CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 10:59 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Sâm Mar 21, 2020 4:07 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mar 06, 2017 12:24 am
Mesaje: 11
Salut

Vreau să-mi schimb mulineta de pe bățul de spod (Shimano Aerlex Spod). Ma uitam la cele 2 modele de Daiwa:

- Daiwa Emblem Spod, modelul mai vechi, care e testat și răs-testat, fiabil, numai laude la adresa lui în principiu.
Am văzut-o la Arrow în Cluj (personal cam nepregătit și dezinteresat...nu mi-au zis mai nimic despre mulinete, nici nu știau de butonul de AutoCast de exemplu. Am întrebat dacă pot vedea o lanseta Daiwa Shogun și au zis că se poate aduce pe comanda, etc...nici nu știau că o aveau in raster. Penibil.).
Imi place ca are CastLock (sistem care asigura ca pick-up-ul nu se închide în timpul lansării - ceea ce pățesc frecvent cu Aerlex) și AutoCast II (un buton sub mulineta care îți aduce pick-up-ul instant in poziția optimă pentru a-l deschide si a lansa).
Sa zicem ca AutoCast nu e o necesitate...dar e un moft bine-primit pe o mulineta de spod, când ai de lansat 50 de spomburi :)
Nu imi place ca e cam plastic peste tot...o fi de buna calitate.. dar tot plastic e.
Pe site-urile de-afară o găsesc la jumate de preț față de cele din țară. 100 €. vs 200 € în România. Nu pot sa înțeleg de ce e diferența așa mare...

- Daiwa Emblem Spod 35 SCW QD e modelul nou-aparut. Culmea, în România e mai ieftină cu 300 lei decât modelul vechi :))
Despre ea nu știu nimic...din nou, cei de la Arrow nu au știut sa imi spună mai nimic. Are CastLock? Are AutoCast II? Butonul respectiv eu nu l-am mai găsit sub mulineta. Are alte tehnologii mai deștepte, în afara de frana rapidă care modelul vechi cred că nu o are?
Plasticul și aici e cam peste tot din păcate.

Voi ce părere aveți?
Sa ma duc pe modelul vechi care la 100 € e un best-buy absolut? Sau pentru aprox 30 € în plus sa iau modelul nou? Sau sa ma duc pe Shimano XTD Spod, la aprox 150 €?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Mar 21, 2020 4:34 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mar 16, 2020 4:35 pm
Mesaje: 31
Salut,eu zic sa mergi pe XTD Spod,eu le folosesc de cand au aparut,inclusiv pe lansetele cu care pescuiesc si sunt foarte multumit :D ,am cumparat separat tambur de la ultegra 14000 xtd pentru cazul in care am nevoie de mult fir si ma descurc excelent.Cel putin fata de ultegra 14000 xtd , are manerul sau manivela ;) cum vrei sa-i spui mai ergonomica mai solida,recupereaza mai mult fir ,are trei clipsuri,daca crezi ca te ajuta :roll: , in rest aceleasi specificatii cu ultegra 14000 xtd si este mai ieftina ! Despre alti producatori , personal nu-ti pot recomanda nimic pentru ca folosesc ca si scule numai Shimano.Ramai sanatos si stai in casa! ;)


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Mar 23, 2020 3:42 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Aug 29, 2016 12:31 pm
Mesaje: 9
Salut,

Iti recomand Daiwa Emblem spod cu buton (modelul vechi) cum ai spus lucru testat fiabil si ajuta acel buton foarte mult.
AM avut aerelx am vandut-o si nu mi-a parut rau nici o secunda cu emblem spod apesi butonul si revine singur exact unde trebuie asa nu iti oboseste mana si la 50 de aruncari face diferenta.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Mar 24, 2020 2:12 am 
Neconectat

Membru din: Mie Dec 02, 2015 5:45 pm
Mesaje: 180
Folosesc numai mulinete Daiwa,modelul Emblem Z folosit pentru plantat are butonul respectiv si pot sa spun ca este de mare ajutor.Modelul Emblem Spod,versiunea mai veche nu are rival,poti sa pui n...rulmenti la shimano,Daiwa nu are nevoie de nimic.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Mar 24, 2020 2:25 am 
Neconectat

Membru din: Lun Mar 06, 2017 12:24 am
Mesaje: 11
Florin Popa scrie:
Folosesc numai mulinete Daiwa,modelul Emblem Z folosit pentru plantat are butonul respectiv si pot sa spun ca este de mare ajutor.Modelul Emblem Spod,versiunea mai veche nu are rival,poti sa pui n...rulmenti la shimano,Daiwa nu are nevoie de nimic.


PaulR scrie:
Iti recomand Daiwa Emblem spod cu buton (modelul vechi) cum ai spus lucru testat fiabil si ajuta acel buton foarte mult.
AM avut aerelx am vandut-o si nu mi-a parut rau nici o secunda cu emblem spod apesi butonul si revine singur exact unde trebuie asa nu iti oboseste mana si la 50 de aruncari face diferenta.



Modelul nou de Daiwa Emblem Spod (35 SCW-QD) are butonul respectiv? Daca da, e poziționat altundeva? Nu se vorbește nicăieri de el, și nici în magazin unde am văzut mulineta nu l-am văzut.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: