CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Dum Apr 28, 2024 10:15 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Lansete de 3,60 versus 3,90
MesajScris: Vin Ian 03, 2014 10:46 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Iun 01, 2013 9:40 am
Mesaje: 53
Din experientele voastre care credeti ca sunt lansetele care pot atinge distante mai mari in aruncari cele de 3,60 sau cele de 3,90?
Care ar fi plusurile si minusurile fiecareia dintre tipurile de lansete enumerate mai sus?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: lansete de 3,60 versus 3,90
MesajScris: Vin Ian 03, 2014 11:25 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
3,90m "te ajuta" sa arunci montura la o distanta mai mare decat in cazul folosirii uneia de 3,60 m( asta daca o ajuti si tu pe ea, dobandind, prin exercitiu, tehnica). Si am sa explic imediat si de ce.

Presupunand aceeasi tehnica a aruncarii (acelasi nivel de incarcare a lansetei si aceeasi acceleratie imprimata celor doua modele), aceeasi actiune a lansetei si acelasi ansamblu mulinata-fir-plumb-montura, cea care face diferenta intre distanta de aruncare cu o lanseta de 3,90m si una de 3,60m este viteza varfului lansetei in momentul eliberarii plumbului. Ori, aceasta este cu atat mai mare cu cat "bratul fortei" (care este dat de lungimea lansetei) este mai mare.

Avantaj 3,90 m: posibilitatea aruncarii monturii la o distannta mai mare.
Dezavantaj 3,90 m: e mai incomoda la transport.

Desigur, cele afirmate mai sus sunt teoretice. In practica, deseori, intre lansete de 3,90m si 3,60m declarate de producator ca avand aceeasi actiune, de exemplu, pot exista diferente notabile: cea de 3,60 sa fie mai rapida decat "3,90"-ul sau invers.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: lansete de 3,60 versus 3,90
MesajScris: Sâm Ian 04, 2014 8:18 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Intrebarea e foarte generala si, dupa parerea mea, raspunsul variaza de la pescar la pescar si de la o lanseta la alta.

In principiu, in cazul unui aruncator bun, lanseta de 3,90m va arunca ceva mai departe, pentru ca arcul de cerc pe care se misca plumbul e mai mare, cu toate avantajele care decurg de aici. E valabil pentru lansetele pentru distanta, cu conditia ca lansetele pe care le comparam sa fie identice, diferind doar lungimea.

In schimb, un aruncator de nivel mediu va arunca mai departe cu lanseta pe care o poate incarca mai bine. Poate fi oricare dintre ele. Conteaza stilul de aruncare, amplitudinea miscarii, viteza de executie. Lanseta mai scurta e mai usor de miscat prin aer. Lanseta mai lunga e mai flexibila si, ca atare, poate fi o idee mai blanda si mai usor de incarcat. Sunt o multime de variabile.

Discutia e insa pur teoretica, pentru ca orice pescar informat, care intelege cat de cat ce inseamna aruncarile la distanta, va cauta sa testeze ceea ce vrea sa cumpere si se va lamuri ce i se potriveste. Daca faci teste, te scuturi de orice prejudecati.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lansete de 3,60 versus 3,90
MesajScris: Lun Ian 06, 2014 11:26 am 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 13, 2013 10:20 am
Mesaje: 282
cel mai mult conteaza cum simti tu lanseta in mana. prima baterie de lansete din doua bucati am cumparat-o influentat de ce se scrie pe forumuri: 3.9m sunt mai bune, arunci mai mult, etc, etc. am cumparat si eu de 3.9m.......... fara sa le testez. vreau sa-ti spun ca nu m-am impacat deloc cu ele. le-am vandut si nu am mai repetat greseala. inainte sa imi cumpar lansetele de 3.6m am fost sa le testez si pot sa spun ca am ales in cunostinta de cauza. drept dovada le folosesc de trei ani si nu am de gand sa le schimb.

_________________
Nicu Barjica


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lansete de 3,60 versus 3,90
MesajScris: Lun Ian 06, 2014 11:55 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Iul 01, 2013 4:15 pm
Mesaje: 58
De acord cu NicuB.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lansete de 3,60 versus 3,90
MesajScris: Lun Ian 06, 2014 12:09 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 07, 2013 9:02 am
Mesaje: 94
Localitate: Oradea
Eu, in primii 4 ani am pescuit doar cu lansete de 3,90 fiind influentat de moda romaneasca. Sa stiti ca lansetele de 3,90 sunt foarte la moda la noi, pentru ca in alte tari nu sunt la fel de utilizate. De exemplu Sonik a decis sa faca lansete de 3,90 dupa cererea de pe piata romaneasca, scotand aceste modele la cel putin 2 ani dupa cele de 12 feets. De 3 sezoane am trecut la modelul de 3,60 printr-o imprejurare, iar de atunci am realizat ca doar avantaje sunt (manuire mai lejera la minciog, din barca, sunt mai usoare, si eu personal arunc cel putin la fel de bine cu ele). Asa ca nu cred ma ma voi mai intoarce vreodata la 3,90. Asta in cazul meu. Totusi fiecare stie pentru el ce i se potriveste cel mai bine.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lansete de 3,60 versus 3,90
MesajScris: Lun Ian 06, 2014 3:59 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Citat:
Sa stiti ca lansetele de 3,90 sunt foarte la moda la noi, pentru ca in alte tari nu sunt la fel de utilizate.


CM-ul, cel putin, contrazice acesta afirmatie. N-am vazut nici macar o lanseta de 3,60m folosita la CM (cel putin cel de la Corbu, dar sunt convins ca nici la celelalte)!

Se pune intrebarea: oare de ce toate echipele de la un CM folosesc lansete de 3,90m? Sigur, raspunsul este cel care s-a mai dat chiar aici in acest topic: cu o lanseta de 3,90m exista posibilitatea unei aruncari la distanta mai mare decat cu una de 3,60 m. Si totul depinde de tehnica. Care tehnica, din fericire, se dobandeste prin exercitiu.

Ca, de exemplu, in Anglia se folosesc foarte mult lansete de 9 sau 10 picioare, e un alt aspect, zic eu, care tine mai mult de specificul lacurilor de acolo (care, in marea majoritate, sunt mici). Iar pe marile lacuri (gen Rainbow, Cassien etc.) nu-i nevoie de lansete de 3,90 m din moment ce, de regula, acolo momeala e dusa la sute de metri, de obicei plantat. Ba, mai mult, dupa cum zicea si Cosmin, la pescuitul din barca se preteaza mai degraba lansete si mai scurte (cum ar fi cele de 3 metri).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lansete de 3,60 versus 3,90
MesajScris: Lun Ian 06, 2014 4:37 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Oct 30, 2013 1:30 am
Mesaje: 83
Localitate: Craiova
Aceeasi intrebare mi-am pus si eu acum ceva vreme, cand încercam sa ma hotărăsc asupra bețelor.
După lungi căutări si teste am decis sa merg pe varianta 12" pentru ca reușesc sa lansez mai mult cu o lanseta mai scurta si implicit mai ușoară.
Dar daca pentru distanța au fost concepute lansetele de 13" atunci cele de 12" pentru ce ai fost făcute? Mai ales ca sunt multe modele care nu se fac decat de 12".
In general, in pescuitul la crap, este nevoie de distanța (desigur exista si exceptii) iar cele de 12" sunt lansete clasice de crap, dar nu pentru distanța ? Hmm

PS: oare de ce betele de surf sunt mai lungi ca cele de crap ? :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lansete de 3,60 versus 3,90
MesajScris: Lun Ian 06, 2014 4:47 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Evolutia lansetelor, cu atat mai mult a celor de distanta, care sunt cele mai solicitante pentru pescar, tine de evolutia materialelor si tehnologiei.

Cu materialele si tehnologia anilor 50, lansetele de crap se faceau de 3m. Cu materialele si tehnologia anilor 80, se faceau de 3,60m. Cu materialele si tehnologia din prezent, se fac lansete de 3,90m mult mai accesibile pentru distanta decat cele de 3,60m din anii 80. Evident, cele de 3,60m au progresat si ele in acelasi timp si raman mai usor de folosit pentru multi pescari decat cele de 3,90m, dupa cum o arata si topicul de fata.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lansete de 3,60 versus 3,90
MesajScris: Lun Ian 06, 2014 6:14 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 13, 2013 10:20 am
Mesaje: 282
majoritatea pescarilor care isi achizitioneaza lansete de 3.9m nu sunt aruncatori prin excelenta. isi cumpara, la fel cum am facut-o si eu, ca asa cred ei ca vor castiga cativa metrii in plus. multi pescari pe care ii cunosc nu fac nici cel mai mic efort sa-si imbunatateasca tehnica aruncarii. sunt convinsi ca daca au o lanseta de 3.9m si "se infig" in ea au rezolvat problema. dar in 99% din cazuri pescuiesc la 70-80m. mai mult, cumpara lansete ieftine, majoritatea cu actiune parabolica.
normal ca daca te ajuta tehnica o lanseta cu actiune rapida de 3.9 este mai buna decat una de 3.6...... daca pescuiesti la distanta.
dpmdv lanseta de 3.6m are mai multe avantaje decat dezavantaje, de aceea o si folosesc.

_________________
Nicu Barjica


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 126 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: