CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 3:31 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Fire fluo
MesajScris: Mie Iun 24, 2020 8:12 am 
Neconectat

Membru din: Joi Iul 28, 2016 5:37 pm
Mesaje: 11
Salutare,

Am si eu cateva intrebari si anume:

Este in regula sa fololesc un fir fluo ( fara inaintas textil )? Are vreo importanta daca este fluo sau nu? Am tot auzit diverse opinii ca nu ar fi in regula, deoarece este vizibil de catre peste....
Doresc sa pescuiesc fara inaintas, deoarece baltile pe care merg, au interzis inaintasul si au pus o limita de minim 0,35mm pentru fir.
As dori sa stiu daca firul de 0,35mm este in regula pentru lanseuri la maxim 120m. Pescuiesc si in regim de competitii uneori si m-ar ajuta sa fiu linistit ca ma pot baza pe fir in aruncare.

Multumesc pentru ajutor.

O zi frumoasa!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Testarea firelor de pescuit
MesajScris: Mie Iun 24, 2020 10:43 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Marian N. scrie:
Este in regula sa fololesc un fir fluo ( fara inaintas textil )? Are vreo importanta daca este fluo sau nu? Am tot auzit diverse opinii ca nu ar fi in regula, deoarece este vizibil de catre peste....
În ceea ce mă privește, prefer ca firul și montura să fie cât mai puțin vizibile. Nu pot spune cu certitudine dacă este cauză-efect sau simplă coincidență, dar din momentul în care am folosit fire "camuflate", numărul trăsăturilor a crescut. E drept, depinde foarte mult de profilul apei pe care pescuim. Dacă în baltă colcăie ciortanii și este concurență mare pe hrană, nu cred că vor fi deranjați nici dacă firul principal ar lumina. :) Altfel, dacă, teoretic, este posibil ca orice din traseul mulinetă - cârlig să sperie peștii, prefer să elimin acest risc.

Marian N. scrie:
Doresc sa pescuiesc fara inaintas, deoarece baltile pe care merg, au interzis inaintasul si au pus o limita de minim 0,35mm pentru fir.
As dori sa stiu daca firul de 0,35mm este in regula pentru lanseuri la maxim 120m. Pescuiesc si in regim de competitii uneori si m-ar ajuta sa fiu linistit ca ma pot baza pe fir in aruncare.
Presupunând că firul monofilament are diametrul real 0,35mm (conform măsurătorilor) și nu este printre cele mai puțin rezistente din tabelul cu rezultate, ar trebui să poți ajunge la 120m. Desigur, depinde de lansetă (lungime, acțiune, test de curbură, inele), greutatea ansamblului plumb-montură și tehnica de lansare. Îți recomand să faci câteva lansări măsurate (pe câmp) cu echipamentul și configurația cu care urmează să pescuiești (lansetă, mulinetă, fir, plumb, montură, momeală). În plus, dacă distanța maximă vizată este 120m, poți folosi înaintaș monofilament mai gros (ex. 0,50mm - 0,60mm) de 10-15m lungime, pentru a reduce riscul ruperii firului în lansare. Dintre nodurile pe care le-am folosit de-a lungul timpului, cel mai mic și rezistent nod între înaintașul monofilament gros și linia principală monofilament mai subțire s-a dovedit a fi Albright. Am adus în discuție acest aspect, deoarece cele două fire fiind groase, ne interesează ca nodul să fie cât mai mic.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fire fluo
MesajScris: Mie Iun 24, 2020 1:49 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Marian N. scrie:
Doresc sa pescuiesc fara inaintas, deoarece baltile pe care merg, au interzis inaintasul si au pus o limita de minim 0,35mm pentru fir.
As dori sa stiu daca firul de 0,35mm este in regula pentru lanseuri la maxim 120m. Pescuiesc si in regim de competitii uneori si m-ar ajuta sa fiu linistit ca ma pot baza pe fir in aruncare.

Pune-ti intrebarea daca tie ti-ar placea sa stai vis-a-vis de cineva care arunca direct cu linie de 0,35mm si fara inaintas!

Sunt lacuri care au introdus o regula cu linia principala mono de minim 0,35mm si fara inaintas textil, cum e Polcesti 3. Asta nu insemna insa ca administratia recomanda sa se arunce fara niciun fel de inaintas, mai curand ca recomanda inaintasii de monofilament in locul celor textili.

La 0,35mm, riscul sa rupi firul e mare, daca nu ai inaintas. Mai ales daca pescarul e puternic, daca plumbul e greu sau daca lanseta e rapida.  

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fire fluo
MesajScris: Mie Iun 24, 2020 1:57 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Iul 28, 2016 5:37 pm
Mesaje: 11
Vlad Pavlovici scrie:
Pune-ti intrebarea daca tie ti-ar placea sa stai vis-a-vis de cineva care arunca direct cu linie de 0,35mm si fara inaintas! 

Sunt lacuri care au introdus o regula cu linia principala mono de minim 0,35mm si fara inaintas textil, cum e Polcesti 3. Asta nu insemna insa ca administratia recomanda sa se arunce fara niciun fel de inaintas, mai curand ca recomanda inaintasii de monofilament in locul celor textili.

La 0,35mm, riscul sa rupi firul e mare, daca nu ai inaintas. Mai ales daca pescarul e puternic, daca plumbul e greu sau daca lanseta e rapida.  

Asta am vrut sa aflu, daca firul de 0,35 este ok sau nu de lansat.

Acum, eu te intreb din experieta ta, nodul care va fi unul destul de mare, va afecta inelele lansetei in cazul aruncarilor puternice?
Pastilele inelelor, au de suferit datorita nodului?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fire fluo
MesajScris: Mie Iun 24, 2020 2:10 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Incearca sa folosesti un inaintas conic daca e permis de regulamentul lacului.

Inaintasul conic are o parte subtire, cu care poti sa faci un nod de dimeniuni acceptabile. 

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fire fluo
MesajScris: Mie Iun 24, 2020 3:50 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Iul 28, 2016 5:37 pm
Mesaje: 11
Vlad Pavlovici scrie:
Incearca sa folosesti un inaintas conic daca e permis de regulamentul lacului.

Inaintasul conic are o parte subtire, cu care poti sa faci un nod de dimeniuni acceptabile. 


Din pacate nu este permis, era o solutie ok. Dar nu permit fire mai subtiri de 0,35mm. Cu inaintasul conic, simplificam lucrurile, dar nu este permis.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fire fluo
MesajScris: Mie Iun 24, 2020 6:33 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Marian N. scrie:
Din pacate nu este permis, era o solutie ok. Dar nu permit fire mai subtiri de 0,35mm. Cu inaintasul conic, simplificam lucrurile, dar nu este permis.
Există înaintași conici care pleacă de la 0,23mm (0,25mm) până pe la 0,50mm (0,60mm). Îl tai de acolo de unde are 0,35mm și te conformezi regulamentului (doar să rămână suficient de lung, minim 10m).

Marian N. scrie:
...nodul care va fi unul destul de mare, va afecta inelele lansetei in cazul aruncarilor puternice?
Pastilele inelelor, au de suferit datorita nodului?
Dacă inelele sunt de calitate, n-ar trebui să fie probleme.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fire fluo
MesajScris: Mie Iun 24, 2020 7:07 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Iul 28, 2016 5:37 pm
Mesaje: 11
Victor Costache scrie:
Marian N. scrie:
Din pacate nu este permis, era o solutie ok. Dar nu permit fire mai subtiri de 0,35mm. Cu inaintasul conic, simplificam lucrurile, dar nu este permis.
Există înaintași conici care pleacă de la 0,23mm (0,25mm) până pe la 0,50mm (0,60mm). Îl tai de acolo de unde are 0,35mm și te conformezi regulamentului (doar să rămână suficient de lung, minim 10m).

Marian N. scrie:
...nodul care va fi unul destul de mare, va afecta inelele lansetei in cazul aruncarilor puternice?
Pastilele inelelor, au de suferit datorita nodului?
Dacă inelele sunt de calitate, n-ar trebui să fie probleme.


Din pacate, cred ca ma complic. Pana la urma tinand cont de raspunsurile voastre, o sa merg pe un fir de 0,41mm, care probabil in realitate, este 0,45mm. https://marelepescar.ro/fir-p-line-cx-p ... 2000m.html , asa o evit eventualele neplaceri. Nu stiu daca o sa pot ajuge la distanta dorita ( necesara ), dar prefer sa nu risc.
Firul mai sus mentionat, cred ca ar trebui sa fie suficient de gros ca sa imi dea siguranta in aruncari si nici nu este fluo ( sau nu pare sa fie ).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fire fluo
MesajScris: Mie Iun 24, 2020 9:07 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Îți recomand să arunci o privire la tabelul cu rezultate (https://marelepescar.ro/blog/fire-monofilament/) filtrând după "p-line", ca să știi cam ce așteptări să ai.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 21 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: