/fire-monofilament/ (invisitec în căsuța de căutare, pentru a vedea doar măsurătorile aferente acestui fir). Plecând de la aceste valori, ne facem o idee cu privire la parametrii reali ai firului de 0,25m, având în vedere că celelalte diametre sunt, în medie (aproximativ), cu 8% mai groase și cu 12% mai puțin rezistente decât valorile declarate de producător.

Oricum, așa cum am spus, când va reveni în stoc, va fi adăugat și acest fir (diametru) în tabel.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Invisitec dimensiune
MesajScris: Dum Feb 09, 2020 11:11 am 
Neconectat

Membru din: Dum Aug 11, 2019 6:41 pm
Mesaje: 10
Multumesc..voi urmari si alerta de stoc dar si masuratoarea :roll:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Invisitec dimensiune
MesajScris: Dum Feb 09, 2020 12:58 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Noi 18, 2019 7:58 pm
Mesaje: 30
Salut, stiu doar ca cel de 0.22 are 0.26, masurat corect.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Invisitec dimensiune
MesajScris: Dum Feb 09, 2020 1:07 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Aug 11, 2019 6:41 pm
Mesaje: 10
Mihai 299 l.ai masurat tu cu micrometru?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Invisitec dimensiune
MesajScris: Dum Feb 09, 2020 4:00 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Mihai299 scrie:
Salut, stiu doar ca cel de 0.22 are 0.26, masurat corect.
Prin ce metodă, cu ce echipamente a fost măsurat corect? Sunt publice rezultatele acestor măsurători corecte?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Invisitec dimensiune
MesajScris: Dum Feb 09, 2020 5:55 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Noi 18, 2019 7:58 pm
Mesaje: 30
Victor Costache scrie:
Mihai299 scrie:
Salut, stiu doar ca cel de 0.22 are 0.26, masurat corect.
Prin ce metodă, cu ce echipamente a fost măsurat corect? Sunt publice rezultatele acestor măsurători corecte?


Salut, a fost masurat cu micrometru la un eveniment de casting de langa Lazuri 5, de doua ori.
Pe Facebook, pe un grup, sunt niste poze.
Nu l-am masurat eu, dar am asistat la masurarea lui.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Invisitec dimensiune
MesajScris: Dum Feb 09, 2020 6:01 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Noi 18, 2019 7:58 pm
Mesaje: 30
A fost o discutie lunga pe acest subiect, altii ziceau ca are 0.25 in comentarii.


Fişiere ataşate:
shimano invisi tec.JPG
shimano invisi tec.JPG [ 51.19 KiB | Vizualizat de 7302 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Invisitec dimensiune
MesajScris: Dum Feb 09, 2020 6:41 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Mihai, nu știu dacă ai vizionat materialul video în care prezint echipamentele și metodele folosite pentru testarea și măsurarea firelor (https://www.youtube.com/watch?v=OtiiT9vGTmo). Despre micrometrul utilizat (digital, de înaltă precizie, calibrat și omologat, care permite reglarea forței de strângere, astfel încât să se elimine factorul uman care ar putea vicia rezultatele prin faptul că operatorul odată strânge mai tare, odată mai încet) vorbesc aici: https://youtu.be/OtiiT9vGTmo?t=343.

Firul Shimano Technium Invisitec de 0,225mm (declarat) pe care l-am avut la dispoziție la acel moment (luat de pe raftul magazinului) a avut diametrul măsurat 0,248mm. Nici după ce a stat în apă 48 de ore, absorbind apă și crescându-și volumul, nu a ajuns la 0,26mm, valoarea măsurată fiind 0,256mm. Oricum, cel mai probabil, firele măsurate la concursul de casting erau uscate, direct de pe rolă.

Nu spun că n-ar putea exista role Shimano Technium Invisitec de 0,225mm al căror diametru real să fie 0,26mm. Spun doar că micrometrul din poza atașată de tine nu este instrumentul potrivit pentru a obține rezultate "corecte". Iar pe lângă instrumentul de măsurare, foarte importantă este și metoda de lucru care, pe malul lacului, mă îndoiesc că poate respecta vreun standard.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Invisitec dimensiune
MesajScris: Dum Feb 09, 2020 6:49 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Aug 11, 2019 6:41 pm
Mesaje: 10
Acu sincer vorbind de ce ar face un asemenea producator o asa eroare ..??si nu ofera o dimensiune corecta??personal doresc sa imi iau acest fir pt pescuit de placere dar si pt competitie ,in care am avut neplacerea de a.mi masura dimensiunea firului..si nu doresc o descalificare din cauza lui


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 28 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: