CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 12:11 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Frana rapida
MesajScris: Lun Mai 25, 2020 12:42 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
Buna
Detin niste mulinete Daiwa, cu pretentii, dar sunt extrem de dezamagit de frana rapida (acel ultra laudat QD). Am inteles de la prieteni ca problema este prezenta si la mulinetele Shimano de generatie noua.
Ma refer aici ca frana merge sacadat. Cand pestele vrea sa i-a fir frana reactioneaza tarziu si merge sacadat in loc sa ruleze cursiv. Din ce am inteles problema se rezolva schimband saibele originale cu unele din carbon. Imi poate cineva confirma ca se rezolva asa?
Din pacate, din nou ajung la aceeasi poveste. Dai o caruta de bani pe niste scule si apoi afli ca mai trebuie ca mai bagi mana adanc in buzunar ca sa le faci sa mearga cum trebuie :cry:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Frana rapida
MesajScris: Lun Mai 25, 2020 1:28 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Adi, de-a lungul timpului am folosit mulinete Daiwa și ieftine, și scumpe, cu sau fără QD (quick drag - frână rapidă). La cele cu frână rapidă n-am experimentat problemele de care spui. Ce model sunt mulinetele tale? Le-ai luat de noi sau second hand? Această "sacadare" este prezentă la toate? Ai căutat pe net, există și alți posesori ai aceluiași model care se plâng?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Frana rapida
MesajScris: Lun Mai 25, 2020 2:18 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
Mulinetele mele sunt Daiwa Tournament Surf 5000 QDA. Le-am luat noi si intotdeauna au mers asa. Nu pot sa spun ca una merge mai bine si una mai prost. Toate la fel. Un prieten are Daiwa Emblem 45 SCW QD si se plange de aceeasi problema. Un alt prieten are Shimano Power Aero, aceeasi problema...
Se simte ca si cum firul se agata si isi da drumul brusc si tot asa. Am pierdut pesti din cauza asta si nu stiu ce sa mai fac. Un prieten mi-a spus ca a avut aceeasi problema cu Shimano Ultegra si a rezolvat-o cu saibe de carbon si ceva vaselina speciala. Ma gandesc ca poate nu e de la saibe pentru ca le-am desfacut si nu sunt gresate deloc. Poate vaselina respectiva rezolva problema. Am sa le gresez si apoi incerc din nou. Mi-e ca dau o roaba de bani si pe saibe si raman cu problema.
Poate cineva de pe forum a rezolvat cumva problema si poate veni cu un sfat. Poate Mugurel Adascalitei...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Frana rapida
MesajScris: Mar Mai 26, 2020 6:51 am 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 30, 2013 11:57 am
Mesaje: 97
Localitate: Bucuresti
Adrian Novac scrie:
Mulinetele mele sunt Daiwa Tournament Surf 5000 QDA. Le-am luat noi si intotdeauna au mers asa. Nu pot sa spun ca una merge mai bine si una mai prost. Toate la fel. Un prieten are Daiwa Emblem 45 SCW QD si se plange de aceeasi problema. Un alt prieten are Shimano Power Aero, aceeasi problema...
Se simte ca si cum firul se agata si isi da drumul brusc si tot asa. Am pierdut pesti din cauza asta si nu stiu ce sa mai fac. Un prieten mi-a spus ca a avut aceeasi problema cu Shimano Ultegra si a rezolvat-o cu saibe de carbon si ceva vaselina speciala. Ma gandesc ca poate nu e de la saibe pentru ca le-am desfacut si nu sunt gresate deloc. Poate vaselina respectiva rezolva problema. Am sa le gresez si apoi incerc din nou. Mi-e ca dau o roaba de bani si pe saibe si raman cu problema.
Poate cineva de pe forum a rezolvat cumva problema si poate veni cu un sfat. Poate Mugurel Adascalitei...


Salut ,
saibe de carbon pentru Daiwa gasesti la ADI ZARGUZON - https://www.facebook.com/zarguzon.adrian.9
.Poti lua saibe doar pentru un singur tambur si faci o proba . Atat saibele de carbon cat si cele metalice , trebuie unse cu o pelicula fina de vaselina pentru mulinete .In mod normal ar trebui sa functioneze . Eu personal nu am facut acest lucru pentru ca nu ma ocup decit de mulinete Shimano .

_________________
https://www.facebook.com/monturicrap.ro/?ref=bookmarks
http://www.totalfishing.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Frana rapida
MesajScris: Mar Mai 26, 2020 2:04 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
Multumesc frumos.
Am discutat si pe facebook si mi-ai recomandat saibe de teflon, avand in vedere ca nu sunt fanul unei frane foarte rapide. Asa cum ziceam si acolo, am gasit saibele aproape uscate. Foarte putina vaselina pe margini. Mulinetele au doar un sezon. Nu inteleg cum este posibil asa ceva la niste mulinete cu pretentii. Tamburii pe care i-am desfacut sunt cei de rezerva pe care i-am folosit doar o singura data, deci este clar ca saibele nu au fost unse din fabrica. Ii voi desface si pe cei folositi. Ma astept sa fie chiar mai rau.
Incepe sa-mi fie tot mai dor de vechile mele BBLC :lol:
Chiar nu se mai fac lucruri de calitate? Nu inteleg cum poti sa te zgarcesti la vaselina de 1leu la o mulineta de 400€.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Frana rapida
MesajScris: Mar Mai 26, 2020 5:55 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 06, 2018 6:52 pm
Mesaje: 2
Salut,
Detin entoh si emblem de la Daiwa.
Exista diferente destul de mari la franele celor doua mulinete.
Entoh are discuri de carbon, frana este impecabila.
Insa la emblem merge usor sacadat, desi este qd. Are suficienta vaselina dar nu funcționează impecabil.
Si ultegrele au aceeasi problema, inclusiv ci4 xsb.
Din pacate doar discurile de carbon rezolva problema , atat la Daiwa cat si la Shimano.
Cand folosim fir mai subțire avem probleme.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Frana rapida
MesajScris: Mie Mai 27, 2020 5:40 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 561
Localitate: Timisoara
Salutare Adi, aceeasi problema am observat-o si eu la Windcast-urile mele, le voi desface si eu, de curiozitate sa verific saibele.
Poate comandam impreuna niste saibe de calitate.
Si mie mi-e dor de vechile BBLC-uri. :D

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Frana rapida
MesajScris: Joi Iun 04, 2020 9:46 am 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
Am desfacut cei 6 tamburi si in afara de unul singur, restul erau "uscati". Ma repet, vorbesc despre tamburi noi sau putin folositi. Am uns toate saibele cu vaselina pentru mulinete si acum, cel putin la mana, frana functioneaza mult mai bine. Weekend-ul asta o voi testa in conditii reale, pe balta.
Multumesc tuturor pentru sfaturi si revin cu informatii.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron