CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 4:45 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 158 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Sanpaul
MesajScris: Mie Aug 10, 2016 9:13 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Oct 12, 2015 1:38 pm
Mesaje: 46
Localitate: BRASOV
Buna seara dl.Vlad.Ceva concluzii privitoare la ultima dvs vizita pe Sanpaul? Va mulțumesc si apreciez gestul facut vineri cand ati trecut sa salutati pescarii de pe Sanpaul...ps eram si eu printre ei. ;)

_________________
razvybv- fire intinse tuturor!!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sanpaul
MesajScris: Mie Aug 10, 2016 10:45 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Razvan, mi-a facut placere sa stam de vorba.

As vrea sa mai fac o partida la Sanpaul in perioada urmatoare si o sa trag concluziile dupa aceea. Poate reusesc sa fac si un film... vom vedea.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sanpaul
MesajScris: Joi Aug 11, 2016 12:31 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 11, 2016 8:34 pm
Mesaje: 16
Multumesc Vlad!
Am vazut in postari ca ai prins si tu acea oglinda. Pe cantarul meu a avut 19,2 kg ,iar peste 5 zile a fost prinsa de un pescar din Sighisoara, pe cantarul lui avea 19,3 kg. Ori a luat in greutate ori s-a hranit foarte bine deoarece elimina destul de mult boilies in sacul de cantarire.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sanpaul
MesajScris: Mar Sep 06, 2016 9:26 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Am facut o noua partida pe Sanpaul saptamana trecuta - am prins parca mai mult peste ca niciodata (cand nu ne intrerupeam sa filmam, prindeam un peste la 10-15 minute, majoritatea intre 7 si 12kg), dar n-am prins pestii mari pe care-i voiam. Am adunat totusi cateva exemplare de peste 15kg si cred ca suficient material pentru un film.

Am avut parte intr-o seara de un apus "incendiar", care a fost momentul special al partidei si care merita o fotografie de atmosfera pusa pe forum. In imagine, Adrian Anton, partenerul meu in partida de la Sanpaul.

Sanpaul mi s-a parut putin schimbat fata de anii trecuti, in sensul ca pare a avea mai mult peste de dimensiuni medii. Fac o comparatie cu sezoanele 2014 si 2015. Un indicator e si cantitatea de nada consumata - anul trecut, am facut o partida de august cu 8kg de boilies. Acum, am dat 40kg de boilies - de cinci ori mai multa nada, dar si de vreo cinci ori mai mult peste, daca nu si mai bine!

In acelasi timp, exemplarele mari s-au facut si mai mari, ceea ce e foarte bine, recordul actual al lacului fiind un exemplar in jur de 25kg. Cum multi pescari vin la Sanpaul dupa peste mare, poate ca o parte dintre exemplarele de talie medie ar putea fi scoase, lucru care ar fi benefic si pentru dezvoltarea crapilor mari, si pentru sansele de a-i prinde.

Altfel, ca de obicei, Sanpaul e un lac foarte civilizat, cu o atmosfera placuta.


Fişiere ataşate:
Atmosfera Sanpaul.jpg
Atmosfera Sanpaul.jpg [ 78.29 KiB | Vizualizat de 9055 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sanpaul
MesajScris: Dum Oct 16, 2016 11:51 am 
Neconectat

Membru din: Joi Sep 22, 2016 11:44 am
Mesaje: 8
Localitate: brasov
Buna Ziua.
As dori ei eu cateva sfaturi daca se poate, in legatura cu o partida de 12h pe aceasta balta.
Stiu foarte bine ca acest balta se preteaza pentru partide de minim 24h dar din lipsa de echipament pentru vremea rece am optat pentru 12h.
Intentionez sa folosesc boilesuri solubile( fieshmeal-uri) dar si bile tari(eventual hidratate in csl ), pasta solubila pe plumbi pentru pasta, pop-up pentru whitty pool sau snow man-uri.
Nu vreau capturi capitale dar as dori macar un crap peste 7 kg(recordul meu personal de pana acum).

Multumesc si fire intinse!

_________________
Manolache Liviu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sanpaul
MesajScris: Lun Oct 17, 2016 7:11 am 
Neconectat

Membru din: Vin Oct 18, 2013 7:47 pm
Mesaje: 254
liviu_d2000 scrie:
Buna Ziua.
As dori ei eu cateva sfaturi daca se poate, in legatura cu o partida de 12h pe aceasta balta.
Stiu foarte bine ca acest balta se preteaza pentru partide de minim 24h dar din lipsa de echipament pentru vremea rece am optat pentru 12h.
Intentionez sa folosesc boilesuri solubile( fieshmeal-uri) dar si bile tari(eventual hidratate in csl ), pasta solubila pe plumbi pentru pasta, pop-up pentru whitty pool sau snow man-uri.
Nu vreau capturi capitale dar as dori macar un crap peste 7 kg(recordul meu personal de pana acum).

Multumesc si fire intinse!


Salut, in primul rand vorbeste cu paznicii in legatura cu locurile, distantele pe care trebuie sa le abordezi in functie de standul ales.

In al doilea rand, balta are si o populatie de luat in seama de carasi si platici, solubilele si pasta ar putea sa-ti dauneze dar poti schimba din mers si sa treci pe fierte, daca va fi cazul; in aceasta situatie recomand sa folosesti snow-man mic, o bila de 16mm cu pop-up de 10-12mm si/sau doua bile de 16mm.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sanpaul
MesajScris: Lun Oct 17, 2016 9:21 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Sep 22, 2016 11:44 am
Mesaje: 8
Localitate: brasov
Mersi de sfat.Vreau sa incerc la solubilele si pasta pentru atractie rapida.Stand doar 12 h trebuie sa atrag pestele rapid.Ca boilesuri,din ce am vorbit cu cei din administratia lacului, mi s-au recomandat dynasty de la sipcarp.

_________________
Manolache Liviu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sanpaul
MesajScris: Mar Apr 04, 2017 2:57 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Sep 22, 2016 11:44 am
Mesaje: 8
Localitate: brasov
Salutare,
Dupa cum probabil stiti s-a deschis balta de la Sanpaul.Intentionez sa fac o partida acolo la sfarsitul saptmanii viitoare.Aveti ceva idei cam la ce ar trage pestele in perioda asta acolo?Bile tari, solubile? sau plastice si monturi Whity Pool(sau monturi pop-up clasice cu fir de par)?

_________________
Manolache Liviu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sanpaul
MesajScris: Mar Apr 04, 2017 6:31 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Oct 12, 2015 1:38 pm
Mesaje: 46
Localitate: BRASOV
Salut...Inca nu am pescuit pe Sanpaul ...urmeaza a merg luna aceasta in data de 19.Din cate am vazut pe postarile de pe pagina de Facebook Balta de la Sanpaul...s-a prins bine...Si un mic secret in toamna s-a recoltat tot carasul si platica din balta....deci?

_________________
razvybv- fire intinse tuturor!!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sanpaul
MesajScris: Lun Apr 10, 2017 5:59 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 564
Localitate: Timisoara
Salutare, ieri s-au prins mai multi pesti frumosi, dintre care si un 24,3 kg, de catre Claudiu Lukacs & co. ;)

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 158 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 126 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: