CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Mar Mai 14, 2024 11:49 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: fox captive back lead
MesajScris: Mar Feb 04, 2014 10:25 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Citat:
sa ma exprim altfel: daca firul pleaca intr-un unghi de aprox. 90 de grade din varful lansetei in acest back lead considerati ca e vreo problema la sesizarea trasaturii sau exista riscul ca firul sa se elibereze singur in trasatura ?


NU! Cel putin, mie unuia, nu mi s-a intamplat niciodata.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: fox captive back lead
MesajScris: Mie Feb 05, 2014 12:40 am 
Neconectat

Membru din: Vin Dec 13, 2013 12:20 am
Mesaje: 160
Localitate: cluj-napoca
1) trasatura sigur o sesizezi.
2) referitor la unghiul de 90 de grade imagineaza-ti ca pescuiesti cu un bat de feeder care sta la 90 de grade fata de momitor, in momentul in care pestele pleaca cu fir acesta poate sa traga linia prin primul inel de varf chiar daca unghiul este drept, nu impiedica trecerea liniei prin inele .In cazul back lead-ului nu o sa ai acest unghi numai in cazul in care ai sa-l pui chiar sub primul inel de varf ceea ce nu prea se intampla deoarece il lasi sa coboare pe linie cat se poate sau in cazul in care pescuiesti cu varful lansetelor drept spre cer caz in care nu are rost sa-l pui deoarece ideea e sa ocolesti un obstacol.

_________________
http://claudiucutus.blogspot.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: fox captive back lead
MesajScris: Mie Feb 05, 2014 11:07 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Ian 27, 2014 8:33 am
Mesaje: 12
va multumesc pentru raspunsuri


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: fox captive back lead
MesajScris: Mie Feb 05, 2014 11:32 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 14, 2014 7:30 pm
Mesaje: 19
Localitate: Constanta
Salut,
Interesante accesorii, dar as fi curios cum influenteza semnalizarea trasaturii in cazul unui drop back si pe un substrat malos.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: fox captive back lead
MesajScris: Mie Feb 05, 2014 12:22 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
TBD scrie:
Salut,
Interesante accesorii, dar as fi curios cum influenteza semnalizarea trasaturii in cazul unui drop back si pe un substrat malos.


In nici un fel.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: fox captive back lead
MesajScris: Mie Feb 05, 2014 11:49 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Dec 13, 2013 12:20 am
Mesaje: 160
Localitate: cluj-napoca
Sunt de aceeasi parere ca in nici un fel, greutate back lead-ului se aseaza frumos nu are viteza unui plumb lansat iar trasatura pe cadere se observa prin coborarea swinger-ului sau hanger-ului.

_________________
http://claudiucutus.blogspot.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: fox captive back lead
MesajScris: Joi Feb 06, 2014 10:59 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 24, 2014 10:41 am
Mesaje: 102
Localitate: Bucuresti
Mda, si mie mi-au placut.
In teorie am fost chiar incantat, dar ca de obicei practica ne omoara... :roll:
Eu am achizitionat 2 de 84 de grame cu gandul sa-i testez. Am pescuit cu 2 lansete fara ei si cu 2 lansete cu captive back lead. Problema mea este ca unul dintre ei functioneaza ok, dar celalalt scapa firul cand incerc sa-l las in apa, in majoritatea cazurilor (cred ca in 3 din 4 incercari). La fiecare lanseu, spre disperarea mea, trebuia sa incerc de cateva ori sa-l fac sa stea pe linie. In plus, nu am observat ca asa avea mai multe trasaturi pe lansetele cu backlead.
Acum ii mai folosesc doar in situatiile in care lanseta/lansetele de pe laterale sunt aruncate paralel cu malul (am nevoie sa pot trece peste linie cu pestele in drill). In rest consider ca nu merita chinul de a incerca sa-l fac sa stea pe linie.
Daca stie cineva o metoda sa mai intaresc un pic arcul (sau ce are acolo), poate le mai dau o sansa...

_________________
Parerea mea: "Noi sa fim sanatosi, ca pestele oricum e acoperit de apa!"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: fox captive back lead
MesajScris: Joi Feb 06, 2014 11:03 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Problema aceasta apare la cei care au greutatea mare, incearca cu cei de 60 de grame si ai sa vezi ca pe acestia poti sa-i lasi mai usor in apa fara a se desface din clips.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: fox captive back lead
MesajScris: Vin Feb 07, 2014 1:51 am 
Neconectat

Membru din: Vin Dec 13, 2013 12:20 am
Mesaje: 160
Localitate: cluj-napoca
referitor la numarul trasaturilor ma gandesc ca nu in toate situatiile fac diferenta, pot sa-ti spun pt mine intr-o partida in care clar au facut diferenta (back leadu-rile in general, momentan nu am folosit cele de la fox), pe o balastiera din ungaria unde apa este forte curata, vedeam liniile prin apa cand treceam cu barca pana pe malul de vis-a vis unde si plantam, in momentul cand am folosit greutatile si am culcat liniile pe substrat au inceput sa se inmulteasca trasaturile, la un moment dat cand foloseam doar pe 2 lansete din 3 pe acestea aveam prezentari iar pe a treia nu. A trebuit sa improvizez si sa-mi confectionez greutati la fata loculi pentru ca nu eram pregatit si am avut la inceputul partidei 3 bucati pe care le-am pierdut foarte repede, din cauza asta sunt interesat de cele de la fox : nu se pierd, se recupereaza.

_________________
http://claudiucutus.blogspot.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: fox captive back lead
MesajScris: Vin Feb 07, 2014 9:47 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 24, 2014 10:41 am
Mesaje: 102
Localitate: Bucuresti
@alin pitters: pai si daca folosesc greutati mai mici nu o sa ajung la problema celalata? :)

alin pitters scrie:
... eu patesc de multe ori ca firul sa imi ridice plumbii din apa, apoi la o simpla ridicare a lansetei ei elibereaza firul si cad in apa.

In cazul asta mai am o intrebare care nu-mi da pace. Daca plumbii sunt usori si ii ridica in sus, asta inseamna ca stau in suspensie pe fir, si asta ar putea sa fie mai rau decat fara backlead - nu e posibil ca in caz de curenti sub apa, sa induca in fir o miscare mai ampla facand firul sa fie mai vizibil decat ar fi fost fara back lead?


@clau.c
alin pitters scrie:
... pe o balastiera din ungaria unde apa este forte curata, vedeam liniile prin apa cand treceam cu barca...


In cazul asta sunt total de acord. Cred ca merita folositi, chiar daca patesti ce ziceam mai devreme sa-ti cada de cateva ori de pe fir, pentru a beneficia de avantajele oferite. In schimb in cazul baltilor cu ape tulburi (cum sunt majoritatea de la noi) imi mentin rezervele.

_________________
Parerea mea: "Noi sa fim sanatosi, ca pestele oricum e acoperit de apa!"


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: