CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Dum Apr 28, 2024 9:09 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 74 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: abordare balta Vlahi
MesajScris: Joi Iun 06, 2013 2:21 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 03, 2013 9:11 pm
Mesaje: 32
Stiu lorenzo stai la navodari :) din ce am vazut pe alte site.Rezultatul luni.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordare balta Vlahi
MesajScris: Vin Iun 07, 2013 11:21 am 
Neconectat

Membru din: Mie Iun 05, 2013 6:07 am
Mesaje: 12
Dap..:) asteptam poze..:)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordare balta Vlahi
MesajScris: Lun Iun 10, 2013 10:11 am 
Neconectat

Membru din: Lun Iun 10, 2013 10:02 am
Mesaje: 1
Buna ALEX, doresc si eu detalii despre pontonul 1A , deoarece mi-am facut rezervare de 48 ore pe data de 19 .06 ( distanta si directia de plantare , daca agata ,etc.) . Este prima mea iesire la aceasta balta . Multumesc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordare balta Vlahi
MesajScris: Lun Iun 10, 2013 9:53 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 03, 2013 9:11 pm
Mesaje: 32
Salut la toata lumea . Partida a fost frumoasa ,dar foarte diferita fata de cea precedenta. In total am resuti sa prin 3 pesti , 2 buc la 5 kg si 1 buc la 15 kg ,ciudat a fost ca pestele de 15 kg a fost unu pe care l-am prins si acum 2 sapt cam am facut tot o sesiune de 48 h. Pe locurile unde am pescuit diferenta cred ca a facut-o vantu ,deoarece adancimile pe care am pescuit au in jur de 1 metru fata de adancimea baltii generale de 2 m . Vantu nu a prea batut si din cauza asta apa s-a cam limpezit si pestele nu prea a stat pe apa umbland pe langa marginea de stuf ,dand astfel libertate racilor sa faca ce vor. Bilele care le-am rulat si le-am lasta 5 zile la uscat erau devorate de raci cam in 2-3 ore max. Cu amabilitatea domnului Vlad Pavlovici cu care am facut si cunostinta ,am luat niste bile tari deshidratate dar nici alea nu rezistau mai mult de 8 ore in apa si erau tari ca piatra am avut 3 trasaturi dar din pacate toti scapati din cauza ca de la un diametru de 24 initial cand tragea pestele ele erau undeva la 10-12 diametru si firu de par se lungea,din cauza asta si ratarile. nadirea initiala am facut-o cand m-am dus cu barca si dupa cu navomodelu local.Ptr domnu care dorea mai multe informatii despre pontonu 1A ,e mai usor sa ma suni cand o sa fii pe ponton ca sa-ti dau detalii ca atunci o sa fii la fatza locului si o sa vezi mai limpede despre ce anume vorbesc mai ales ca nu ai mai fost niciodata pe balta sau pe pontonu respectiv.Dar iti zic de pe acum ,daca nu bate vantu din S-W sau W nu facy mare lucru din cauza apei mici si te invadeaza racii si o sa-ti trebuiasca bile tari de tot ,nici cu porumb nu scapi de ei si pe ala il mananca. Mai multe despre balta si poze cand o sa termine domnu Vlad partida de pescuit ,pozele cu pestele sunt la dansu. Fire intinse la cei care o sa ajunga pe acolo.Numai bine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordare balta Vlahi
MesajScris: Mar Iun 11, 2013 8:37 am 
Alex, fara numere de telefon aici. Te rog. Citeste regulamentul. Merci.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordare balta Vlahi
MesajScris: Mar Iun 11, 2013 4:37 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Iun 05, 2013 6:07 am
Mesaje: 12
Te ai distrat Alex.., asta e cel mai important..:)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordare balta Vlahi
MesajScris: Mie Iun 12, 2013 10:32 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
dragan gioni scrie:
Buna ALEX, doresc si eu detalii despre pontonul 1A , deoarece mi-am facut rezervare de 48 ore pe data de 19 .06 ( distanta si directia de plantare , daca agata ,etc.) . Este prima mea iesire la aceasta balta . Multumesc.


Pontonul 1A pare a fi o zona foarte bogata in raci. Ia-ti bile de 24 uscate pentru nadire si cateva pachete de Bait Armour pentru boiliesurile de carlig. Ia si boiliesuri de plastic. Pe mine racii m-au tocat marunt (terminasem provizia de Bait Armour) si n-am prins niciun crap mai mare de 10kg in partida asta. Alex a dat lovitura cu o bucata de 15kg, felicitari Alex!

Mai e si foarte mult ciortan flamand, care mananca bile de 24 pe paine, nu mai vorbesc de boiliesuri mai mici. As evita orice seminte, pasturi sau pelete, as pune doar bile de 24 (eventual cu pop-up de 20), fir de par de minim 2-3cm, carlige cat mai mari si monturile verificate cel putin de doua ori pe zi, dimineata si seara. Noaptea, racii erau parca mai putin activi, in schimb ziua erau frenetici, iar ciortanii lucrau tot timpul.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordare balta Vlahi
MesajScris: Mie Iun 12, 2013 11:00 am 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 03, 2013 9:11 pm
Mesaje: 32
Ptr domnu Vlad ,care bariera de stuf a fost mai buna in capturi si care din locuri (unde ai plantat ) a avut capturi mai mari ? multumesc


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordare balta Vlahi
MesajScris: Mie Iun 12, 2013 2:55 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
La crap, spre surprinderea mea, bariera din dreapta. La raci, spre surprinderea mea, amandoua.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordare balta Vlahi
MesajScris: Mie Iun 12, 2013 8:13 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Iun 05, 2013 6:07 am
Mesaje: 12
Dragilor, dar aruncatu din mana nu se mai practica, nadirea cu spomb, catapulta, bulgari, cobra etc.. Unde mai este satisfactia..:) sondarea cu markeru de pe mal, nadirea grupata cu spomb, cobra etc, aruncarea la punct fix din mana cu semn pe fir etc.. Eu asa am pescuit la Vlahi pentru prima oara( ponton 3) si am avut rezultate si satisfactie..:) sunt deacord cu plantatu in anumite conditi( sarulesti- case si copaci in apa, acolo unde trebuie sa duci montura minim 200 metri..etc) dar la vlahi nu cred ca este nevoie.. Scuze daca am deranjat pe cineva dar asta e parerea mea..:) fire intinse..:)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 74 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 102 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: