CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 7:00 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Mie Ian 22, 2014 5:39 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 17, 2014 10:02 am
Mesaje: 5
Saptamana trecuta am achizitionat 3 mulinete Shimano Aero Technium XTB(second hand) si nu inteleg foarte bine cum se folseste frana si baitrunner-ul acestei mulinete in drill,neavand inca sansa unei partide de pescuit!Tin sa precizez ca frana lucreaza in 3-4 clickuri maxim si anume:de la tamburul strans la maxim la tamburl liber,am 3-4 clickuri,adica un sfert de tura,cea ce mi se pare o plaja foarte mica pentru a lucra optim in drill.Baitrunner-ul oricat as invarti de el,nu-mi seteaza frana mulinetei,ci doar ii schimba pozitia,frana lucrand tot in 3-4 clickuri,in schimb lucreaza impecabil in eliberarea firului de pe tambur,oferind un reglaj mult mai fin si mai precis decat frana mulinetei(de la min.la max.aproximativ o tura).Daca cineva imi poate explica cum se foloseste corect aceasta mulineta,ii multumesc anticipat!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Ian 22, 2014 5:58 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 13, 2013 10:20 am
Mesaje: 282
in aceasta filmare ai toate informatiile:

http://carponline.ro/video/echipamente/ ... r-spool-ii

_________________
Nicu Barjica


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Ian 23, 2014 5:48 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Oct 30, 2013 1:30 am
Mesaje: 83
Localitate: Craiova
Baitrunner-ul in cazul mulinetelor tale, este "fluturele" cel mare iar frâna principala a mulinetei este rotița mica.
Ca sa-l reglezi optim, scoti capacul de tot, închizi baitrunnerul, apoi strângi capacul pana vei obține frâna pe care sa o ai, după ce închizi baitrunner-ul.

Din comoditate , in drill, ai tendința de a lucra din baitrunner dar acolo un click înseamnă mult asa ca e recomandat sa folosești rotita cea mica.
Daca reglezi BR cum ti-am spus eu, atunci plaja de reglare a BR va fi maxima, si poți lucra si cu el, in timpul drill-ului.

PS: recomand inainte de lansare, frâna strânsă la maxim altfel pot apărea surprize la deget :D


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Ian 23, 2014 10:29 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 17, 2014 10:02 am
Mesaje: 5
nicuB scrie:
in aceasta filmare ai toate informatiile:

http://carponline.ro/video/echipamente/ ... r-spool-ii

Multumesc frumos pentru ajutor!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Ian 23, 2014 11:05 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Ian 17, 2014 10:02 am
Mesaje: 5
Allen Besnovich scrie:
Baitrunner-ul in cazul mulinetelor tale, este "fluturele" cel mare iar frâna principala a mulinetei este rotița mica.
Ca sa-l reglezi optim, scoti capacul de tot, închizi baitrunnerul, apoi strângi capacul pana vei obține frâna pe care sa o ai, după ce închizi baitrunner-ul.

Din comoditate , in drill, ai tendința de a lucra din baitrunner dar acolo un click înseamnă mult asa ca e recomandat sa folosești rotita cea mica.
Daca reglezi BR cum ti-am spus eu, atunci plaja de reglare a BR va fi maxima, si poți lucra si cu el, in timpul drill-ului.

PS: recomand inainte de lansare, frâna strânsă la maxim altfel pot apărea surprize la deget :D

Asa este!!!Fluturele cel mare este baitrunner-ul!!!de aceea nu intelegeam cum lucreaza aceasta mulineta!!!multumesc foarte mult pentru ajutor!un raspuns de nota 10


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 147 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: