CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Mie Mai 01, 2024 8:34 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Care lansete ?
MesajScris: Sâm Noi 30, 2013 3:54 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
La aproximativ acelasi pret pe bucata ce model ati alege :
Century 12'-6" 3-4oz X-lite Parallel Butt in stare buna spre foarte buna SECOND
Century NG+ 3.9 m 3.5 lbs in stare buna spre foarte buna SECOND
Shimano xs1 intensity 3.9 m 3.75 lbs parca, modelul despre care dumneavoastra domnule Pavlovici ati scris o recenzie pe carponline NOU din magazin.
Nu particip la concursuri, pescuiesc din mana, imi place sa dau in forta atunci cand e cazul si fac aproximativ 10-15 iesiri pe an.Imi plac lansetele mai rigide dar sa nu fie pari.As vrea ceva care sa ma slujeasca ani intregi fara a fi nevoit an de an sa le schimb.Daca la century fiabilitatea lor este recunoscuta, la shimano chiar nu stiu.Imi place in schimb la shimano cum arata, iar inelul de 50 nu inmoaie lanseta, aceasta isi pastreaza in timp actiunea ca si century?
Multumesc mult.


Ultima oară modificat de gimi_mures pe Lun Dec 02, 2013 10:01 am, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Care lansete ?
MesajScris: Sâm Noi 30, 2013 4:12 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Century face lansete atat de bune, incat nu mai are nevoie de recomandarile nimanui. Pana anul asta, am pescuit cu doua modele de la Century - FS, ca set principal, si FMJ, ca set de rezerva, pentru situatia in care aveam un partener si foloseam doua seturi. Preferam FS-urile datorita actiunii mai blande si greutatii mai mici.

Anul asta, in iunie, am luat un set de Shimano Tribal XS1 Intensity de 3,90m/3,75lb, despre care am scris recenzia de pe CarpOnline: http://carponline.ro/recenzii/shimano-tribal-xs1-88083. Dupa cateva partide in care m-am convins de calitatea lansetei, pescuind atat plantat, cat si aruncand din mana, FS-urile au devenit setul de rezerva, iar de FMJ-uri m-am despartit. Tribalurile XS1 sunt incomparabil mai placute decat FMJ-urile, as zice ca par mai placute si decat FS-urile. La 420g, sunt in orice caz mai usoare.

Configuratia de inele 50-16 ma asteptam sa ma incomodeze. Nu m-a deranjat, poate pentru ca inelele de pe varf sunt cu un singur picior si nu apasa exagerat asupra blancului - sau blancul e suficient de puternic incat nu fie afectat de ele. Ce e curios la XS1 e ca actiunea pare sa se schimbe in functie de ceea ce faci. Lansetele sunt suficient de rapide cand arunci, suficient de puternice cand tragi de ele si suficient de blande cand scoti pestele.

Daca ai ocazia sa le testezi, s-ar putea sa te intereseze.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Care lansete ?
MesajScris: Sâm Noi 30, 2013 4:57 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
Ok multumesc, sunt informatii util. Ceea ce ma intereseaza in specila la shimano intensity e daca dupa 2-3 ani de folsire isi va pastra actiunea, blancul lansetei cum va arata. Spuneati ca fs pe care le aveti dupa 7 si au pastrat actiunea. Istoricul lansetelr shimano ce zice?
Si acum vorbind din auzite asa cum sunt torixuri rupte in aruncare la fel eunt si lansrte shimano rupte in aruncare. Probabil sunt si century dar cred ca roar accidental. Eiii, intensity cum este sau cum va fi peste cativa ani?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Care lansete ?
MesajScris: Sâm Noi 30, 2013 5:10 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Nu stiu cum vor fi lansetele peste doi, trei ani, nu stie nimeni, avand in vedere ca au aparut anul trecut, dar asta e cea mai mica problema, dupa parerea mea.

Chiar si lansetele care se inmoaie de la o folosire intensiva (multi nu le folosesc intensiv niciodata) nu pierd foarte mult. De exemplu, am avut lansete Harrison care s-au inmuiat usor in cateva sezoane, coborasera de la 3,5lb la aproximativ 3,25lb (actiunea era medie), dar in practica nu era un incovenient. Nu te gandi ca lansetele rapide devin semiparabolice.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Care lansete ?
MesajScris: Lun Dec 02, 2013 10:30 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 1:24 pm
Mesaje: 116
Cred ca alegerea lansetelor ar trebui sa o bazezi pe stilul tau de pescuit si pe ce e mai important pentru tine.
Ani de zile am avut dispute cu prietenii mei despre lanseta ideala si nu am ajuns inca la un consens, tocmai pentru ca avem criterii diferite.

Pentru mine e foarte important drill-ul. Pentru asta merg la pescuit, si din acest motiv am facut un compromis si am ales NG+. Sigur, sunt lansete pe piata care sunt mai parabolice dar am considerat ca pentru mine NG+ are raportul perfect intre aruncare si drill.
In decursul anilor am avut ocazia sa pescuiesc cu NCS, Focal System, FMJ, Fat Boy Slim, iar daca ar fi sa aleg din nou as alege NG+ fara sa clipesc.

Am avut ocazia sa fac o partida cu Vlad si sa pun la treaba si noile Shimano xs1 intensity. Sunt niste lansete interesante, destul de subtiri si relativ usoare (mai ales daca tinem cont de inelul de 50 mm). Se comporta in drill asemantor cu Focal System, iar varful revine instantaneu din aruncare.
Daca iti plac lansetele mai dure, cu inel de 50 si cotorul imbracat, atunci nu o sa gresesti cu ele.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Care lansete ?
MesajScris: Lun Dec 02, 2013 3:00 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mai 23, 2013 3:12 pm
Mesaje: 24
Imi poate spune si mie cineva Torrix ul de 3,5lb cu ce model de la Century este asemanator si daca le are vreun importator pe stoc in Romania? Multumesc


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Care lansete ?
MesajScris: Lun Dec 02, 2013 3:44 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Iul 10, 2013 1:55 pm
Mesaje: 222
Localitate: Bucuresti
cristi30 scrie:
Imi poate spune si mie cineva Torrix ul de 3,5lb cu ce model de la Century este asemanator si daca le are vreun importator pe stoc in Romania? Multumesc


In opinia mea, NCS-ul (Century) se aseamana din punctul de vedere al actiunii cu Torrix-ul.
Big Fish aduce Century, poti verifica la ei stocul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Care lansete ?
MesajScris: Lun Dec 02, 2013 6:26 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mai 23, 2013 3:12 pm
Mesaje: 24
Stiu ca cei de la Century au scos modelul NCS din oferta lor curenta,din cate stiu se poate face doar pe comanda,iar BF nu il au pe stoc


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: