CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 4:26 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 159 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Strategii pentru Varlaam
MesajScris: Mie Sep 23, 2015 8:50 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
La Varlaam, pe sectorul B, se poate vedea cu ochiul liber ca tenul curata lacul de bradis. La suprafata apei, au aparut de-a lungul verii tot felul de palcuri de bradis, mai mici sau mai mari. Cum apareau, cum dispareau. In cateva zile, nu mai ramanea nimic din ele. Venea cate un banc de ten care defrisa totul. Se stie ca tenul consuma bradisul de sus in jos, incepand de la suprafata. Tenii de 500g introdusi in martie acum au in jur de 3kg. S-au prins la feeder.

Sunt convins ca, daca vor termina bradisul, tenii de pe sectorul B vor intra si pe boilies, asa cum se intampla pe sectorul A, unde nu exista suficienta hrana vegetala pentru ei. Pe toate lacurile pe care le cunosc, unde tenul se prinde bine la boilies, hrana vegetala e putina. Daca hrana vegetala e suficienta, nu-i prinzi la boilies decat accidental. Pe Caldarusani, de exemplu, unde erau teni mari, n-am prins niciun ten la boilies. Aveau hrana naturala din abundenta. Pe Bazinul 8 de la Periprava, alt lac cu teni enormi, acelasi lucru, cu diferenta ca acolo se prindeau teni si la boilies, daca nadeai si pescuiai cu birdfood, dar la fishmeal n-am prins niciunul.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Strategii pentru Varlaam
MesajScris: Dum Oct 04, 2015 9:04 am 
Neconectat

Membru din: Dum Noi 24, 2013 8:54 pm
Mesaje: 70
Salut!
S-a mai întâmplat ceva pe A2 în ultima vreme?
Pe la jumătatea lunii am o rezervare acolo și vroiam sa știu la ce sa ma aștept....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Strategii pentru Varlaam
MesajScris: Dum Oct 04, 2015 10:39 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Acum 2 saptamani am prins 2 crapi pe A2 unul de 12 kg si unul de 15.8. Acum este un prieten pe A2 si a prins unul de 9 kg. E un stand ok, dar ar fi interesant ce va fi in octombrie. Daca vrei mai multe info suna-ma si iti zic mai multe

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Strategii pentru Varlaam
MesajScris: Mar Oct 06, 2015 2:25 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Revin cu stiri, prietenul meu a prins 3 crapi in total, dupa cum urmeaza 9 kg, 15,5 kg, 18,5 kg. Toate trasaturile au venit din partea stanga a stufului. Cred ca e foarte important sa acorzi importanta zonei respective, dar trebuie sa ai in vedere ca vremea este in racire si este posibil sa se duca pe apa mare.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Strategii pentru Varlaam
MesajScris: Mie Oct 07, 2015 2:04 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Noi 24, 2013 8:54 pm
Mesaje: 70
Multumesc frumos !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Strategii pentru Varlaam
MesajScris: Sâm Noi 07, 2015 2:35 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
O informatie despre evolutia ciortanilor din sectorul B introdusi in lac in noiembrie anul trecut. Au fost 169 de ciortani cu greutati intre 2kg si 4kg. In momentul de fata, pestii si-au dublat sau triplat greutatea!

Un pescar de feeder care a facut o partida pe B4 de curand a prins opt bucati si a avut curiozitatea sa-i cantareasca. Cel mai mic a avut 6,8kg, iar cei mai mari au avut 8,6kg, 8,7kg, 9,2kg si 9,3kg. Cresterea e 100% naturala, pestii nu sunt furajati cu nimic.

Asa ca ciortanii astia care ne-au deranjat in 2015 s-ar putea sa devina crapi de doua cifre incepand chiar de anul viitor.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Strategii pentru Varlaam
MesajScris: Dum Noi 08, 2015 8:51 am 
Neconectat

Membru din: Lun Oct 26, 2015 1:34 pm
Mesaje: 110
Localitate: Baia Mare
Cum explicati acest ritm de crestere neobisnuit de mare?Daca aflati raspunsul ar trebui sa il impartasiti si celor ce cresc crapi in conditii intensive.

_________________
Ciprian Szabo
Baia Mare


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Strategii pentru Varlaam
MesajScris: Dum Noi 08, 2015 9:21 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 561
Localitate: Timisoara
cipibm scrie:
Cum explicati acest ritm de crestere neobisnuit de mare?Daca aflati raspunsul ar trebui sa il impartasiti si celor ce cresc crapi in conditii intensive.

Hrana naturala din abundenta, atat vegetala cat si animala, plus nada de calitate folosita in general de pescari, calitatea apei si a habitatului, factori ce lipsesc cu desavarsire in cazul cresterii intensive a crapului. Parerea mea. ;)

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Strategii pentru Varlaam
MesajScris: Dum Noi 08, 2015 9:28 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
cipibm scrie:
Cum explicati acest ritm de crestere neobisnuit de mare?Daca aflati raspunsul ar trebui sa il impartasiti si celor ce cresc crapi in conditii intensive.


Nu-mi dau seama daca intrebarea e ironica sau nu, dar in orice caz nu cred ca piscicultorii au nevoie sa le "impartasim" ceva din experienta de la Varlaam. Stiu ei foarte bine ce au de facut, nu trebuie sa-i educam noi. In plus, conditiile de la Varlaam difera complet de conditiile dintr-o ferma piscicola.

Varlaam e o balastiera cu o buna calitate a apei, cu foarte multa hrana naturala consistenta si cu peste putin. Hrana foarte multa si peste putin - asta e reteta. Daca densitatea de peste ar fi mai mare, ritmul de crestere ar fi probabil mult mai mic.

Cresteri rapide se inregistreaza si pe alte lacuri de acelasi tip. Am mai dat exemplul balastierei Paquiers des Graviers de langa Dijon, care a produs crapi de record mondial. Uite ce spune Luke Moffat, proprietarul lacului:

The age of some of the Main lake Carp has been determined via professional scale readings from an English University. Amazing results have shown incredible growth rates, for this relatively "new" lake, especially when compared to other waters from other areas in France.

examples of the scale readings;
24 lbs.......4 years old.!
46 lb........8 years old !
63 lbs.....13 years old !.


In traducere:

Varsta unora dintre crapii din lacul principal a fost stabilita in mod stiintific prin analiza solzilor la o universitate din Anglia. Rezultatele au fost uimitoare si arata un ritm de crestere incredibil pentru un lac relativ "tanar", mai ales prin comparatie cu alte lacuri din Franta.

exemple de analiza a solzilor
crap de 24lb (10,8kg) - varsta 4 ani
crap de 46lb (20,8kg) - varsta 8 ani
crap de 63lb (28,5kg) - varsta 13 ani


Pe sectorul A de la Varlaam, crapii introdusi la 50g in 2005 au ajuns la 20kg in toamna lui 2013, deci in opt ani, aproximativ acelasi ritm de crestere ca si pe Paquiers des Graviers, lac cu un profil similar.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Strategii pentru Varlaam
MesajScris: Dum Noi 08, 2015 9:35 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Roby Solticzki scrie:
nada de calitate folosita in general de pescari


Nu cred ca nada are vreo contributie. Pestii au crescut fara nada si pot ignora nada zile in sir, daca vor. Cine cunoaste lacul stie cat de nesemnificativa pare orice nada in anumite momente.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 159 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: