CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Apr 25, 2024 7:10 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Balastiera albastră
MesajScris: Dum Apr 19, 2015 11:08 am 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 04, 2014 1:03 pm
Mesaje: 48
Strandul are un statut incert momentan. Din ceea ce stiu, contractul va ajunge la termen in curand. Pestele a fost pescuit industrial, din zvonuri am auzit. Pe net pot fi gasite fotografii subacvatice de acolo facute de scafandri amatori - multe structuri interesante, inclusiv barci scufundate, tuburi de beton s.a..

Totusi, atat timp cat exista balastiera pe care am pescuit eu, nu am vazut vreo utilitate in a pescui dincolo. Am avut ocazia de a vedea fotografii facute in urma unui pescuit de control - stiuca de 9,2 kg, avat de 8 si cativa teni de peste 10. Nu as fi dat aceasta informatie fara o dovada palpabila.

Sper ca va deveni o locatie importanta pentru sudul Moldovei, care va primi numai pescari responsabili si de incredere. Despre regulament nu stiu mare lucru. Pestii cu adevarat mari sunt greu de prins din cauza ciortanilor ce predomina. Popularile au fost facute doar cu crap oglinda, astfel incat toti crapii comuni sunt din pestii salbatici ai lacului, au si forma alungita, de altfel. Saptamana trecuta ar fi iesit pentru fotografie un salbatic de 14kg, eliberat ulterior, capturat de un pescar vechi al baltii. Hazard sau nu, nu stiu. Eu voi mai incerca.

In legatura cu partida pe care tocmai am facut-o acolo, cred ca a fost si ceva nesansa, avand in vedere schimbarile foarte mari de temperatura si afectarea stratificarii termice pe coloana de apa.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Balastiera albastră
MesajScris: Mie Sep 23, 2015 11:19 am 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 04, 2014 1:03 pm
Mesaje: 48
Dupa 5 luni de absenta am revenit pe malul lacului pentru o partida de 48 de ore, care a ajuns sa dureze numai 24 de ore din varii motive. Ma dusesem pregatit sa vad acelasi lac, forfotind a peste, cu aceleasi tactici si idei de abordare. Am esuat lamentabil. Balastiera a fost deschisa publicului pe 1 mai si, dupa aproape un sezon, populatia crapului a scazut drastic. Regulamentul permite pescuitul cu retinere si...retinere s-a si facut, de multe ori la roata de rezerva. Partida mea a fost sortita esecului, dupa ce ma instalasem si nadisem am intrat in vorba cu multii pescari, iar povestile pe care mi le-au spus au fost ingrozitoare. Expresia preferata a fost: `s-a furat cu sacul`. Nu am avut nicio trasatura si am abandonat nervos si umilit in a doua dupa-amiaza.

Cateva informatii punctuale:
- este permis pescuitul nocturn
- taxa este modica, 50 de lei (presupun ca pentru 12h)
- balta are mult prea multe locuri de pescuit (40), prin urmare mai exista doar 3 locuri care iti permit sa pescuiesti fara a impleti firele altuia (locul 1, 39, 40)

Rapitorul inca e prezent. Probabil si cativa dintre batranii crapi ai baltii. Existe si ten de peste 10kg, am vazut fotografii.

Prin urmare, profilul lacului a suferit o transformare. Se pescuieste in necunoscut, dupa o populatie (?) mica de pesti tinta. Ciortanii nu mai sunt o problema, desi le-am simtit lipsa pentru prima oara. Daca a mai vizitat cineva lacul in timpul sezonului, cateva informatii de confirmare/infirmare ar fi utile.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: