CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 4:55 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: TX9A vs TX Ultra
MesajScris: Sâm Dec 28, 2019 10:37 am 
Neconectat

Membru din: Vin Oct 18, 2013 7:47 pm
Mesaje: 254
Care sunt diferentele dintre aceste doua modele de lansete Shimano, in afara de cotor si mandrina?

Exista diferente la materialul blankului si constructie?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: TX9A vs TX Ultra
MesajScris: Sâm Dec 28, 2019 11:19 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Stelian Tankó scrie:
Exista diferente la materialul blankului si constructie?

Shimano nu da detalii despre materialele din care sunt facute blancurile, doar despre tehnologia de constructie.

La ambele modele se foloseste o tehnologie de constructie in trei straturi, pe care Shimano o numeste Spiral X. La TX Ultra, se adauga o ranforsare numita Hi Power X, care se vede la suprafata blancului ca un desen in forma de X. Cateva informatii despre cele doua tehnologii: Spiral X & Hi Power X.

Tehnologiile nu sunt noi, Shimano le foloseste de cel putin opt ani pe lansete premium pentru diverse aplicatii. La gasim prezentate in cataloagele Shimano din toate zonele - Japonia, Statele Unite, Australia, Asia, Europa. In 2017, au fost transferate si pe o serie de lansete G. Loomis - care e o firma detinuta de Shimano.

TX Ultra e primul model de crap pe care Shimano a aplicat Spiral X si Hi Power X. La cele doua generatii anterioare de lansete Ultra (Ultra Oriental Arts si Ultra A), nu erau mentionate.

Mihai Perianu cunoaste foarte bine TX Ultra si TX9A - Mihai are toate toate lansetele Shimano produse in acest moment, pentru testele pe care le face si pentru evenimentele Shimano Casting Day. O sa-l rog sa ne spuna ce diferente sunt in materie de casting.

Daca te intereseaza sa testezi lansetele (sau orice alt model Shimano), poti sa iei legatura cu el.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: TX9A vs TX Ultra
MesajScris: Sâm Dec 28, 2019 6:38 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mar 15, 2018 5:53 pm
Mesaje: 18
Stelian, am testat pe teren toate lansetele Shimano, iar TX9A este cea mai puternica lanseta Shimano din gama actuala. Poate arunca cu greutati mari - 118-130g. Daca segmentul de varf ar fi fost ceva mai rapid, TX9A putea fi cea mai buna lanseta de distanta din seria TX, dar pentru distante extreme sau pentru concursuri de casting TX7 da rezultate mai bune.

Pentru tehnica mea, greutatile optime pe care le folosesc cu lansetele Shimano sunt urmatoarele:

TX9A - 118g
TX7 - 114g
TX Ultra - 113g

Gramajele sunt cele cu care am scos distantele cele mai mari in urma testelor pe teren. La capitolul distante, TX7 este pe primul loc, urmat de TX9A. Dupa care vine TX Ultra.

TX Ultra si TX5 sunt lansetele cel mai usor de incarcat. La ambele modele, blancul este conceput sa fie usor de incarcat, dar sa aiba o revenire rapida. Daca facem o comparatie intre TX9A si TX Ultra, la TX9A mi se pare ca talonul are o rezerva de putere mai mare, in timp ce la TX Ultra puterea este distribuita mai uniform pe talon si pe varf.

_________________
https://www.facebook.com/Mihai-Perianu-546160265831924/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: TX9A vs TX Ultra
MesajScris: Sâm Dec 28, 2019 10:21 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Oct 18, 2013 7:47 pm
Mesaje: 254
Va multumesc pentru informatiile furnizate!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: