CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Mie Mai 01, 2024 4:02 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: mulineta crosscast x5500
MesajScris: Sâm Noi 30, 2013 12:57 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Noi 30, 2013 12:48 pm
Mesaje: 38
In primul vreau sa salut pe toata lumea deoarece sunt nou pe acest forum.

Ce pareri aveti despre aceasta mulineta.Doresc sa imi achizitionez 4 buc.
Precizez ca am avut BBRLC si momentan detin ultegra 14000 xtb
Motivul schimbarii este doar de greutatea lor si am observat ca arunc mai bine daca am o mulineta mai usoara( sau poate mi se pare) , dar principalul motiv este greutatea

Multumesc

_________________
Membru Fondator - Enjoy Fishing Club


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: mulineta crosscast x5500
MesajScris: Sâm Noi 30, 2013 11:28 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 19, 2013 4:35 pm
Mesaje: 5
Salut,

Eu am o bucata deja de 1 an si pot sa-ti spun cate ceva ce am observat eu: recupereaza f bine fir ( 100 si ceva de cm ), aseaza firul binisor pe tambur insa parca nu chiar la fel de bine ca un Entoh, frana rapida cu care vine echipata din fabrica e f bine reglata si usor de folosit. Ca si materiale pot din nou sa fac o comparatie cu Entoh-urile : mai multe 'plastice' si alte materiale nu atat de rezistente ca si materialele - duraluminiu cred - ale Entoh-ului.
Dar avand in vedere pretul, una peste alta eu zic ca e o mulineta buna. Nu am avut niciodata o mulineta Shimano insa, asa ca toate opiniile mele sunt prin comparatie cu gama Daiwa..


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: mulineta crosscast x5500
MesajScris: Dum Dec 01, 2013 11:35 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 07, 2013 4:03 pm
Mesaje: 228
Localitate: Bucuresti
Si eu am una bucata acest model de o jumatate de an.Nu am ce reprosa pana in acest moment,doar ca ,intr-adevar,carcasa fiind din plastic nu stiu cat va rezista in timp fata de un model ce are corpul din aluminiu.Pe unele magazine online scrie,de exemplu ca ,citez : ''corpul mulinetei e garantat pe viata''.Cred ca e o chestiune de marketing ,dar poate ma insel.O precizare,nu am folosit niciun alt model mai scump decat acesta,asa ca ,fata de ce am folosit eu,mi se pare foarte buna.Nu o pot compara de exemplu cu : abu garcia sau okuma longbow.Deci depinde din ce unghi privesti :D

_________________
''Inventia tiparului e cel mai mare eveniment al istoriei.''V.Hugo
''Muzica este o revelatie mai mare decat toata intelepciunea si filosofia la un loc''.Beethoven


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: mulineta crosscast x5500
MesajScris: Lun Dec 02, 2013 12:13 am 
Neconectat

Membru din: Sâm Noi 30, 2013 12:48 pm
Mesaje: 38
Multumesc de pareri ,dar as dori no paprere de la Cosmin Nistea sau Vlad Pavlovici care am inteles ca le-a folosit mai mult ca voi.
Asta daca se poate.
Mulutmesc inca odata pentru parerile colegilor

_________________
Membru Fondator - Enjoy Fishing Club


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: mulineta crosscast x5500
MesajScris: Lun Dec 02, 2013 2:27 am 
Neconectat

Membru din: Mie Oct 30, 2013 1:30 am
Mesaje: 83
Localitate: Craiova
Salut.
Daca vrei sa scazi greutatea mulinetei, eu îți recomand Shimano Ultegra Ci4 10000XSA, este foarte asemănătoare cu Ultegra XTB, fiind mult mai ușoară (635g) cu angrenaje mai de calitate si rulează mai fin. Părerea mea personală, este mult peste Crosscast. Iar diferenta de calitate o vei observa in timp.
Oricum daca ai folosit bblc, ar trebui sa îți dai singur seama ca diferă calitatea. Asta daca te-ai jucat cu ea...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: mulineta crosscast x5500
MesajScris: Lun Dec 02, 2013 7:28 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
kyosmin scrie:
Multumesc de pareri ,dar as dori no paprere de la Cosmin Nistea sau Vlad Pavlovici care am inteles ca le-a folosit mai mult ca voi.


Nu cunosc mulineta, n-am folosit niciodata Daiwa Crosscast. Folosesc doar mulinete Shimano.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: mulineta crosscast x5500
MesajScris: Lun Dec 02, 2013 11:43 am 
Neconectat

Membru din: Sâm Noi 30, 2013 12:48 pm
Mesaje: 38
M-a refeream la Cosmin ,ca el le-a avut parca

_________________
Membru Fondator - Enjoy Fishing Club


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: mulineta crosscast x5500
MesajScris: Vin Dec 06, 2013 11:35 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Dec 03, 2013 1:21 am
Mesaje: 6
Si eu detin 3 mulinete crosscasr x si pot sa spun ca sunt foarte multumit de ele.Am achizitionat aceste mulinete la recomandarea lui Cosmin Nistea.Din punctul meu de vedere sunt foarte ok.

_________________
Chertes Octavian < C&R >


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: mulineta crosscast x5500
MesajScris: Vin Dec 06, 2013 5:34 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 07, 2013 9:02 am
Mesaje: 94
Localitate: Oradea
Le folosesc si acum aceste mulinete si pot sustine faptul ca la banii astea nu prea i cum sa alegi ceva mai bun. Le folosesc li la plantat si la pescuitul de pe mal si sunt multumit de ele... Intra aprox 550-600 m de fir de 0,30 mm pe ele. Daca mai vrei sa sti si alte detalii nu ezita...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: mulineta crosscast x5500
MesajScris: Vin Dec 06, 2013 9:29 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 10:05 pm
Mesaje: 33
Am in dotare de doi ani doua mulinete crosscast x-5000 si doua windcast x-5000...functioneaza foarte bine, multumit de asezarea firului, recupereaza bine 108 respectiv 102cmm/rotatie tambur, avantaj ca au tambur de rezerva metalic...un plus la windcast, e mai silentios. Daca te intereseaza nr de rotatii pt blocajul frinei(de la min la max), le voi scoate din cutii si voi verifica. Parca :roll: , arunc mai bine cu ele, decit cu etoh-ul :D .


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: