CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 7:39 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 74 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: abordare balta Vlahi
MesajScris: Joi Iul 14, 2016 8:20 am 
Neconectat

Membru din: Lun Feb 17, 2014 6:19 pm
Mesaje: 25
Salutare,

Ceva informatii noi despre aceasta locatie?Partide,noutati...
As dori sa fac o iesire de 48 ore in august dar am foarte multe necunoscute.Nu am pescuit pana acum aici.Pontoane mai productive?
Se pot face rezervari?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordare balta Vlahi
MesajScris: Dum Mai 10, 2020 11:51 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 14, 2014 7:30 pm
Mesaje: 19
Localitate: Constanta
Buna ziua, ma poate ajuta si pe mine cineva cu informatii mai noi despre pontonul 4a? Nu am mai fost pe Vlahi si m-ar interesa directiile de pescuit, strategia de nadire, probleme cu racii si cioartanii, trasaturi mai dese noaptea sau ziua etc. Multumesc anticipat!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordare balta Vlahi
MesajScris: Lun Mai 11, 2020 6:46 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Sep 13, 2013 11:27 pm
Mesaje: 123
Salut ! Pentru crap, as pescui la aproximativ 100 m spre larg, mai muti monturile 10 m spre larg sau spre ponton fata de acesti 100 m functie de frecventa trasaturilor. Pentru ten, ai un loc in stanga pontonului, undeva la 30 m de ponton, in dreptul unui arbust de langa stuf; la 3-4 m de arbust, unde se termina agatatura de pe fund, poti plasa o montura, trebuie sa sondezi putin substratul cu un prodding stick sau coada de minciog. De aici am avut cam 2-3 trasaturi la 24 ore. Alt loc bun pentru ten este in dreapta pontonului, exact unde se termina coloana de stuf inspre pontonul 4.La fel, sondezi, si undeva la 5 m distanta de stuf se termina agatatura de pe fund. Din acest loc,la o partida, am avut trasatura la fiecare ora.
Ca monturi, Vlahii nu este o balta dificila; foloseste un carlig numarul 4 bun care ti-a dat randament la crap,nu am vazut sa conteze tipul de carlig, iar la ten foloseste un carlig tip wide gape numerele 2-4, dar care sa fie mai "groase in carne".
Referitor la nadire, nadeste pentru fiecare peste in parte. Am facut experimente, mergand pana la 30 Kg nada diversa/6 lansete/ 48 ore, si senzatia a fost ca nu il poti tine din nada pe loc, mai ales daca bate vantul puternic, pleaca dupa vant. Pentru inceput, la crap, nadeste cu o scafa de porumb/diverse seminte, si doi pumni de boilies. La fiecare trasatura, mai dai o scafa de porumb si un pumn de boilies. Daca vrei sa prinzi numai crap peste 10 Kg, renunta la porumb la plantarea de seara. Apropos, recomand plantatul pe aceasta balta, rezerva ti o barca inainte la administratie.
Alta recomandare este sa folosesti minim 0,40 fir mono pe mulinete impreuna cu un inaintas mono de 0,60. Vlahii are multa agatatura, si daca un peste se "parcheaza", nu-l forta, du-te cu barca dupa el si-l scoti. Mai ales tenii mari, au prostul obicei ca odata adusi langa ponton, sa faca un sprint scurt si se baga sub ponton. Mi s-a intamplat ca un ten sarit de 10 Kg sa se bage sub ponton, sa frece firul de pilonii pontonului si sa-mi rupa mono de 0,45.
Ca program de hranire, intr-o partida buna, tenul poate sa manance non-stop, cu trasaturi la maxim doua ore, pe toata perioada zilei si a noptii. Crapul are o perioada de hranire dimineata, intre orele 9 si 11, dupa care mai trage intre doua dupa-amiaza pana la cinci dimineata. In rest sunt trasaturi intamplatoare.
Alta regula care s-a verificat de mai multe ori,mai ales pe timp de vara, este ca pe timp de zi crapul trage mai bine la porumb sau la snow-man,inclusiv pesti sariti bine de 10 Kg la porumb, iar noaptea la boilies.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordare balta Vlahi
MesajScris: Lun Mai 11, 2020 7:52 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 14, 2014 7:30 pm
Mesaje: 19
Localitate: Constanta
Multumesc foarte mult! Informatii suficiente si detaliate.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 74 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: