CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Dum Apr 28, 2024 1:52 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: intretinere mulinete
MesajScris: Lun Dec 30, 2013 1:27 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 30, 2013 11:57 am
Mesaje: 97
Localitate: Bucuresti
Sint destul de multi cei care se ocupa cu intretinere mulinete si asta nu poate fi decit un lucru bun . Exista concurenta , deci pescarii au de unde alege . Este normal ca si pretul cerut sa difere in functie de costul materialelor folosite si a calitatii serviciilor oferite . Pretul cerut de mine se reflecta in calitatea materialelor ( degresant , vaselina , ulei , amortizarea sculelor folosite , curent electric consumat etc ) plus intre 4 si 5 ore de munca . Este normal sa nu pot multumi pe toata lumea , mai ales ca pretul cerut pentru intretinere nu are nici o legatura cu pretul mulinetei . De cele mai multe ori mulinetele ieftine sint mai complicate si necesita o atentie sporita din cauza materialelor slabe folosite .In afara de asta , indiferent de domeniu , nu cunosc foarte multi oameni dispusi sa lucreze 4-5 ore , uneori chiar mai mult , pentru 30 - 40 ron .
O ultima precizare : NU PUNETI ULEI in mulinetele Shimano prevazute cu sistemul EASY MAINTENANCE , nu exista mulinete ,,CU BAIE DE ULEI ''.
Toate bune si sarbatori fericite !

_________________
https://www.facebook.com/monturicrap.ro/?ref=bookmarks
http://www.totalfishing.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: intretinere mulinete
MesajScris: Lun Dec 30, 2013 3:00 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Noi 29, 2013 10:37 am
Mesaje: 6
Localitate: Chiajna
Ionut-Paul scrie:
Citat:
Nu isi mai greseaza nimeni mulinetele? :o


Singuri nu prea, din moment ce exista persoane (Coco Popescu, Dan Mitranescu) care s-au specializat in treaba asta si care, pentru o curatare/revizie a mulinetei, iti cer cam 2 poli, 2 poli si ... ceva! :)



Tot pe Mugurel il recomand si eu.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: intretinere mulinete
MesajScris: Lun Dec 30, 2013 8:50 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 6:30 pm
Mesaje: 30
Localitate: Brasov-Madrid
Mugurel Adascalitei scrie:
O ultima precizare : NU PUNETI ULEI in mulinetele Shimano prevazute cu sistemul EASY MAINTENANCE , nu exista mulinete ,,CU BAIE DE ULEI ''.
Toate bune si sarbatori fericite !

Salut! Ne poti spune de ce nu este bine sa punem ulei in mulinete? Multumesc. Numai bine!

_________________
C&R


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: intretinere mulinete
MesajScris: Lun Dec 30, 2013 10:40 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 19, 2013 5:51 pm
Mesaje: 258
probabil pt ca curge..


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: intretinere mulinete
MesajScris: Lun Dec 30, 2013 10:55 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 09, 2013 6:41 pm
Mesaje: 265
Localitate: Bucuresti
Mi se pare ca odata nu se greseaza cum trebuie si a doua oara, pt ca doar le ungi...dar nu le si cureti.

_________________
http://www.totalfishing.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: intretinere mulinete
MesajScris: Mar Dec 31, 2013 12:23 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 04, 2013 4:03 pm
Mesaje: 69
razvan_bv scrie:
Mugurel Adascalitei scrie:
O ultima precizare : NU PUNETI ULEI in mulinetele Shimano prevazute cu sistemul EASY MAINTENANCE , nu exista mulinete ,,CU BAIE DE ULEI ''.
Toate bune si sarbatori fericite !

Salut! Ne poti spune de ce nu este bine sa punem ulei in mulinete? Multumesc. Numai bine!


Simplu:
"O ultima precizare : NU PUNETI ULEI in mulinetele Shimano prevazute cu sistemul EASY MAINTENANCE , nu exista mulinete ,,CU BAIE DE ULEI ''.
De obicei un angrenaj care nu este dotat cu baie de ulei se unge/greseaza cu vaselina.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: intretinere mulinete
MesajScris: Mar Dec 31, 2013 12:45 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 30, 2013 11:57 am
Mesaje: 97
Localitate: Bucuresti
Acum citiva ani cei de la Shimano au introdus sistemul EASY MAINTENANCE la majoritatea mulinetelor produse de ei . Sistemul este plasat exact la imbinarea celor 2 pinioane ale mulinetei si este conceput pentru a putea gresa pinioanele cu vaselina in caz de urgenta , fara a mai desface mulineta . Pe piata din Romania sistemul a fost ,,tradus ''ca aparitie a mulinetelor cu ,,baie de ulei '' , confuzie alimentata si de faptul ca cei de la Shimano ofera la unele modele un mic recipient cu ulei ( desi la inceput ofereau un tub cu ulei si un tub cu vaselina ) . Cei care au avut curiozitatea e a desface astfel de mulinete au putut observa ca toate angrenajele sint gresate cu vaselina si nu cu ulei .Ulei-ul oferit este pentru a gresa galetul (piesa pe care vine firul in timpul recuperarii ) si axul mulinetei . Se pun citeva picaturi dupa fiecare partida . Daca veti pune ulei prin acel orificiu toata vaselina de pe pinioane se va dizolva iar uzura pinioanelor va fi foarte mare . In scut timp va aparea acel ,,marait '' al pinioanelor sau chiar blocarea totala a mulinetei .
Mai grav este faptul ca unii au turnat ulei in mulinete prin acest orificiu imediat dupa ce le-au cumparat si asfel si-au distrus mulinetele in citeva partide (unele dintre ele chiar capete de serie ) . Din pacate uzura pinioanelor nu se poate remedia si singura solutie ramane schimbarea lor , deci alti bani si timp pierdut pentru ca trebuie comandate afara !
In concluzie : nu inerveniti asupra mulinetelor decit dupa ce va-ti informat foarte bine !
Toate bune si un an cit mai bun !

_________________
https://www.facebook.com/monturicrap.ro/?ref=bookmarks
http://www.totalfishing.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: intretinere mulinete
MesajScris: Mar Dec 31, 2013 4:10 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 6:30 pm
Mesaje: 30
Localitate: Brasov-Madrid
Multumesc pentru raspunsul bine argumentat.Din pacate am comis greseala de a pune cateva picaturi de ulei.....Intr-adevar am observat un usor marait la una dintre mulinete.Am sa le trimit reprezentantului marcii de aici pentru o inspectie,curatare si eventuala constatare a defectiunilor. Inca odata multumesc pentru lamuriri.Va doresc un an 2014 linistit si prosper! Numai bine!

_________________
C&R


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: intretinere mulinete
MesajScris: Vin Ian 03, 2014 6:48 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Oct 30, 2013 1:30 am
Mesaje: 83
Localitate: Craiova
Ciudat, cei de la Shimano recomanda folosirea acelui port pentru ulei, dar numai cu ulei autorizat de ei.
Exista cateva tutoriale video la ei pe site care explica cum se procedează in aceste cazuri...

http://fish.shimano.com/publish/content ... 0(1%20page).pdf


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: intretinere mulinete
MesajScris: Dum Ian 05, 2014 8:26 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 30, 2013 11:57 am
Mesaje: 97
Localitate: Bucuresti
Corect . Cei de la Shimano recomanda folosirea ulei-ului si pentru acel port . Atentie insa ! Este vorba de 1-2 picaturi si nu este specificat ca la galet , ca acest lucru sa se faca dupa fiecare partida . Probabil ca folosind doar 1-2 picaturi si doar odata sau de doua ori pe sezon acest lucru nu afecteaza mulineta . Problemele semnalate de mine au aparut la mulinete in care se turnase tot tubul , sau aproape tot tubul de ulei odata sau de-a lungul unui sezon . Chiar daca este folosit cu moderatie utilizarea ulei-ului ramane o solutie de compromis . Este indicat ca o data pe sezon , mulinetele sa fie curatate si gresate corespunzator .

_________________
https://www.facebook.com/monturicrap.ro/?ref=bookmarks
http://www.totalfishing.ro/


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 124 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron