CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Dum Apr 28, 2024 8:19 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Lansete telescopice
MesajScris: Sâm Ian 11, 2014 12:12 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Oct 28, 2013 2:10 pm
Mesaje: 15
Salut toți utilizatorii respectabili ai acestui site remarcabil.
Sper ca întrebarea mea sa nu fie prea puerila, dar îmi asum regimul de începător.
Sunt lansetele telescopice foarte nepotrivite la crap? Altminteri ar avea câteva avantaje...
Doar sa nu plec cu mana goala dintr-un magazin specializat din Tenerife, mi-am cumpărat una.
E produsa de (sau pentru) Grauvell, 4,5 metri, 3,5 lbs, 9 segmente, inele duble, mandrina cu cremaliera rapida.Pare a fi neadecvata la crap după câte informații am acum. Dar poate cineva are o experiență relevanta cu aceste lansete telescopice...

Mulțumesc anticipat pentru orice sfat,

Radu

_________________
Cu stimă.

Radu Gârbea


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lansete telescopice
MesajScris: Sâm Ian 11, 2014 3:23 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Cand am ajuns pentru prima oara pe Bazinul Mare de la Sulina, prin 1994, cei mai buni pescari de crap pe care i-am vazut acolo foloseau lansete telescopice. Lansetele din doua sau trei segmente aveau sa apara peste cativa ani. Bazinul avea multa agatatura, crapii erau de Dunare, foarte puternici, deci conditiile de pescuit nu erau cele mai usoare, dar nu-si facea nimeni nicio grija pentru lansete. Majoritatea dadeau cu arcuri naditoare mari, umplute cu mamaliga. Lansetele duceau o viata destul de grea si prindeau tone de peste.

Principala problema pe care o vad la o lanseta telescopica tine de aruncare. Nu stiu cum ar rezista unor aruncari foarte puternice, avand atatea imbinari. Altfel, daca nu dai departe, nu vad de ce nu s-ar putea folosi.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lansete telescopice
MesajScris: Dum Ian 12, 2014 11:12 am 
Neconectat

Membru din: Lun Oct 28, 2013 2:10 pm
Mesaje: 15
Multumesc pentru raspunsul care nici nu ma asteptam sa fie altfel decat unul foarte competent (si frumos prin evocarea unor timpuri trecute).
Temerile mele erau legate de siguranta pestilor, daca-i doar vorba de rezistenta lansetei nu-i o problema majora, tehnologia poate avansa. Dar am vazut ca exista administratori de lacuri ce conditioneaza pescuitul in sistem C&R de tipul lansetei, de lungimea ei. Chiar in regulamentul de la Varlam este mentionata nu doar lungimea minima ci si faptul ca lanseta trebuie sa fie din doua segmente. Daca e un filtru pentru potentialii vizitatori, asta-i treaba administratorului si e laudabila incercarea de a selecta un anumit segment de clienti care sa produca un impact minim asupra mediului, adevaratii pasionati de ceea ce fac. Poate pentru cei ce oricum indeplinesc aceasta conditie, s-ar putea spune (din nou,poate) mai mult despre ratiunile unor astfel de conditii, doar pentru o buna intelegere. Altfel, desigur, fiecare entitate este libera sa-si guverneze dupa cum doreste posesiunea.

P.S. Am renuntat la utilizarea semnelor diacritice pentru ca, in functie de browser, se pare ca nu sunt mereu vizibile. Scuze limbii romane.

_________________
Cu stimă.

Radu Gârbea


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lansete telescopice
MesajScris: Dum Ian 12, 2014 11:29 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
In dril, lanseta nu e foarte solicitata, daca nu fortezi pestele. Sunt si situatii in care blochezi frana si tragi de lanseta, ca sa nu lasi pestele sa intre intr-o agatatura, si atunci lanseta e intr-adevar supusa unei solicitari mai mari, dar cele mai mari solicitari sunt cele din aruncare.

La Varlaam, obligatia de a folosi un anumit tip de echipament (intre care lansetele din doua segmente) e un filtru de selectie.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Lansete telescopice
MesajScris: Dum Ian 12, 2014 9:17 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Oct 28, 2013 2:10 pm
Mesaje: 15
Multumesc mult, totull e clar acum.

_________________
Cu stimă.

Radu Gârbea


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 124 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: