CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 8:25 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ceas special pentru pescari
MesajScris: Sâm Mar 28, 2020 9:48 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mar 16, 2020 4:35 pm
Mesaje: 31
Salutare,poate cineva sa-mi recomande un ceas (dar nu smartwatch !-cu baterie sau solar)care sa aiba fazele lunii,vremea,termometru,barometru,altimetru si tot ce mai este necesar unui pescar ?
Multumesc anticipat ;)

_________________
Nu judeca pe nimeni,pana nu-i cunosti povestea...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ceas special pentru pescari
MesajScris: Dum Mar 29, 2020 1:23 am 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 09, 2013 6:41 pm
Mesaje: 265
Localitate: Bucuresti
Salut,


Arunca o privire la Suunto Traverse Alpha, s-ar putea sa iti fie de ajutor. Pescarii de spinning sunt cei care il folosesc mai mult, asta pentru ca le permite inregistrarea traseului si marcarea locurilor de pescuit.
https://www.totalfishing.ro/ceas-suunto ... 73891.html

_________________
http://www.totalfishing.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ceas special pentru pescari
MesajScris: Dum Mar 29, 2020 10:42 am 
Neconectat

Membru din: Lun Mar 16, 2020 4:35 pm
Mesaje: 31
Claudiu Garlea scrie:
Salut,


Arunca o privire la Suunto Traverse Alpha, s-ar putea sa iti fie de ajutor. Pescarii de spinning sunt cei care il folosesc mai mult, asta pentru ca le permite inregistrarea traseului si marcarea locurilor de pescuit.
https://www.totalfishing.ro/ceas-suunto ... 73891.html



Salut,multumesc,dar acesta pare a fii un smartwatch si nu ma intereseaza....oricum in descrierea tehnica ar trebui precizat din ce material e facuta carcasa,"sticla",cureaua,este solar,pe baterie,pe baterie reincarcabila,durata unei incarcari,cat sta in standby...etc(cel putin la pretul asta,as vrea sa stiu exact cam ce platesc).

_________________
Nu judeca pe nimeni,pana nu-i cunosti povestea...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ceas special pentru pescari
MesajScris: Dum Mar 29, 2020 11:03 am 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 09, 2013 6:41 pm
Mesaje: 265
Localitate: Bucuresti
Salut,


Producatorul Suunto mentioneaza ca sticla ceasului este din cristal de safir (Sapphire crystal), carcasa este produsa din compozit, iar cureaua este din material textil. :)
Bateria este de tip Lithium-Ion (reincarcabila) si are durata de viata de aproximativ 10-14 zile; ceasul este produs in Finlanda.


https://www.suunto.com/en-sg/Products/s ... a-Stealth/


Fişiere ataşate:
ss022292000_suunto_traverse_alpha_foliage_perspective_view_route_with_poi_negative.jpg
ss022292000_suunto_traverse_alpha_foliage_perspective_view_route_with_poi_negative.jpg [ 54.34 KiB | Vizualizat de 8136 ori ]

_________________
http://www.totalfishing.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ceas special pentru pescari
MesajScris: Dum Mar 29, 2020 11:10 am 
Neconectat

Membru din: Lun Mar 16, 2020 4:35 pm
Mesaje: 31
Claudiu Garlea scrie:
Salut,


Producatorul Suunto mentioneaza ca sticla ceasului este din cristal de safir (Sapphire crystal), carcasa este produsa din compozit, iar cureaua este din material textil. :)
Bateria este de tip Lithium-Ion (reincarcabila) si are durata de viata de aproximativ 10-14 zile; ceasul este produs in Finlanda.


https://www.suunto.com/en-sg/Products/s ... a-Stealth/



Multumesc pentru rapiditatea completarilor la descriere,dar cum am si subliniat in primul mesaj nu ma intereseaza nici un fel de smartwatch.

_________________
Nu judeca pe nimeni,pana nu-i cunosti povestea...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ceas special pentru pescari
MesajScris: Dum Mar 29, 2020 11:15 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Naoi scrie:
Salutare,poate cineva sa-mi recomande un ceas (dar nu smartwatch !-cu baterie sau solar)care sa aiba fazele lunii,vremea,termometru,barometru,altimetru si tot ce mai este necesar unui pescar ?
Multumesc anticipat ;)
Îți recomand să arunci o privire la ceasurile Casio. Găsești modele cu solunar (fazele lunii și nivelul activității peștilor), termometru, barometru, altimetru etc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ceas special pentru pescari
MesajScris: Dum Mar 29, 2020 11:28 am 
Neconectat

Membru din: Lun Mar 16, 2020 4:35 pm
Mesaje: 31
Victor Costache scrie:
Naoi scrie:
Salutare,poate cineva sa-mi recomande un ceas (dar nu smartwatch !-cu baterie sau solar)care sa aiba fazele lunii,vremea,termometru,barometru,altimetru si tot ce mai este necesar unui pescar ?
Multumesc anticipat ;)
Îți recomand să arunci o privire la ceasurile Casio. Găsești modele cu solunar (fazele lunii și nivelul activității peștilor), termometru, barometru, altimetru etc.



Multumesc Victor,am gasit cateva modele cum ar fi : CASIO
PRW-6600YB-3ER Pro Trek Outdoor Solar-Funkuhr Monte Tamaro...dar ma intereseaza si recomandari de la pescari care au si folosesc astfel de ceasuri.Eu de exemplu acum folosesc un North Edge,sunt foarte multumit de cum functioneaza,are tot ce ma intereseaza,singura problema este calitatea materialelor din care e facuta carcasa,ecranul si cureaua....Cum "spunea Eminescu" : "sunt prea sarac sa ma imbrac ieftin"...

_________________
Nu judeca pe nimeni,pana nu-i cunosti povestea...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ceas special pentru pescari
MesajScris: Dum Mar 29, 2020 12:50 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Ți-aș putea recomanda modelul meu de Casio, doar că nu te-ar ajuta, deoarece nu se mai produce. Nu mai știu exact de când îl am, dar sigur de mai mult de 10 ani, dacă nu chiar 15, timp în care n-am făcut decât să-i schimb bateriile, odată la câțiva ani.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ceas special pentru pescari
MesajScris: Dum Mar 29, 2020 1:11 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mar 16, 2020 4:35 pm
Mesaje: 31
Victor Costache scrie:
Ți-aș putea recomanda modelul meu de Casio, doar că nu te-ar ajuta, deoarece nu se mai produce. Nu mai știu exact de când îl am, dar sigur de mai mult de 10 ani, dacă nu chiar 15, timp în care n-am făcut decât să-i schimb bateriile, odată la câțiva ani.


Din pacate nu cred ca se mai produce nimic care sa functioneze 15 ani... :? si adevarul este ca nici oameni nu stiu sa aprecieze un lucru de calitate care sa functioneze ani de zile,nu mai exista interes,cumparam anual produse noi chiar daca fac sau le folosim pentru acelas lucru,asta doar pentru ca e in "trand"...

_________________
Nu judeca pe nimeni,pana nu-i cunosti povestea...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ceas special pentru pescari
MesajScris: Lun Mar 30, 2020 3:05 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 13, 2013 10:20 am
Mesaje: 282
Cam toate functiile pe care le poate avea un ceas le poti accesa de pe telefon. Nu sunt singurul pescar cu un "ceas destept" folosit in 99,99% din timp pt functia de....ceas.
Suunto Traverse este un ceas foarte bun. Eu il am de vreo doi ani, bateria ma tine ~ o luna, pt ca il folosesc doar ca ceas.
Vorbeam cu un prieten, care i-a facut review acestui ceas, cat la suta din timpul in care il poarta se foloseste de functiile suplimentare ale ceasului si mi-a spus ca procentul bate spre....zero :)

_________________
Nicu Barjica


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron