CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 4:59 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Umbrela Fox Camo Brolly 60''
MesajScris: Joi Iul 25, 2019 3:19 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 14, 2019 9:49 pm
Mesaje: 117
Sergiu Condrea scrie:
danio scrie:
Daca vrei vreo informatie anume despre umbrela sau ansamblu un general...nu ezita...


Da, multumesc pentru descrierea detaliata. M-ar interesa daca rezistenta la ploaie e satisfacatoare avand in vedere materialul de numai 2000mm care imi pare cam la limita, deasemenea, cei doi storm poles se fixeaza pe sol prin cuie de ancorare ?

Stalpul principal este din aluminiu din cate stiu, se comporta bine ?... e suficient de solid la fixare in pozitia standard si nubrolly ?



...si de asemenea, mozzy meshul se ataseaza cu fermoar de umbrela ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Umbrela Fox Camo Brolly 60''
MesajScris: Vin Iul 26, 2019 8:17 am 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 17, 2017 4:15 pm
Mesaje: 32
Am prins ploaie o singura data cu umbrela...cam jumatate de ora...si nu au fost probleme...
Storm poles au varful burghiu si se "insurubeaza" in sol...
Stalpul central este din aluminiu...si din punctul meu de vedere este suficient de solid...insa avand in vedere dimensiunile umbrelei...daca bate vantul mai tare prefer sa ancorez umbrela cu cei 2 storm poles pentru siguranta...
Plasa nu se prinde de umbrela...ci o imbraca efectiv...are un orificiu intarit care se pozitioneaza/centreaza pe varful de pvc al umbrelei... si se fixeaza de sol cu cuie de cort. Pentru accesul in spatiu creat plasa este prevazuta cu o usa cu fermoar...
Am prins vant cu rafale de aprox 20km/h...cu umbrela in pozitie verticala...aveam insa montata plasa si cei doi storm poles...asa ca nu am avut probleme...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Umbrela Fox Camo Brolly 60''
MesajScris: Vin Iul 26, 2019 11:47 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
Salut
Sub umbrela in pozitia din poza incap doua scaune, eventual cu o masa plianta intre ele? Ca si inaltime
As vrea sa iau Supa Brolly care are pare a avea aceleasi dimensiuni, de aceea intreb.


Fişiere ataşate:
cum275x4.jpg
cum275x4.jpg [ 54.21 KiB | Vizualizat de 5577 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Umbrela Fox Camo Brolly 60''
MesajScris: Vin Iul 26, 2019 3:39 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 14, 2019 9:49 pm
Mesaje: 117
Din cate imi dau seama, la un diametru de 3 m incap doua scaune cu o masa plianta.

Din ce s-a mentionat pana acum principala slabiciune a ansamblului imi pare faptul ca cei doi storm poles nu se ancoreaza prin cuie de fixare. La un vant din fata, prin simpla "insurubare" nu cred ca umbrela va rezista.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Umbrela Fox Camo Brolly 60''
MesajScris: Vin Iul 26, 2019 4:05 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
Da, asa pare. Ca lungimea e ok. Dar "adancimea" si, mai ales inaltimea?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Umbrela Fox Camo Brolly 60''
MesajScris: Vin Iul 26, 2019 4:16 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Sergiu, din experiență îți pot spune că umbrela la verticală, chiar ancorată cu 4 picheți laterali + cel central bine înfipți în pământ, se poate rupe, dacă vântul bate tare sau este moderat, dar cu rafale. Am două "victime" la activ. Ca să nu adaug încă o umbrelă la lista "defunctelor", când văd că vântul se întețește (ex. începe o furtună de vară), o strâng.

N-am încercat să văd ce se întâmplă cu umbrela în poziția de brolly, dar mă gândesc că, astfel montată, opune o rezistență mai mare vântului decât când este la verticală.

Ce vreau să spun este că umbrela-cort poate fi o soluție atunci când vremea este "prietenoasă". Altfel, dacă te prinde o furtună sau doar câteva rafale de vânt mai puternice, s-ar putea să-ți strici partida.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Umbrela Fox Camo Brolly 60''
MesajScris: Vin Iul 26, 2019 5:50 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 14, 2019 9:49 pm
Mesaje: 117
Multumesc Victor, din cate imi spui ma gandesc ca pana la urma ca mai buna solutie pt mine ar fi un gazebo. Asigura si umbra, pot gati sub el, rezista mai bine la vant s.a.m.d.
Ma voi interesa de o varianta optima de gazebo pt 2 persoane care sa nu "rupa banca".


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Umbrela Fox Camo Brolly 60''
MesajScris: Vin Iul 26, 2019 6:35 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
În partidele lungi, să zicem mai lungi de 24 de ore, ai nevoie de un "adăpost" care să te protejeze cât mai bine de ploaie, de vânt, de frig, de soare și de insecte. Cu cât durata partidei este mai mare, cu atât este mai mare și riscul ca vremea să se schimbe (chiar și pentru perioade scurte), caz în care, dacă "adăpostul" nu rezistă, cel mai probabil, îți vei compromite partida, chiar cu urmări asupra sănătății.

Nu știu dacă ai vizionat "Pescuitul crapului", dar reiau o idee de acolo: nu te grăbi să dai banii. Gândește-te ce urmează să faci cu acel produs, în ce condiții îl vei folosi și cumpără-l pe cel mai scump pe care ți-l permiți care îți satisface nevoile, mai ales când vorbim despre echipamentele care ne pot afecta confortul pe baltă și chiar sănătatea.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Umbrela Fox Camo Brolly 60''
MesajScris: Vin Iul 26, 2019 9:03 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 14, 2019 9:49 pm
Mesaje: 117
Ai dreptate...voi cantari bine decizia.
Partidele mele sunt de minim 72 ore, imi trebuie ceva pe care sa ma pot baza.

La prima vedere Nash Banklife Gazebo pare o alegere potrivita...daca a probat cineva o varianta mai potrivita sunt deschis la sugestii.

Multumesc !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Umbrela Fox Camo Brolly 60''
MesajScris: Sâm Iul 27, 2019 11:18 am 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 17, 2017 4:15 pm
Mesaje: 32
Albert scrie:
Salut
Sub umbrela in pozitia din poza incap doua scaune, eventual cu o masa plianta intre ele? Ca si inaltime
As vrea sa iau Supa Brolly care are pare a avea aceleasi dimensiuni, de aceea intreb.


Asa o folosit-o cel mai des...cu doua scaune si o masuta intre ele...dar fara plasa.
In momentul in care ii pui plasa inaltimea se reduce...

Voi face niste teste sa vad ce si cum... Am cumparat plasa saptamana trecuta intrucat nu a fost disponibila si nu am folosit-o decat cu umbrela in pozitie verticala...


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron