CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Mar Apr 16, 2024 3:48 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Lun Mar 23, 2020 11:36 am 
Neconectat

Membru din: Lun Mar 16, 2020 4:35 pm
Mesaje: 31
Dl.Pavlovici,cred ca sunteti cel mai in masura sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare: exista vreo diferenta de calitate a materialelor sau a angrenajelor folosite la mulinetele considerate pentru pescuitul marin de exemplu intre ultegra 14000 xsd si ultegra 14000 xtd ? Multumesc anticipat.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Mar 23, 2020 11:54 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Am facut un topic separat cu intrebarea despre mulinetele Shimano de crap si cele de pescuit marin.

Shimano a inceput sa produca de ceva timp mulinete "long cast" in doua culori. De exemplu Power Aero XTB/XSB, Ultegra CI4+ XTC/XSC, SpeedMaster XTC/XSC si altele.

La toate aceste modele, Shimano specifica faptul ca singura diferenta intre ele este culoarea. Modelele in culori inchise sunt considerate mai atragatoare pentru pescarii de crap, in timp modelele in culori deschise sunt mai atragatoare pentru cei de surfcasting.

Shimano nu aplica insa politica asta pe toate pietele. De exemplu, in Australia se vinde (conform site-ului Shimano Australia) doar Ultegra CI4+ XTC, care e modelul de culoare inchisa, pe care noi il consideram dedicat pescuitului la crap. Avand in vedere ca in Australia mulineta e folosita la pescuitul marin de pe plaja, ne-am fi asteptat sa se vanda modelul XSC, de culoare deschisa.

Din cate stiu, nu exista nicio diferenta intre modelele-pereche in afara culorii.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Mar 24, 2020 2:36 am 
Neconectat

Membru din: Lun Mar 06, 2017 12:24 am
Mesaje: 11
...deci s-a renunțat la baitrunner-ul in tambur pentru modelele de ultegra XTD?

Pana acum, modele cu S erau fara, si cele cu T erau cu. Greșesc?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Mar 24, 2020 7:38 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Shimano a renuntat la baitrunner-ul pe tambur din 2016 pe toate modelele.

La gama Ultegra, modelele Ultegra CI4+ XTB si Ultegra XTC sunt ultimele cu baitrunner pe tambur. Modelele alternative (de culoare argintie, pentru piata de surfcasting) Ultegra CI4+ XSB si Ultegra XSC nu aveau baitrunner pe tambur.

Dupa 2016, toate modelele noi au avut frana clasica, fara baitrunner. Prima mulineta care Shimano care a marcat renuntarea la baitrunner-ul pe tambur si revenirea modelelor cu indicativ XTB la frana rapida a fost Speedcast XTB, aparuta la inceputul sezonului 2016. Am discutat subiectul intr-o recenzie facuta de Mugurel Adascalitei la Speedcast si publicata in februarie 2016: Shimano Speedcast XT-B.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: