CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 3:23 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Testarea firelor de pescuit
MesajScris: Sâm Noi 16, 2019 10:29 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
CĂUTAREA ȘI ORDONAREA REZULTATELOR

Având în vedere că lista firelor măsurate și testate crește, adăugându-se noi mărci și modele, pentru a găsi rapid firul sau firele care ne interesează, putem folosi căsuța de căutare aflată deasupra tabelului aferent celor trei tipuri de fire:

Astfel, dacă ne interesează un producător, scriem în acea căsuță numele brandului respectiv (ex. Sufix) și, astfel, în listă vor rămâne doar firele care conțin acest cuvânt. Mai departe, dacă vrem să vedem doar un anume model, introducem și modelul în căsuța de căutare (ex. Sufix Ultra Knot). Dacă dorim să restrângem căutarea la firele care au un anume diametru specificat (declarat) pe etichetă, introducem valoarea respectivă în câmpul de căutare (ex. Sufix Ultra Knot 0,250).

Pentru căutare se pot folosi și cuvinte parțiale (prescurtări). De exemplu, Suf Kn va întoarce aceleași rezultate ca Sufix Ultra Knot.

Când căutăm după diametrul firului, trebuie să avem în vedere că se vor afișa toate firele care conțin respectiva valoare pe oricare dintre coloane. De exemplu, dacă scriem 0,25 în căsuța de căutare, se vor afișa toate firele care fie au diametrul declarat 0,25x (oricare ar fi a treia zecimală), fie oricare dintre valorile măsurate este 0,25x (indiferent care este a treia zecimală).

Dacă ne interesează, în primul rând, diametrul declarat (cel de pe etichetă), cel mai bine este să scriem valoarea cu trei zecimale (ex. 0,250 pentru 0,25). Totodată, dacă pe etichetă este menționat diametrul cu trei zecimale, trebuie să introducem această valoare (ex. 0,261). Chiar și așa, dacă valorile respective se găsesc și în alte coloane ale firelor măsurate, se vor afișa și acestea.

De reținut și de avut în vedere că, la căutare, valorile zecimale trebuie scrise sunt virgulă (,).

Pentru a găsi exact firul care ne interesează, dacă știm codul produsului, introducem codul în căsuța de căutare. De exemplu, am văzut pe un website un fir pe care dorim să-l achiziționăm și, înainte să-l comandăm, vrem să vedem care sunt parametri măsurați. Dacă în pagina respectivă este afișat codul produsului (SKU), folosind copy/paste, copiem codul (copy) și îl introducem (paste) în câmpul de căutare. Astfel, se va afișa doar firul respectiv.

Nu în ultimul rând, putem ordona rezultatele după coloana care ne interesează. Spre exemplu, dacă vrem să vedem care fire cu diametrul real de (aproximativ) 0,25mm sunt cele mai rezistente, scriem 0,25 în căsuța de căutare și ordonăm după coloana D (Diametrul) fie cea din “Măsurători (firul uscat)”, fie cea similară din “Măsurători (firul după 48 ore în apă)”, asta dacă ne interesează diametrul și rezistența firului după ce a stat în apă. Apoi, ne uităm la valorile din coloanele R (Rezistența).

Metoda de testare este documentată video aici: https://www.youtube.com/watch?v=OtiiT9vGTmo


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Testarea firelor de pescuit
MesajScris: Mie Feb 19, 2020 9:05 am 
Neconectat

Membru din: Sâm Aug 10, 2013 9:46 am
Mesaje: 183
Localitate: Sibiu
Buna dimineata dle. Victor.
Citez: "Având în vedere că lista firelor măsurate și testate crește, adăugându-se noi mărci și modele", va adresez urmatoarea intrebare: cum putem sa introducem in teste si firele marcii Katran?
Va multumesc anticipat!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Testarea firelor de pescuit
MesajScris: Mie Feb 19, 2020 12:01 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Viorel, nu este necesar să ne formalizăm în adresare. Ne putem zice pe nume. :)

Firele testate și măsurate sunt cele care fac parte din oferta magazinului. Astfel, prima condiție ca un fir să ajungă pe bancul de testare este ca brandul respectiv să fie în portofoliul MarelePescar. Mai departe, cei de la MarelePescar decid asupra modelelor care vor fi testate.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Testarea firelor de pescuit
MesajScris: Mie Feb 19, 2020 1:26 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Aug 10, 2013 9:46 am
Mesaje: 183
Localitate: Sibiu
Am inteles.
Multumesc pentru raspuns!!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Testarea firelor de pescuit
MesajScris: Joi Feb 27, 2020 12:14 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 28, 2019 3:57 pm
Mesaje: 8
Salutare !
Pe când testul la firul trabucco XPS surf fp? Și ce părere personală ai despre acest fir ținând cont de faptul ca este un fir relativ nou?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Testarea firelor de pescuit
MesajScris: Vin Feb 28, 2020 3:23 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Sorin, au fost adăugate în tabel rezultatele măsurătorilor acestui nou fir. Urma să anunț asta, dar dacă tot ai întrebat, fac anunțul răspunzându-ți.

Au fost testate și măsurate firele cu diametrele 0,221mm, 0,251mm, 0,307mm și 0,355mm. Rezultatele sunt disponibile aici: https://marelepescar.ro/blog/fire-monofilament/. Pentru vizualizarea rapidă a modelului în cauză, se poate folosi câmpul de căutare introducând XPS Surf FP.

Pentru a emite o părere personală, chiar și cu titlul de "prime impresii", ar trebui să folosesc produsul respectiv. Ce aș putea spune, totuși, este că are o culoare "sexy". Altfel, în cazul de față, ținând cont că avem măsurători, nu știu ce relevanță ar avea părerile personale. Din ce am văzut, la o analiză comparativă, acest monofilament este "în linie" cu celelalte modele ale aceluiași producător.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 18 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: