CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 5:32 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Daiwa Saltiga Expedition
MesajScris: Lun Noi 22, 2021 11:34 am 
Neconectat

Membru din: Joi Mai 09, 2013 9:47 am
Mesaje: 101
Localitate: SATU MARE
Victor, ce mulinete flolosesti la plantat?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Horgești - oameni și pești
MesajScris: Lun Noi 22, 2021 12:15 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Salut Adrian,

Sunt mulinete de spinning pentru pescuit marin: Daiwa Saltiga Expedition 5500H.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Horgești - oameni și pești
MesajScris: Lun Noi 22, 2021 2:00 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 13, 2013 10:20 am
Mesaje: 282
Victor Costache scrie:
Salut Adrian,

Sunt mulinete de spinning pentru pescuit marin: Daiwa Saltiga Expedition 5500H.


Daca nu e cu suparare, dincolo de faptul ca, evident, ti le perimiti, care a fost motivul pt care le-ai ales?

Eu consider ca asemenea "tancuri", absolut superbe daca ma intrebi pe mine, merita sa le cumperi daca chiar le poti pune la treaba. La pescuitul crapului, indiferent de marimea lui, nu poti spune ca le intrebuintezi cu adevarat.

_________________
Nicu Barjica


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Horgești - oameni și pești
MesajScris: Lun Noi 22, 2021 5:59 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Nicu,

Atunci când am optat pentru ele, am fost perfect conștient că este ca și cum aș vâna iepuri cu tunul sau cu tancul, ca să te citez. :) Pe lângă cum arată, care este o motivație pur subiectivă, au primat câteva elemente de natură obiectivă:
- voiam o mulinetă pentru plantat care să recupereze cât mai mult fir la o rotație completă de manivelă (Saltiga Expedition recuperează 124cm)
- eram deja fascinat de Magsealed de la mulinetele Basiair Z45 (folosite pentru pescuit lansat) și îmi doream o mulinetă pentru plantat care să aibă această tehnologie, doar că, la acel moment nu exista niciun model de crap cu Magsealed și tamburi cu capacitate suficient de mare pentru pescuit plantat
- frâna ATD care, conform descrierilor, sfida legile fizicii (și s-a dovedit că nu este doar marketing) pe care am modificat-o în rapidă, fiind acum practic QATD (quick ATD).

Legat de frână, mi-aș dori să existe și mulinete de crap cu ATD sau, și mai bine, cu UTD.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Horgești - oameni și pești
MesajScris: Mar Noi 23, 2021 1:55 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 13, 2013 10:20 am
Mesaje: 282
Ma gandeam ca recuperarea poate fi motivul alegerii (obiective) :)

QD-ul de la daiwa mi se pare cel mai bun sistem de franare pe care il poate avea o mulineta.
Am citit acum despre sistemul ATD si UTD. Sincer sa fiu nu-mi dau seama daca as simti vreo diferenta, dar daca spui ca nu e marketing, te cred pe cuvant :)

Anul trecut am vazut o comparatie intre Daiwa Saltiga (nu mai stiu care model) si Shimano Stella, ambele ceva model mare, de 14000. Prima impresie a fost ca Saltiga este o "fake Stella", dar luata "la bani marunti" daiwa avea cateva puncte in plus. Bine, concluzia finala a fost ca ambele sunt niste multinete exceptionale...

_________________
Nicu Barjica


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: