CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Dum Mai 26, 2024 10:11 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Pareri Nylon 4oz
MesajScris: Vin Noi 29, 2013 10:22 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Iul 24, 2013 11:33 pm
Mesaje: 98
Am achizitionat saptamana aceasta un cort Trakker slx v2,inainte sa il cumpar m-am documentat pe siteurile din anglia(mi se pare ca ei au o cu totul alta gandire),am vazut ca m-ai marea majoritate a recenziilor erau bune,la fel ca si recenzia lui Danny Fairbrass.Acum vad ca cei din romania au alta parere zic ca materialul nylon 4oz nu este 100% impermeabil asa cum se lauda trakker.Eu sunt un pescar mediu,care face circa 5-6 partide pe an a cate 4zile.
Intrebarea mea catre dumneavoastra este:
Asa de rau m-am pacalit,atat de proasta sa fie alegerea mea,acest material sa fie atat de prost?
Cu respect Adi

_________________
M.I.L.F.-Man I Love Fishing


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri Nylon 4oz
MesajScris: Vin Noi 29, 2013 11:50 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Iul 24, 2013 11:33 pm
Mesaje: 98
Dl.Pavlovici va rog sa ma ajutati.

_________________
M.I.L.F.-Man I Love Fishing


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri Nylon 4oz
MesajScris: Vin Noi 29, 2013 12:25 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Zyzz relaxeaza-te ca ai facut o alegere foarte buna, nu te mai lua dupa uni si alti, 5000 coloana de apa este super sufficient pentru un cort, marea majoritate au atat, unele au chiar 3000. Nu ai luat teapa si este cu siguranta un cort foarte bun. Eu am cort de 5000 si am stat 4 zile in ploaie aproape continua si nu a intrat gram de apa in cort. Condens face orice cort, unele mai mult altele mai putin, dar toate fac daca diferenta de temperatura este destul de mare.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri Nylon 4oz
MesajScris: Vin Noi 29, 2013 12:54 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
ZyZZ, e exclus ca o firma cu reputatie ca Trakker sa faca un cort care sa nu fie impermeabil. Consecintele pentru cumparatori ai fi minime in comparatie cu cele pentru firma.

Nu cunosc cortul, dar inteleg din prezentarea facuta de Trakker ca materialul e nylon de 4oz. Asta inseamna un material usor, in mod cert impermeabil, pe care Trakker il foloseste la mai multe corturi. Si nu numai Trakker, dar si multe alte firme, de pilda Nash sau Fox. Nu ai de ce sa-ti faci probleme, cortul ar trebui sa fie perfect impermeabil, la nivel de material.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri Nylon 4oz
MesajScris: Vin Noi 29, 2013 1:01 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Iul 24, 2013 11:33 pm
Mesaje: 98
Va multumesc pentru raspunsurile date,mi se parea greu de crezut ca o firma precum Trakker,sa isi pateze reputatia folosind materiale de proasta calitate.Plus ca inainte de ami lua acest cort am fost sfatuit sa imi iau corturi produse de Senzor ,pe care cei care le detin le ridica in slavi si le lauda tinand cont ca au o impermeabilitate de 3000mm si ca nu au avut pic de apa in corturi.Nu imi vine sa cred ca Trakker este mai slab decat Senzor.Cu respect Adi

_________________
M.I.L.F.-Man I Love Fishing


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri Nylon 4oz
MesajScris: Vin Noi 29, 2013 1:17 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Materialele pentru corturi, cum e acest nylon, sunt facute de producatori specializati si poti intalni acelasi tip de material la tot felul de corturi si umbrele, de la diverse firme. Nylonul de 4oz e unul dintre cele mai comune, fiind impermeabil, usor si ieftin.

Chiar si la 3000mm, materialul e complet impermeabil, daca vorbim de corturi (daca vorbim de haine, e alta discutie). La 5000mm, cu atat mai mult. Trebuie sa ai in vedere, insa, ca impermeabilitatea depinde nu numai de material, ci si de constructia cortului - si nu e vesnica. Dupa un timp, materialul isi pierde din calitati si e bine sa-l dai cu un spray de reimpermeablizare o data pe an.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri Nylon 4oz
MesajScris: Vin Noi 29, 2013 1:25 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iun 03, 2013 8:57 pm
Mesaje: 191
Localitate: Turda
daca nu era acum vremea aceasta rece repetam testul cu furtunul si sigur cei ce contestau materialul Nylon 4oz incepeau sa aibe alte pareri despre el :).. nu este aquatex dar nici nu poti spune despre el ca nu este bun.
am vazut corturi cu materiale mai slabe calitativ (dupa parerea mea)cum ar fi cel de la lanserfish era montat in fata magazinului , a plouat pe el incontinu si inauntru cortului era uscat uscat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri Nylon 4oz
MesajScris: Vin Noi 29, 2013 1:26 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Iul 24, 2013 11:33 pm
Mesaje: 98
Vlad Pavlovici scrie:
Materialele pentru corturi, cum e acest nylon, sunt facute de producatori specializati si poti intalni acelasi tip de material la tot felul de corturi si umbrele, de la diverse firme. Nylonul de 4oz e unul dintre cele mai comune, fiind impermeabil, usor si ieftin.

Chiar si la 3000mm, materialul e complet impermeabil, daca vorbim de corturi (daca vorbim de haine, e alta discutie). La 5000mm, cu atat mai mult. Trebuie sa ai in vedere, insa, ca impermeabilitatea depinde nu numai de material, ci si de constructia cortului - si nu e vesnica. Dupa un timp, materialul isi pierde din calitati si e bine sa-l dai cu un spray de reimpermeablizare o data pe an.

Sprayul de reimpermeabilizare poate sa si mareasca factorul de impermeabilitate sau doar il reimprospateaza?Va multumesc pentru raspunsul dat,m-am linistit,mi se parea ...ca Trakker sa isi pateze numele,plus ca era si numele lui Danny Fairbrass in joc,pentru ca si el il recomanda cu incredere.Inseamna ca am facut alegerea care trebuie.

_________________
M.I.L.F.-Man I Love Fishing


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri Nylon 4oz
MesajScris: Vin Noi 29, 2013 1:36 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Spray-ul reface mai mult sau mai putin gradul de impermeabilitate al materialului, care e afectat in primul rand de soare. Daca faci cateva partide pe an, nu cred ca ai nevoie de spray in primele doua sezoane.

Cand vei avea nevoie, Nikwax e o firma cunoscuta pentru solutii de protectie si refacere, inclusiv pentru corturi, dar si pentru alte echipamente. Gasesti produsele Nikwax la Himalaya, vezi http://himalaya.ro/ro/produse/marca--nikwax-19.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pareri Nylon 4oz
MesajScris: Vin Noi 29, 2013 2:19 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Ideal ar fi ca inainte sa folosesti spray-ul de impermeabilizare sa folosesti si spray-ul de curatare, care ajuta ca ceara sa adere mult mai bine la cort. Eu dupa ce am folosi spray-ul chiar s-a simtit si vazut o reimprospatare a materialului. Recomand cu incredere.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: