CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 3:49 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 74 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: abordare balta Vlahi
MesajScris: Mie Oct 30, 2013 6:25 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Oct 30, 2013 6:15 pm
Mesaje: 1
Am fost la balta Vlahi de 2 ori intr-o saptamana ,balta e super dar atata am prins doar ciortan la greu pe care te pun sa-l arunci si pastrezi doar unul si ala ales de paznici am fost 5 pescari si toti am plecat cu cate 1 ciortan desi cu doua zile inainte 2 colegi au fost lasati sa plece cu 2 ciortani de caciula ,deci regulamentul e la dispozitia de moment a paznicilor,peste mare nu prea mai e ca nu am vazut la nimeni si toti pescarii de pe balta au prins ciortan la greu pana nu umbla la regulament noi ne lasam . Daca ma vreti informatii cu placere


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordare balta Vlahi
MesajScris: Mie Oct 30, 2013 7:28 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iul 30, 2013 3:13 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta
Pai ne-ai dat informatii despre cat peste se ia sau nu acasa si ..zau ca nu cred ca intereseaza pe cineva pe-aici :D . Altfel de informatii ar fi indicate: nada, loc, abordare...monturi...de-astea...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordare balta Vlahi
MesajScris: Mie Oct 30, 2013 7:50 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Dan, imi pare rau, dar Marius are dreptate. Asta e un forum de crap si nu intereseaza pe nimeni cat ciortan se poate lua acasa.

Vlahii e un lac tentant - si oarecum dificil - pentru peste mare. E singurul lucru care conteaza si despre care merita sa discutam.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordare balta Vlahi
MesajScris: Vin Mar 21, 2014 11:25 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iun 03, 2013 9:41 pm
Mesaje: 10
Localitate: Medgidia
REGULAMENT PENTRU PESCUIT LA CRAP 2014
1.Pescuitul la Balta Vlahi se face numai pe pontoane amenajate pentru 2 persoane. Langa fiecare ponton la care s-a facut extindere s-a construit o platforma pe care s-a amenajat foisor din lemn si stuf pentru imbunatatirea confortului. Inainte de imbarcarea pentru plecarea pe ponton, pescarul va consulta prezentul regulament si va achita taxa corespunzatoare numai in cazul in care este de acord cu acest regulament !
2.Deoarce pescuitul se face numai de pe ponton, toate persoanele care merg pe ponton, platesc taxa stabilita indiferent daca pescuieste sau nu, invocand statutul de persoana insotitoare.
3.Pe toata durata partidei de pescuit personalul baltii are dreptul să controleze si sa cantareasca pestele capturat de pescari iar la plecare se va face controlul bagajelor !!!
4.Pescarul care va fi gasit ca nu respecta unul din punctele de mai jos, va fi scos imediat de pe balta, dupa ce i se va elibera in apa si pestele prins pina in acel moment.
5.Taxa este de 75 Ron /12h zi de persoana.
6.Taxa este de 75 Ron/12h noapte de persoana.
7.Daca o persoana doreste sa stea singura pe ponton taxa este de 150 Ron/zi sau noapte.
8.Pentru fiecare taxa de 75 Ron se retine o captura (captura reprezinta un crap romanesc sau cteno intre 2-4 kg) si 10 kg de caras, rosioara, biban, platica si somn.
9.Crapul romanesc si cteno pana la 2 kg si peste 4 kg se ELIBEREAZA IMEDIAT.
10.Se elibereaza imediat linul indiferent de greutate.
11.Se poate planta cu Navomedele contra sumei de 20 Ron sau se poate inchiria barca contra sumei de 50 Ron (numai pentru plantat). Interzis plecatul cu barca de la ponton pentru alte scopuri.
12.Pescarii nu au voie sa dea peste altor pescari de pe alt ponton.
13.Pe aceasta balta sunt interzise manelele, injuriile, chefurile si oricare alte activitati care pot deranja ceilalti pescari aflati pe balta.
14.Pentru pastrarea curateniei pe balta este interzisa aruncarea gunoiului(pet-uri, doze, pungi de plastic, sticle, etc.) pe apa sau in stuf, acestea vor fi colectate in pungi si aduse la mal.
15.La plecarea de pe ponton personalul baltii v-a verifica starea pontonului si a foisorului. Daca se vor constata deteriorari ale acestora, pescarii vor suporta contravaloarea deteriorarilor.
16.Deoarece pescuitul la Balta Vlahi se face numai de pe ponton atat ziua cat si noaptea, fiecare pescar care accepta acest lucru isi asuma riscurile care decurg din acest mod de pescuit precum si riscurile din utilizarea barcii.
17.Rezervarile se fac la numarul de tel. 0758 888 834
18.Pentru sugestii si eventuale nelamuriri sunati la nr. de tel. 0744 633 365
19.Persoanele care doresc poze postate pe site, sunt rugate sa trimita un mail pe adresa dovicars@yahoo.com.

_________________
http://www.baltavlahi.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordare balta Vlahi
MesajScris: Vin Mar 21, 2014 11:42 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 09, 2013 6:41 pm
Mesaje: 265
Localitate: Bucuresti
Am si eu cateva intrebari, probabil au mai fost poze, dar deh... lenea.

Care este cel mai mare peste prins acolo? cten si crap
Care este cel mai mare peste care credeti ca il aveti in apa?
Cum se ajunge din Bucuresti?

_________________
http://www.totalfishing.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordare balta Vlahi
MesajScris: Vin Mar 21, 2014 11:52 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iun 03, 2013 9:41 pm
Mesaje: 10
Localitate: Medgidia
Claudiu....ca si crap romanesc prins si fotografiat...avem un numar estimativ de 40-50 de exemplare intre 9 kg si 19 kg....
Peste 15 kg au fost prinsi cam 25 de crapi romanesti.
Asta nu inseamna ca doar atatia sunt in toata balta...mai ales ca sunt zone de plaur cu dimensiuni de pana la 5 hectare....
Ca si ten, cel mai mare a fost de 14 kg.

De ajuns de la Bucuresti este foarte simplu...mergi pe A2 catre Constanta, iar la iesirea spre Cernavoda, cobori de pe A2 si urmaresti indicatoarele cu Cochirleni dupa care mergi 24 km pana in satul Vlahii unde este si balta la marginea soselei.

_________________
http://www.baltavlahi.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordare balta Vlahi
MesajScris: Vin Mar 21, 2014 11:58 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iun 03, 2013 9:41 pm
Mesaje: 10
Localitate: Medgidia
Asa arata un crap prins la marginea plaurului....negru...ceea ce inseamna ca nu prea iese pe larg...totul tine de cum se descurca fiecare pescar sa-l scoata de sub plaur si sa-l prinda.


Fişiere ataşate:
IMG_1367.JPG
IMG_1367.JPG [ 27.83 KiB | Vizualizat de 10093 ori ]

_________________
http://www.baltavlahi.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordare balta Vlahi
MesajScris: Sâm Mar 22, 2014 11:18 am 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 09, 2013 6:41 pm
Mesaje: 265
Localitate: Bucuresti
Mersi de informatie, nici pe Sarulesti nu se stie cati pesti sunt, desi se aude ca in iarna la navod, au cantarit unul de aproape 30kg. (sper sa nu vorbesc prostii, dar daca altii vorbesc, vorbesc si eu). Sper sa ne vedem pe balta intr-un viitor apropiat.


Multumesc frumos pentru raspuns.

_________________
http://www.totalfishing.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordare balta Vlahi
MesajScris: Lun Mar 24, 2014 8:05 am 
Neconectat

Membru din: Vin Sep 13, 2013 11:27 pm
Mesaje: 123
@Alex Stanciu

Pe cand o taxa c&r pe 24 de ore ? Pentru plantat cu barca gonflabila personala se mai percepe vreo taxa suplimentara ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordare balta Vlahi
MesajScris: Lun Mar 24, 2014 8:47 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iun 03, 2013 9:41 pm
Mesaje: 10
Localitate: Medgidia
@razvan Posibil din 2015 sa apara si aceasta varianta de taxare.
Taxa pentru barca se aplica si daca vii cu propria barca...dar se plateste doar o singura data in cazul in care se sta 24h sau mai mult.

_________________
http://www.baltavlahi.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 74 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 129 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: