CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Dum Apr 28, 2024 12:13 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Lansete de 3,60 versus 3,90
MesajScris: Lun Ian 06, 2014 10:38 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Citat:
multi pescari pe care ii cunosc nu fac nici cel mai mic efort sa-si imbunatateasca tehnica aruncarii.


De acord, daca tehnica de aruncare e deficitara/rudimentara, diferentele, in ceea ce priveste lungimea lansarilor dintre 3,60 si 3,90, sunt insesizabile practic. Ba mai mult, pe multi dintre acesti pescari deficitari la tehnica, greutatea mai redusa a lansetelor de 3,60m ii ajuta s-o accelereze mult mai puternic si, ca atare, distanta de aruncare va fi mai mare decat cu una de 3,90m (e ceea ce mi se intampla mie unuia frecvent cand am inceput sa pescuiesc la crap cu mijloace moderne si tehnica de aruncare era, cel mult, mediocra). Si apoi, dupa cum am spus in primul comentariu, de obicei, lansetele mai scurte sunt si mai rigide/rapide si de aici castigul in distanta.

Totusi, intrebarea autorului topicului a fost clara:

Citat:
Din experientele voastre care credeti ca sunt lansetele care pot atinge distante mai mari in aruncari cele de 3,60 sau cele de 3,90?
.

Cel putin, in ceea ce ma priveste, raspunsul e la fel de clar ...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lansete de 3,60 versus 3,90
MesajScris: Mar Ian 07, 2014 2:45 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Pe mine unul ma avantajeaza cele de 3.60, am folosit si de 3.90, dar nu prea am reusit sa ma inteleg cu ele si nici nu era o diferenta mare la lanseuri. Intr-adevar cu cea de 3.90 reuseam lanseuri mai lungi, dar oarecum imi era peste mana in momentul in care lansam, pentru ca manerul imi intra in piept pentru a face correct miscarea.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lansete de 3,60 versus 3,90
MesajScris: Mar Ian 07, 2014 3:38 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iul 30, 2013 3:13 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta
Am pescuit o buna perioada cu lansete de 3,60m, ce-i drept niste lansete moi. In momentul cand am realizat ca am nevoie (de foarte multe ori) de pescuit la distanta (sa prind malul de vis-a-vis sau o margine de plaur de ex.) sau de mai multa putere in lanseta pentru a controla pestele in marginea agataturii sau pur si simplu pentru a arunca greutati mai mari cu mai putin efort din partea lansetei....am trecut, ca majoritatea de altfel, la lansete de 3,90m cu actiune mai rapida. Diferenta a fost destul de mare si nu m-as mai intoarce intentionat la cele de 3,60m. Desigur, la pescuitul plantat lucrurile ar putea sta altfel. Apropo, Matei, manerul mai lung ar trebui sa-ti confere un avantaj pentru miscarea corecta in timpul aruncarii.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lansete de 3,60 versus 3,90
MesajScris: Mar Ian 07, 2014 3:49 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Mie unu asa imi vine. Am un prieten care are aceasi inaltime si la lansetele de 3,90 isi doreste o distanta mai mare intre mulineta si capatul lansetei pentru a avea o deschidere mai mare a bratelor. Pana la urma e o chestiune de gust si de obisnuinta.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lansete de 3,60 versus 3,90
MesajScris: Mar Ian 07, 2014 4:42 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 19, 2013 5:51 pm
Mesaje: 258
Si eu am avut lansete de 3,60 destul de moi pe care le-am schimbat cu lansete de 3,90 ceva mai rigide.
Inca de la primele aruncari cu cele de 3,90 am simtit ca puteam sa pescuiesc mai departe decat cu cele de 3,60. Acum ca m-am si antrenat putin cu ele, pescuiesc la 120m cu cele de 3,90m in timp ce cu cele de 3,60 nu atingeam nici 90m...
Probabil multi ma vor lua peste picior cu cei 120m, dar chiar in acest week-end am facut cateva aruncari de antrenament in parc si m-am masurat cu counterul pe recuperare in jur de 130m. (am intins firul dupa care am pus counterul si am recuperate).
Am folosit fir 0,24, plumb 110g si montura cu boilies. Am scazut 10m pt ca defapt counterul masoara o ipotenuza in timp ce pe mine ma intereseaza o cateta din triunghiul format de pescar/lac/fir.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lansete de 3,60 versus 3,90
MesajScris: Mie Ian 08, 2014 8:23 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
La mine actiunea lansetei este medie, nu este nici parabolica, dar nici nu e rapida si sunt foarte multumit. Nu pot sa imi dau cu parerea la ce distanta pescuiesc cu ele, dar nu am avut nevoie de mai mult. Clar lanseta de 3,90 are un avantaj, dar gusturile difera de la caz la caz.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lansete de 3,60 versus 3,90
MesajScris: Mie Ian 08, 2014 2:59 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Oct 30, 2013 1:30 am
Mesaje: 83
Localitate: Craiova
La sfârșitul acestei saptamâni o sa fac un mic test, voi face cateva lansări cu 2 lansete diferite.
"3,60m 3,5lbs inel plecare 50" vs "3,90m 3,5lbs inel plecare 40"
Pe ambele voi pune aceeasi mulineta cu același fir si același plumb.
Voi publica rezultatele, poze nu știu daca e cazul. Sau poate pentru a vedea curbura lansetelor!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lansete de 3,60 versus 3,90
MesajScris: Mie Ian 08, 2014 3:55 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 13, 2013 10:20 am
Mesaje: 282
Allen Besnovich scrie:
La sfârșitul acestei saptamâni o sa fac un mic test, voi face cateva lansări cu 2 lansete diferite.
"3,60m 3,5lbs inel plecare 50" vs "3,90m 3,5lbs inel plecare 40"
Pe ambele voi pune aceeasi mulineta cu același fir si același plumb.
Voi publica rezultatele, poze nu știu daca e cazul. Sau poate pentru a vedea curbura lansetelor!


ca sa fie concludent ar trebui sa folosesti acelasi model de lanseta, doar lungimea sa fie diferita.
de ex, century FS 3,5lb - de 3.6 si 3.9m

_________________
Nicu Barjica


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lansete de 3,60 versus 3,90
MesajScris: Mie Ian 08, 2014 5:28 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Citat:
La sfârșitul acestei saptamâni o sa fac un mic test, voi face cateva lansări cu 2 lansete diferite.
"3,60m 3,5lbs inel plecare 50" vs "3,90m 3,5lbs inel plecare 40"


Da, doar ca s-ar putea sa nu fie foarte concludent. E posibil (si iti spun din proprie experienta ca, de fapt, e mult mai probabil) ca, indiferent de declaratiile producatorului, cele 2 lansete sa nu aiba actiune identica. De obicei cea mai scurta e mai rigida/rapida.

Atentie, a nu se confunda TC-ul cu actiunea lansetei!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lansete de 3,60 versus 3,90
MesajScris: Mie Ian 08, 2014 6:54 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Allen Besnovich scrie:
La sfârșitul acestei saptamâni o sa fac un mic test


E foarte bine sa faci teste de casting, testele iti pot deschide ochii, dar in acelasi timp e foarte important sa intelegi ce iti arata ele raportat la competenta ta.

De exemplu, daca nu ai o tehnica buna, testele te pot induce in eroare. Daca nu ai antrenament, te pot induce in eroare. Daca le faci o singura data, te pot induce in eroare. Daca le faci singur, te pot induce in eroare.

Daca vrei sa te lamuresti in anumite privinte prin teste, e bine sa ai o tehnica relativ corecta, sa fii antrenat (ca sa ai constanta) si sa le repeti. Daca poti, sa implici si alti pescari alaturi de tine. Cu cat concluziile pe care le tragi se bazeaza pe un numar mai mare de teste, cu atat pot fi mai corecte.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 111 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: