CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Dum Apr 28, 2024 2:20 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 74 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: abordare balta Vlahi
MesajScris: Mie Iun 12, 2013 10:24 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 03, 2013 9:11 pm
Mesaje: 32
Salutare lorenzo ,nu cred ca ai deranjat dar ceea ce zici tu tine doar de placerea pescarului ,a mai fost dezbatut subiectu asta si in anii trecuti pe alte site. Ca sa intelegi de ce plantez pe vlahii o sa-ti dau cateva argumente care mie imi sporesc sansele de a prinde peste si in speta de pontonu 1A pe care am pescuit :
- distanta fata de stuf la care pescuit (40-50 ) este relativ mica iar la aruncatu din mana nu zic ca nu ajung pana la bariera de stuf dar mai trebuie sa si opresc in aer firu fapt care nu duce mereu la plasarea corecta a monturi unde doresc eu.
- adancimea pe care pescuiesc este in jur de 1 m ,poti sa-ti imaginezi ce galagia naibii iese acolo daca incep sa arunc bulgari cu catapulta sau sa nadesc cu spombu ,aici la mine intervine navomodelu care e silentios.
- in cazul in care am o captura si se baga printre palcurile de stuf (si se baga de regula ca aici crapii zici ca au gps) si imi agata linia principala imi este usor sa ma duc cu barca dupa el sa-l scot ,iar in cazul in care scapa tot e bine ca pot sa imi scot montura fara sa las prea multe fire prin apa ,ceea ce la pescuitu tau e cam greu ,mai mereu o sa rupi montura plus firu de inaintas.
- densitatea de peste nu este chiar asa mare cum intalnesti pe carpodroame si prefer atunci cand nadesc ,sa nadesc grupat ,unde iar ma ajuta navomodelu sau barca.
- sondarea apei cu sonaru ,unde tu esti la limitat la vreo ai sa zic 120 m (nu stiu cat de bun aruncator esti ) eu pot sa ma duc pana la mijlocu baltii sa caut pragurile si gropile din balta sau sa pescuiesc pe mai multe bariere de stuf la distante de 200 m.

Cam astea sunt unele argumente ptr care pescuiesc plantat. Pescuiesc si pe stilu normal destul de des cum zici dar asta pe alte bazine ,am pescuit si pe sarulesti aruncat din mana si am prins ,deci afirmatia nu e concludenta ca numai pe genu acela de bazin se pescuieste plantat ,dar daca ar fii sa aleg intre cele 2 stiluri de pescuit dupa peste mare ,as alege plantatu fara discutii. Si ca sa inchei , mie imi place sa prind peste mare ,asa caut ,aruncat sau plantat depinde de regulile bazinului respectiv si adopt stilu. Numai bine si fir intins :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordare balta Vlahi
MesajScris: Joi Iun 13, 2013 6:28 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Lorenzo, n-am pescuit de pe pontonul 3, dar am pescuit de pe alte sase pontoane pe care barca era obligatorie, dupa parerea mea, ca sa pescuiesti corect. Fara barca, nu poti nici macar sa recuperezi montura goala, pe unele locuri e agatata din start. Distantele de pescuit depasesc suta de metri in anumite cazuri (vezi de pilda pontonul 20 sau debarcaderul), iar plasarea monturii se face intrand cu barca in gauri din peretii de stuf.

La unele pontoane, montura e pusa in mici locuri curate din covorul de stepi, pe care le cauti sau le vezi cand esti deasupra lor. Imposibil de facut asta aruncand din mana.

Daca nu folosesti barca intr-o asemenea agatatura, atunci pescuiesti gresit si satisfactia de a face casting in stepi nu valoreaza prea mult. Inevitabil, o sa lasi un ghem de fire rupte (cum am si gasit) si pesti parcati. Daca as administra o asemenea balta, as IMPUNE folosirea barcii.

Satisfactiile mele la Vlahii le gasesti aici:

http://www.pvtv.ro/pescuit/catch-releas ... hii-1.html
http://www.pvtv.ro/pescuit/catch-releas ... hii-2.html

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordare balta Vlahi
MesajScris: Joi Iun 13, 2013 6:48 am 
Neconectat

Membru din: Mie Iun 05, 2013 6:07 am
Mesaje: 12
Dupa cum am precizat, eu am pescuit o singura data pe Vlahi, ponton 3 spre mijlocu balti maxim 120-130 metri, nu erau gauri, stepi etc.. Nu am fost spre coada balti dar din ce am observat ( vizual de pe ponton) nu este nevoie de barca.. Cel putin pe primele pontoane 1,2,3,4.. Chiar nu este nevoie, iar la buza stufului cred ca se poate pescui si fara barca.. Sa nu se inteleaga gresit: Nu Am Nimic impotriva Plantatului.. La vanatoare vi se pare normal sa pui capcane sau sa l vanezi de la distanta? Sunt sigur ca multi planteaza si acolo unde nu este cazul.. Fire intinse..:)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordare balta Vlahi
MesajScris: Joi Iun 13, 2013 7:08 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Mi-a trecut prin cap sa te intreb daca nu cumva ai pescuit spre centrul baltii, cand am vazut ca vorbesti de spomb si de marker, dar m-am gandit sa nu ma consideri nepoliticos.

Pe centru, Vlahii e ca in cada, zero agataturi, apa libera si comoda, poti sa dai cu marker, spomb si orice doresti, aruncand pe spate si cu ochii inchisi. Pe margini si in delta pe care o are lacul, e ca in jungla si, daca nu folosesti barca, nu scoti nici macar un ciortan. O diferenta ca intre Sarulesti si Cismigiu.

Nu te raporta doar la stuful pe care il vezi. Agataturile cele mai grele sunt cele pe care nu le vezi. Pentru ele, iti trebuie barca.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordare balta Vlahi
MesajScris: Joi Iun 13, 2013 1:20 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Iun 05, 2013 6:07 am
Mesaje: 12
V am inteles punctul de vedere, precizez ca am pescuit prima oara pe balta Vlahi dar chiar vreau sa o cunosc mai bine si probabil ma voi lovi de cele spuse de voi( agatatura etc) si ma voi convinge singur.. Fire intinse si numai bine domnilor..:)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordare balta Vlahi
MesajScris: Joi Iun 13, 2013 1:35 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Iun 05, 2013 6:07 am
Mesaje: 12
Nu va consider nepoliticos, este un forum si atat cat discutiile se tin in limita bunului simt nu vad nici o problema..:) apropo pe pontonu 3 nu ai alta optiune decat spre mijlocu balti, in spate sunt 7 metri pana la stuf..:)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordare balta Vlahi
MesajScris: Joi Iun 13, 2013 2:27 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Am inteles. Sugestia mea e sa pescuiesti in stuf. Chiar si de la pontonul 3, cu bordura de stuf la cativa metri in spatele pontonului, tot in stuf as pescui. Iti spun asta in (relativa) cunostinta de cauza, am trecut pe langa el cu barca si m-am uitat atent. Stuful tine mai mult crap decat apa libera.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordare balta Vlahi
MesajScris: Joi Iun 13, 2013 4:15 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Iun 05, 2013 6:07 am
Mesaje: 12
K,mersi si numai bine..:)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordare balta Vlahi
MesajScris: Dum Iun 16, 2013 2:12 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Iun 01, 2013 9:40 am
Mesaje: 53
As dori ceva sfaturi de abordare a pontonului nr 15.
Multumesc anticipat


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordare balta Vlahi
MesajScris: Lun Iun 17, 2013 6:50 am 
Neconectat

Membru din: Mie Iun 05, 2013 6:07 am
Mesaje: 12
Va salut domnilor, am pescuit de sambata dimineata pana duminica dimineata si rezultatul a fost o crapoaica superba de 15 kg ai o salonta superba de 5kg.. Pescuit din mana cu firu n clips la aproximativ 1-2m de buza stufului, nadit exclusiv cu bile( productie proprie s&o)aruncate cu cobra.. O pardida reusita..:) am vrut sa atasez foto dar spune ca merimea este prea mare..:(


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 74 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 124 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: