CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Dum Apr 28, 2024 4:38 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: baston de nadit carbon
MesajScris: Lun Ian 13, 2014 11:09 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Noi 03, 2013 8:21 pm
Mesaje: 55
Localitate: Bucuresti
Orice cobra de carbon e buna, diferentele de modele impun si stiluri diferite de auncare. Aici poti face o paralelea intre cobrele de la Nash (cele de plastic) care probabil sunt mai populare datorita faptului ca sunt pe piata de putin mai mult timp. Daca cu cele "normale" se impaca bine toata lumea pentru ca sunt similare ca forma cu easy stik si necesita o tehnica identica, bila avand o traiectorie parabolica, in cazul celor "de distanta" lucrurile se schimba putin, in sensul ca necesita o accelerare mai mare, iar bila va iesi din teava intr-un alt moment si unghi decat suntem obisnuiti, dar cu o viteza superioara, iar traiectoria va fi una razanta cu apa, apoi pe final capata un efect parabolic. Personal prefer acest model, mai ales daca bate vantul, insa este criminal pentru majoritatea bilelor, iar solubilele sunt o cauza pierduta. Poate de aici si rezultatele relativ modeste in lansare, daca nu ai bile foarte tari atunci nu accelerezi bastonul la maxim, dar cu niste "pietre" poti atinge relativ usor 130m, chiar si cu o cobra scurta cum e Daiwa (preferata mea).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: baston de nadit carbon
MesajScris: Dum Ian 26, 2014 10:52 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 27, 2013 6:20 pm
Mesaje: 256
Localitate: Roma
Salut,
Am gasit intamplator la un magazin,in timp ce cautam niste chestii de la Taska,bastone de nadit ACE Velocity Carbon Throwing Stick de 20 mm...isi merita banii sau mai bine raman cu actuala cobra din dotare, Hakuyo velocity stick :twisted: de 20 mm?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: baston de nadit carbon
MesajScris: Lun Ian 27, 2014 12:49 am 
Neconectat

Membru din: Vin Dec 13, 2013 12:20 am
Mesaje: 160
Localitate: cluj-napoca
Nu stiu ce sa zic mai ales ca nu-mi place sa recomand la nimeni ce sa-si cumpere deoarece fiecare vede lucrurile in felul lui. Ce pot sa-ti spun e ca eu am ambelele cobre de distanta de la zarguon(20 si 24) si sunt foarte multumit de ele. Dupa ce m-am obisnuit cu ele am reusit sa nadesc unde alta data nici nu m-as fi gandit :) iar daca te gandesti ca ambele costa cat cea de la Ace (care sigur si ea e buna) doar tu decizi ......

_________________
http://claudiucutus.blogspot.ro/


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 45 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: