CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Dum Apr 28, 2024 12:53 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Mie Ian 22, 2014 9:28 am 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 22, 2014 8:53 am
Mesaje: 1
Buna ziua.Vreau sa pescuiesc la crap si de aceea doresc sa cumpar lansete 3.60 m/3.90 m cu actiune 3.5 lb(2 tronsoane ) inclusiv mulinete.Nu am bani ca sa pot cumpara ce este mai bun cum ar fi:lanseta Daiwa Tournament AKN si mulineta Daiwa Infinity 5500 sau lanseta Shimano Tribal xs1 Intensity si mulineta Shimano Big Baitrunner ci4 xtr-alc.Pentu asa ceva echipament inainte de cumparare cred ca ar trebui sa fac asigurare antifurt tip CASCO.Ce vreau sa intreb.La un buget de 200-300 Ron pentru o lanseta si 300-400 Ron pentru o mulineta gasesc ceva similar la fel de bun?Vreau sa cumpar o singura data pentru a nu fi nevoit sa schimb mereu echipamentul.Daca pot fi ajutat cu coduri de produse,marci de fabricatie,tipuri de scule,site-uri romane sau chiar straine de prezentare si cumparare.Stiu ca este dificil cea ce cer si de aceea imi cer scuze in fata tuturor iar pentu cine ma poate ajuta ii multumec anticipat.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Ian 22, 2014 9:47 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Recomandarile nu sunt greu de facut, dar e important sa ai in vedere ca, in general, oamenii recomanda ce folosesc ei, in functie de felul in care pescuiesc ei, ceea ce e posibil sa nu te ajute cu nimic, pentru ca tu vei avea alte gusturi. Recomandarile utile incearca sa tina cont de ce vrea "pacientul", nu "medicul". Poti sa ne spui unde pescuiesti, cum pescuiesti si ce fel de crap (ca marime) vrei sa prinzi?

Alta observatie e ca in niciun caz nu vei cumpara doar o data, indiferent ce cumperi. Daca esti incepator, in mod sigur o sa-ti schimbi optica de la un sezon la altul si o sa vrei alte lucruri decat vrei acum. Nimeni nu face exceptie de la asta, pentru ca nimeni nu ramane pe loc.

Pentru lansete, deci, spune-ne unde si cum pescuiesti inainte sa-ti facem o recomandare. Pentru mulinete, e mai simplu. Daca te poti duce cu bugetul putin mai sus, ia-ti Shimano Ultegra XTB 5500. Daca nu, atunci uite-te la Shimano Navi 8000 XSB. Ambele sunt in momentul asta mult reduse fata de pretul lor initial.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Ian 22, 2014 10:48 am 
Neconectat

Membru din: Mar Iul 16, 2013 4:17 pm
Mesaje: 12
Salut,

1. Lanseta Daiwa Regal Carp 3,90m/3,5lbs, 2 tronsoane - 339,60RON
2. Mulineta Shimano Baitrunner 6000 DL - 340,00RON (mulinetele sunt la promotie, pretul intreg este 501,00RON)


pe ambele le gasesti la Total Fishing:
http://www.totalfishing.ro/lanseta-daiw ... 31243.html
http://www.totalfishing.ro/mulineta-shi ... -7674.html


Ciao!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Ian 22, 2014 11:10 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Vlad are dreptate, ar trebuii sa ne spui ce vrei de la lanseta si mulineta respectiva.

Ca si sugestii eu vin cu urmatoarele:
Lansete:
- daiwa black widow 3,5lb ~250 ron (este o lanseta mai blanda actiune medie)
- okuma epix 3,5lb ~250 ron (este o lanseta cu actiune rapida, are probleme cu spigotul daca nu il bagi bine)
- hakuyo mtx14 ~350 ron (este un par cu care arunci orice, atentie la pesti pentru ca ii poti pierde din cauza ca nu amortizeaza aproape deloc)

Ca si sugestie ferestete de lansete energoteam pentru ca dupa 2 sezoane se inmoaie

Mulinete:

fara BR
- okuma axeon ~250 ron (este un tanc de mulineta, foarte rezistenta, foarte buna raport cal-pret)
- daiwa crosscast 5500 ~300 ron (buna, fiabila)

cu BR
- daiwa regal z ~400 ron (foarte buna, rezistenta, system de br usor si efficient)
- okuma powerliner ~300 ron ( in general fiabila, au mai avut ceva probleme dar in mare e ok)

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Ian 22, 2014 11:19 am 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 15, 2014 10:36 am
Mesaje: 25
Localitate: Constanta
Salut.

Iti recomand cu incredere gama Trabucco, atat pentru lansete, cat si pentru mulinete si fire.
Eu am inceput cu ei si inca mai am lansete si mulinete pe care le folosesc frecvent.
Spre orice te-ai orienta, te sfatuiesc ca mai intai sa le "pipai" si, daca se poate, sa le si testezi inainte

_________________
"Fara poezie,
Viata e pustiu."
Un clasic


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Ian 22, 2014 11:24 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iul 30, 2013 3:13 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta
mniteanu scrie:
- hakuyo mtx14 ~350 ron (este un par cu care arunci orice, atentie la pesti pentru ca ii poti pierde din cauza ca nu amortizeaza aproape deloc)


Tin sa te contrazic, pentru ca detin aceste lansete. Acum nu stiu ce intelegi tu prin par. MTX14 este o lanseta puternica, intr-adevar, dar destul de usoara pentru categoria ei. Si nu este chiar asa rigida, unii spun ca este chiar moale, actiunea nu este foarte rapida. Eu o consider un compromis ideal. Pentru ca nevoile mele includ de multe ori pescuit la distanta (chiar daca nu sunt un aruncator de forta, lanseta ma ajuta, se incarca f. usor). Cred ca este suficient de moale incat sa nu compromita foarte mult lungimea aruncarii.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Ian 22, 2014 12:10 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 13, 2013 10:20 am
Mesaje: 282
nu-mi place sa ma bag in astfel de discutii dar un sfat: sa nu-ti cumperi mulinete cu brat dublu, gen mulineta recomandata de valentin 10. aceste mulinete sunt mai potrivite pt play fishing (pescuit aproape, lansete moi)

lansete ieftine si bune sunt carp eliminator...nu stiu cum, de la cormoran. eu pescuiesc cu lansete premium, dar in concursuri, de multe ori, pescuiesc cu parteneri care au lansete din gama low-entry spre medium. cea mai buna din aceasta gama mi s-a parut cormoranul, costa undeva pe la 300ron/buc.
mulinetele navi, de la shimano, cred ca sunt cea mai buna alegere in categoria de pret vizata de tine.

_________________
Nicu Barjica


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Ian 22, 2014 12:22 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Marius Sârbu scrie:
mniteanu scrie:
- hakuyo mtx14 ~350 ron (este un par cu care arunci orice, atentie la pesti pentru ca ii poti pierde din cauza ca nu amortizeaza aproape deloc)


Tin sa te contrazic, pentru ca detin aceste lansete. Acum nu stiu ce intelegi tu prin par. MTX14 este o lanseta puternica, intr-adevar, dar destul de usoara pentru categoria ei. Si nu este chiar asa rigida, unii spun ca este chiar moale, actiunea nu este foarte rapida. Eu o consider un compromis ideal. Pentru ca nevoile mele includ de multe ori pescuit la distanta (chiar daca nu sunt un aruncator de forta, lanseta ma ajuta, se incarca f. usor). Cred ca este suficient de moale incat sa nu compromita foarte mult lungimea aruncarii.


Am si aruncat cu MTX14 si am si scos peste cu ea, in aruncare se incarca destul de greu (tin sa mentionez ca nu sunt un subtirel), iar ca drill este o lanseta care la un peste de 2-3 kg nu iti da nici o senzatie. Este de departe cel mai bun raport calitate pret, dar nu este o lanseta cu care sa pescuiesti de placere pentru simplul motiv ca nu simti nimic, daca ai un exemplar de 6-7 kg incepe sa se simta ceva. Nu am zis ca e o lanseta proasta, o consider par pentru ca mie unu asa mi se pare. In mainile unui pescar care le are cu drillurile cu pesti mici este de aur, cum se poate vedea ca majoritatea pescarilor de concurs au aceste lansete.

Marius nu vreau sa intru intr-o polemica, eu imi spun doar parerea.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Ian 22, 2014 1:49 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 27, 2013 6:20 pm
Mesaje: 256
Localitate: Roma
Paltinul scrie:
Buna ziua.Vreau sa pescuiesc la crap si de aceea doresc sa cumpar...

Salut,
In bugetul tau eu unul as merge pe o baterie de 4 lansete Fox Varrior S sau Shimano Best Master AX... Dar as lua in calcul si varianta unei bateri de trei lansete si atunci as merge fara discutie pe lansete Shimano Best Master BX sau FOX Ranger XTS.
Iar ca mulinete as alege in ordine asta: Mitchell Avorunner v2 7500,Shimano Navi 8000,Ultegra XTB 5500 sau BBLC-uri noi.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Ian 22, 2014 4:01 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Oct 31, 2013 6:48 pm
Mesaje: 23
Localitate: Bucuresti
nicuB scrie:
nu-mi place sa ma bag in astfel de discutii dar un sfat: sa nu-ti cumperi mulinete cu brat dublu, gen mulineta recomandata de valentin 10. aceste mulinete sunt mai potrivite pt play fishing (pescuit aproape, lansete moi)

Este prima data cand aud asa ceva dspre mulinetele cu brat dublu..
Detin 2 astfel de mulinete si pescuiesc cu ele la distante relativ mari fara nici un fel de probleme.
Insa eu zi ca cel mai bun exemplu este echipa africii de sud care a castigat mai multe titluri mondiale la pescuit la crap folosind mulinete shimano cu brat dublu...

Peraonal pescuiesc cu BeastMaster BX 3,90 tc 3,5 lb si mulinetele "de baza" sunt BBLC model vechi.

Recomand cu incredere BeastMaster BX( chiar daca un pic mai scumpe).
Din gama de mulinete "mai ieftine" okuma pl 865 consider ca sunt cel mai bun raport calitate pret..

_________________
C.S. CARP ZONE


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 122 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: