CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 2:27 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Recomandare lanseta "WOW"
MesajScris: Lun Mar 16, 2020 9:34 am 
Neconectat

Membru din: Lun Mar 06, 2017 12:24 am
Mesaje: 11
Salut

In urma unui incident stupid cu o agățătură si un băț lovit de un alt băț...mi-am rupt vârful de la un Sonik S3 3.60 3lbs. :cry:

In ideea in care bețele astea nu se mai produc si șansele sa găsesc unul SH sunt cam mici, plus ca tot balamucul asta din tara cu Coronavirus ma afectează din plin...ma gândeam ca poate îmi fac un mic cadou, și îmi recomandați voi un băț WOW (cu litere mari, asa) sa il înlocuiesc. Ceva spectaculos. Sa ma dea pe spate, atât ca si finisaj, cat și ca senzație în drill. Nu ma intereseaza lanseuri la distanta, doar sa ofere un drill de povestit la nepoți.

Buget max 200 € pe site-urile din afară (deci 300 € în România :lol: )

Mersi!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare lanseta "WOW"
MesajScris: Lun Mar 16, 2020 10:00 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
S-ar putea sa nu primesti prea multe raspunsuri pentru ca elementul WOW care te intereseaza e o apreciere strict personala. Ce e WOW pentru unul nu e si pentru altul. Iar majoritatea pescarilor nu cauta lansete de 3lb pentru dril, cauta lansete rapide si semirapide de 3,5lb, pentru distanta.

Mai mult decat atat, multe lansete care s-ar putea incadra in cautarile tale nu se vand in Romania. Am avut ocazia sa vad o serie de modele Shimano de 3,60m cu test de curbura de 3lb sau 3,25lb, care mi s-au parut interesante, dar am optat sa nu le importam pentru ca n-are cine sa le cumpere. Am importat doar cateva modele de 3,60m/3,25lb, dar cererea pentru ele este mai mica decat cererea pentru lansetele de 3,90m/3,5lb, dupa cum era de asteptat.

Vor mai trece probabil cinci, zece ani pana sa vedem o cerere pentru lansete de crap de 3lb sau 3,25lb, cerere care nu poate sa apara decat prin (1) diversificarea lacurilor si (2) diversificarea preferintelor pescarilor. 

Dintre lansetele Shimano pe care le-am folosit in ultimii ani si care se incadreaza in bugetul tau de 200 de euro, cea mai placuta in dril (si ma refer aici la un model care se gaseste in magazinele noastre) este TX7 de 3,60m/3,25lb. 

La Shimano, preturile din Romania sunt in general la acelasi nivel cu cele vestul Europei, iar uneori sunt mai mici.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare lanseta "WOW"
MesajScris: Lun Mar 16, 2020 11:43 am 
Neconectat

Membru din: Lun Mar 06, 2017 12:24 am
Mesaje: 11
Norocul (sau ghinionul?) meu e ca frecventez câteva lacuri in zona Clujului unde lansările la distanta nu sunt posibile sau nu sunt neaparat necesare.

Nu sunt pescar de competiție, nu imi calculez kg de pește bagat in portbagaj și nici sa lansez 200m nu am ca si obiectiv in viața asta. In schimb îmi face plăcere sa pun mana pe un băț care se vede ca e "altceva", care îmi dă senzația că simt pe ce am dat banii, și care se îndoaie într-un mare fel și cu un crap de 5kg, nu doar cu cei de 15...ma rog...asta sunt eu :)

Inteleg de ce nu se prea aduc lansetele care le caut eu, nici eu nu as bloca câteva mii de euro in lansete care se vor vinde peste 2 ani după ce le bag la promotie de 1+1 gratis. Stiu că mulți caută lansete de distanță pentru că așa sunt lacurile pe care pescuiesc, sau așa s-au obișnuit, sau așa le-a zis vecinul. Ma rog. Fiecare cu ale lui.

Gasesc pe undeva, centralizat, linia de lansete Shimano disponibila in RO? Ma refer la acțiune, tehnologie, materiale, etc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare lanseta "WOW"
MesajScris: Lun Mar 16, 2020 11:52 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
daaaaan scrie:
Gasesc pe undeva, centralizat, linia de lansete Shimano disponibila in RO? Ma refer la acțiune, tehnologie, materiale, etc.
Ca să vezi doar lansetele de crap Shimano, poți accesa acest link: https://marelepescar.ro/pescuit-la-crap ... imano.html Odată ajuns în această pagină, ai în partea strângă filtrele (lungime, test de curbură, acțiune, greutate, configurație inele, lungime mâner etc.) cu care restrângi căutarea la acele lansete care îndeplinesc condițiile "eliminatorii".


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare lanseta "WOW"
MesajScris: Lun Mar 16, 2020 12:01 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Exista cateva magazine care au gama completa de lansete de crap Shimano - doua dintre ele sunt Marele Pescar si Total Fishing. Le au listate pe site si, daca sunt disponibile la furnizor, le au si pe stoc. Ambele magazine produc prezentari detaliate despre fiecare model si afiseaza si recenzii de la clientii care le-au cumparat.

Prin "gama completa", ma refer toate lansetele Shimano importate in Romania. Sunt diverse modele care nu sunt importate pentru ca nu se potrivesc cu specificul pietei noastre.

Daca te ajuta ca informatie, poti sa citesti si recenzia pe care am publicat-o despre modelul TX7 de 3,60m/3,25lb.

Vezi Shimano TX7 3,60m/3,25lb.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare lanseta "WOW"
MesajScris: Lun Mar 16, 2020 5:14 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Iul 03, 2018 6:25 pm
Mesaje: 17
Century Armalite sau Fat boy slim cred ca s-ar preta la ce ai tu nevoie, dar facut custom la un rodbuilder din UK
Gasesti pe site Century/Harrison recomandari in privinta asta
La buget nu te incadrezi, o asemenea lanseta ajunge la un pret de cel putin 500 lire, deasemenea mai poti incerca varianta de ebay pt un set folosit dar in stare buna
Spor


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare lanseta "WOW"
MesajScris: Mie Mar 18, 2020 2:43 am 
Neconectat

Membru din: Lun Mar 06, 2017 12:24 am
Mesaje: 11
Vlad Pavlovici scrie:
Exista cateva magazine care au gama completa de lansete de crap Shimano - doua dintre ele sunt Marele Pescar si Total Fishing. Le au listate pe site si, daca sunt disponibile la furnizor, le au si pe stoc. Ambele magazine produc prezentari detaliate despre fiecare model si afiseaza si recenzii de la clientii care le-au cumparat.

Prin "gama completa", ma refer toate lansetele Shimano importate in Romania. Sunt diverse modele care nu sunt importate pentru ca nu se potrivesc cu specificul pietei noastre.

Daca te ajuta ca informatie, poti sa citesti si recenzia pe care am publicat-o despre modelul TX7 de 3,60m/3,25lb.

Vezi Shimano TX7 3,60m/3,25lb.


Am citit review-ul despre TX-7 și ma bucur sa vad ca nu sunt singurul cu pitici pe creier care caută lansete moi :))

Am văzut într-un magazin in Cluj TX-5 și mi-a plăcut mult finisajul, în special mansonul Winn de pe cotor...e senzație! :) Dar în rest lanseta era de 3.90 și 3.5lbs...mult prea rigida pentru mine. Si prea lunga.

Am găsit însă pe site-uri pe-afară TX-5 3.60 3lbs și 3.25lbs...oare sunt semnificativ mai moi? Sau TX-5 sunt semi-rapide / rapide toate?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare lanseta "WOW"
MesajScris: Mie Mar 18, 2020 5:38 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
TX5 de 3,60m/3,25lb e un model disponibil in Romania, apare ca fiind pe stoc la unele magazine din Bucuresti.

Lanseta de 3,25lb e semirapida. Doar modelele de 3,5lb care au indicativul Intensity sunt rapide, atat la TX5, cat si la TX7.

Am un set de TX5 de 3,60m/3,25lb. E o idee mai rigid decat TX7 3,60m/3,25lb si mai puternic. Pentru dril, TX7 de 3,60m/3,25lb e o lanseta mai flexibila, varful lucreaza mai mult. Cu TX5, ai un control mai bun asupra pestelui.

Daca pescuiesc in agatatura, prefer TX5 de 3,60m/3,25lb. Poti sa vezi lanseta in filmul asta, in care sunt cateva driluri cu crapi si teni mari: Portretul unui lac: Tancabesti.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare lanseta "WOW"
MesajScris: Vin Mar 20, 2020 5:36 am 
Neconectat

Membru din: Lun Mar 06, 2017 12:24 am
Mesaje: 11
M-am tot uitat la filmulețe, și cele recomandate aici, și ce am mai găsit pe YouTube. Inclusiv în România sunt 2 băieți de pe un alt site care fac niște prezentări de echipamente Shimano / Daiwa / Sportex / etc. Din păcate cam peste tot se vorbește de TX5 3.90 3.5lbs și informațiile mai sunt și contradictorii...uneori sunt semi rapide, alteori rapide, uneori progresive, alteori "de varf". Nici ăl de sus nu mai știe ce sa ia de bun :))

Eu m-am gândit până la urmă sa iau 2 bete, și sa rămân cu 2 Sonik S3 și 2 Shimano TX5. Sonik-urile sunt 3.60 3lbs. Ca sa am niște bețe mai de distanta și mai puternice, dar totuși sa simt cât de cat peștele, sa merg pe TX5 3.60 de 3.5 lbs. sau mai degrabă pe 3.25 lbs.? In afara de greutatea de încărcare, se comporta semnificativ diferit?

(Daca contează, am 1.85, 95kg, și cred că sunt undeva "incepator spre mediu" în ce priveste lansatul. Ca și distanta nu cred sa lansez mai mult de 130-140m maxim, și oricum nu pot nadi mai departe și dacă as putea lansa. Nu pescuiesc plantat.)

Multumesc frumos!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recomandare lanseta "WOW"
MesajScris: Vin Mar 20, 2020 7:41 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Actiunea lansetelor e un subiect care poate fi inteles gresit. De aici faptul ca aceeasi lanseta e descrisa de unii ca fiind rapida, de altii ca fiind semirapida, de altii ca fiind medie si de unii chiar ca fiind semiparabolica.

Daca producatorii ar specifica tipul de actiune al fiecarei lansete (asa cum se intampla la alti parametri, cum ar fi testul de curbura), lucrurile s-ar simplifica, dar in general informatia asta lipseste, iar cand e prezenta, nu e intotdeauna clara.

Revenind la TX5. Modelul de 3,60/3,5lb are indicativul Intensity, ceea ce inseamna - in terminologia Shimano - ca e o lanseta de distanta. In cazul TX5, asta inseamna o lanseta rapida si destul de rigida. Avantajul unui model Intensity este ca poate arunca departe si ca poate manevra greutati mari, dar te indepartezi de ideea de la care ai plecat - ca vrei o lanseta WOW ca senzatie in dril.

Nicio lanseta rapida nu poate fi WOW ca senzatie in dril, sunt lucruri care se bat cap in cap. Exista lansete rapide relativ placute in dril, adica nu sunt atat de rigide incat sa scoti pestele din apa ca si cum ai scoate dopul de la sticla cu tirbusonul. 

Modelul TX5 de 3,60m/3,25lb nu are indicativul Intensity, e o lanseta semirapida si lucreaza mai bine in dril. Modelul TX7 de 3,60m/3,25lb are aceleasi specificatii, dar e o lanseta mai placuta in dril (din punctul meu de vedere) si mai putin puternica pe talon. Tine cont ca, la modelele de 3,25lb, trebuie sa lucrezi cu greutati de lansare mai mici.

Personal, tinand cont de ceea ce te intereseaza, as alege TX5 de 3,60m/3,25lb.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: