CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 9:26 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 74 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: abordare balta Vlahi
MesajScris: Lun Iun 17, 2013 12:40 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 03, 2013 9:11 pm
Mesaje: 32
Salut lorenzo si felicitari ptr captura ,cam asta e tinta ptr pescarii (sau doar ptr unii) care merg pe vlahii ,capturi over 15 kg ca balta are ceva exemplare si cu siguranta si mai mari. Detaliaza mai mult partida ,ponton ,strategie ,nadire etc . Numai bine Alex si fir intins ptr urmatoarele partide ,la mai multi si mai mare .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordare balta Vlahi
MesajScris: Mar Iun 18, 2013 4:23 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Iun 05, 2013 6:07 am
Mesaje: 12
alex_cta scrie:
Salut lorenzo si felicitari ptr captura ,cam asta e tinta ptr pescarii (sau doar ptr unii) care merg pe vlahii ,capturi over 15 kg ca balta are ceva exemplare si cu siguranta si mai mari. Detaliaza mai mult partida ,ponton ,strategie ,nadire etc . Numai bine Alex si fir intins ptr urmatoarele partide ,la mai multi si mai mare .

Dupa cum am mai spus, nu prea pescuiesc plantat.. Am pescuit pe ponton 4,aeuncat din mina cu firu n clips la 1-2 m de buza stufului cu saculet solubil( boilies creatie proprie S&O)si la ac am folosit bila de 24 echilibrata cu popup de 20, nadit din cobra, grupat pe fiecare lanseta si cateva bile pe langa( am scos pestele din stuf..)nadirea doar cu bile tari.. Intradevar, foarte greu drilul fara barca( cu frana strinsa si mult talent..:)) altfel se parcheaza la stuf..:) recomand si cateva spomburi cu bile, alune tigrate si ceva seminte doar in perioada cand bate vantul tare.. Fire Intinse.., nu uitati sa puneti in saculet si pe carlig pufuleti solubili.. Directia de pescuit( ponton 4) in golfulet..


Fişiere ataşate:
image.jpg
image.jpg [ 146.49 KiB | Vizualizat de 9478 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: ponton 1a
MesajScris: Joi Iun 27, 2013 6:02 am 
Neconectat

Membru din: Sâm Iun 01, 2013 9:40 am
Mesaje: 53
Referitor la pontonul 1a bariera de stuf din fata are agatatura sau doar cea din dreapta? Din cate am inteles eu adancimea apei in zona stufului este de aproximativ 1m.deasemenea ma intereseaza daca exista anumite zone care ar trebui explorate.daca mai sunt si alte sfaturi de care ad trebui sa tin cont le accept cu placere.multumesc


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordare balta Vlahi
MesajScris: Joi Iun 27, 2013 6:49 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Ambele zone au agatatura din plin. Ca sa gasesti locuri curate, care sunt destul de mici, du-te cu barca si sondeaza cu o coada de minciog (sau ceva asemanator) sau pur si simplu sari in balta si baga-te in cortina de stuf, unde vrei sa iti pui monturile.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordare balta Vlahi
MesajScris: Joi Iul 04, 2013 1:09 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mai 09, 2013 4:59 pm
Mesaje: 1
Salut,
La ultima partida pe Vlahi m-am lovit de o problema la care nu i-am gasit solutie. Aproape fiecare trasatura se solda cu agatatura. Am reusit sa scot afara decat 5 pesti dintr-un numar de aprox 15 prezentari. Exista vreo modalitate de a limita numarul agataturilor?Am dat cu plumb inline si fara posibilitatea de a lua fir. Ma puteti ajuta cu un sfat cum as putea sa evit agatatura? Atunci cand plantam verificam daca las montura intr-un loc liber.
Multumesc anticipat pentru sfaturi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordare balta Vlahi
MesajScris: Joi Iul 04, 2013 4:41 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Iun 05, 2013 6:07 am
Mesaje: 12
marius.m scrie:
Salut,
La ultima partida pe Vlahi m-am lovit de o problema la care nu i-am gasit solutie. Aproape fiecare trasatura se solda cu agatatura. Am reusit sa scot afara decat 5 pesti dintr-un numar de aprox 15 prezentari. Exista vreo modalitate de a limita numarul agataturilor?Am dat cu plumb inline si fara posibilitatea de a lua fir. Ma puteti ajuta cu un sfat cum as putea sa evit agatatura? Atunci cand plantam verificam daca las montura intr-un loc liber.
Multumesc anticipat pentru sfaturi.

Incearca montura cu plumb pierdut, fir 0,30-0,40.. Frana strinsa si mult Talent..:)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordare balta Vlahi
MesajScris: Sâm Iul 06, 2013 7:19 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 03, 2013 9:11 pm
Mesaje: 32
Salutare ,am pescuit pe data de 1-3 iulie o partida de 48 h in care au reusit 2 capturi notabile , un crap de 16.5 kg si unu de 11.5 kg (luat de colegu de pescuit) intr-o partida destul de grea din cauza ciortanului care manca orice.In afara de cei 2 au mai fost in jur de 7 buc intre 4-5 kg ,selectia reusind sa o fac cu niste bile care probabil ptr multi par mari dar mie mi se par ok ptr aceasta balta. Cel de 16.5 a fost prins la o bila belachan de 26-27 mm (facuta manual din coca ramasa pe masa de rulat) si celalt la un snowman cu bila belachan de 26 + un pop de 20 dynamite fresh fish,mussel and oyster. Am pescuit plantat folosing ptr patu de nada doar porumb si bile de 24 , initial o nadire exstinsa si dupa grupat. Monturile folosite numai cu plumb pierdut deoarece e greu de scos din radacinile de stuf care sunt sub apa ,forfac de 20 cm si carlife nr 2. Cam asta a fost partida. Fire intinse la pescari


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordare balta Vlahi
MesajScris: Dum Iul 07, 2013 2:22 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 03, 2013 9:11 pm
Mesaje: 32
Captura partidei.


Fişiere ataşate:
Romanesc 16.6 kg.JPG
Romanesc 16.6 kg.JPG [ 153.77 KiB | Vizualizat de 9363 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordare balta Vlahi
MesajScris: Dum Iul 07, 2013 8:53 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Mari felicitari

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordare balta Vlahi
MesajScris: Vin Sep 13, 2013 11:28 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iun 03, 2013 9:41 pm
Mesaje: 10
Localitate: Medgidia
Sezonul crapilor mari a inceput pe balta Vlahi, zilele trecute s-a prins acest exemplar salbatic de 15,4 kg.


Fişiere ataşate:
crap romanesc 15,4 kg baltavlahi.jpg
crap romanesc 15,4 kg baltavlahi.jpg [ 77.4 KiB | Vizualizat de 9236 ori ]

_________________
http://www.baltavlahi.ro
Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 74 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 149 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: