CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Dum Mai 12, 2024 6:58 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 159 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 16  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Strategii pentru Varlaam
MesajScris: Vin Apr 10, 2015 10:30 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Salut,

As dori sa stiu de la cei care au pescuit pe B1 (aproximativ in aceasta perioada) daca au inregistrat prezentari in malul insulei din fata, sau au avut mai multe prezentari pe deschiderea de apa din stanga standului.

Multumesc,

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Strategii pentru Varlaam
MesajScris: Vin Apr 10, 2015 10:54 am 
Neconectat

Membru din: Mie Iul 10, 2013 1:55 pm
Mesaje: 222
Localitate: Bucuresti
Salut Lucian,

Am pescuit eu saptamana trecuta pe B1. Am prins vantul acela infernal batand din fata. Apa avea 9,5 grade. N-am pescuit in apa mica de langa insula, in primul rand e plin de bradis pe acolo si nu vedeam ochiurile de apa libere. Dar daca se incalzeste vremea si apa e limpede incat sa vezi acele ochiuri libere, iti recomand sa pescuiesti si langa insula. In orice caz, nu toate ochiurile libere de langa insula dau peste.
Am prins 2 ciortani de 5 kg pe o apa de 2,8 m unul si celalalt pe apa de 4 m. Acesta din urma in golful din stanga. Apa are vreo 2 m si e plin de iarba. Unde se termina iarba, cade in 4 m si e curat. Ideea e ca mergi intr-o perioada in care apa e inca e rece. De exemplu la 1 mai, pe o vreme calda, as sta cu toate lansetele in apa de 1 si 2 m. Acum insa, cred ca va trebui sa abordezi mai multe adancimi. De asta B1 mi se pare cel mai bun. Ai toate variatile de adancime.
Daca ai sonar, vei descoperi locuri foarte interesante. In stanga ai apa mare, 4-5 m. Spre dreapta iti urca pana spre 2 m (ai niste praguri si movile interesante), apoi urca intr-un metru si deja e plin de iarba pana spre insula. Daca ai trasatura aici, va trebui sa mergi cu barca dupa peste.
Fir intins!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Strategii pentru Varlaam
MesajScris: Vin Apr 10, 2015 11:08 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Merci Adi,

Merg chiar de luni (13 aprilie) pana joi pe B1.
Prezentarile au fost la monturi de fund, sau snowman / pop-up ?
Ca si nada, ai folosit doar boilies ?
Sa inteleg ca nu ai putut gasi ochiuri libere langa insula din cauza valurilor, nu ?!

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Strategii pentru Varlaam
MesajScris: Vin Apr 10, 2015 11:50 am 
Neconectat

Membru din: Mie Iul 10, 2013 1:55 pm
Mesaje: 222
Localitate: Bucuresti
Da Lucian, nu am gasit locuri libere in bradis din cauza valurilor si a apei tulburi. Nici nu m-am straduit sa le gasesc cu sonarul, nefiind decis ca pe vremea aceea sa pescuiesc pe apa de sub un metru.
Nada a fost o combinatie de boiliesuri de 16 mm XXL si pelete mici, mix de seminte si chiar pastura. Unul dintre pesti a fost prins la un boilies critic echilibrat pe o montura rigida. Celalalt la o montura pop-up.
Anul trecut mai ales un ochi in marea de bradis a dat peste. Stiu asta din experienta mea si a altora. Este situat undeva la mijlocul insulei si la vreo 5-7 m de insula. Nu stiu ce-o mai fi acum si daca mai exista acel loc. Foarte dragut e ca anul trecut B-ul mi se parea mai simplu decat A-ul. Mi se parea ca e suficient sa gasesti locuri de apa curate in bradis si aia e. Nu e asa. :) E: unele da, altele nu.
De asemenea in golful din fata ta usor dreapta langa insula, daca gasesti ceva curat pe acolo. Anul trecut s-a prins si de acolo. Nu stiu ce sa-ti zic daca sa insiti pe un loc sau sa cauti si altele daca nu produc. Anul trecut am pescuit 24 h pe un loc. Nadit frumos cu bile. Urmatoarea noapte am mutat lanseta. Dimineata, am iesit sa ma plimb cu barca, iar in locul nadit cu bile la care am renuntat, era perfect curat si nu cred ca de vina a fost carasul. Asa ca, tu decizi. Au fost si situatii in care am mutat si am prins. Si situatii in care am insistat pe acelasi loc si am prins intr-un final. Evident, si situatii in care nu am prins deloc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Strategii pentru Varlaam
MesajScris: Vin Apr 10, 2015 12:03 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Super... :D

Ma voi orienta la fata locului si ma voi consulta si cu Madalin.
Intentionez sa incep cu doua langa insula (daca imi permite vremea) si cu doua pe adancime in stanga pe deschidere.
Daca vor fi rezultate le anunta Vlad :? :? :?

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Strategii pentru Varlaam
MesajScris: Vin Apr 10, 2015 4:54 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Iul 10, 2013 1:55 pm
Mesaje: 222
Localitate: Bucuresti
Uite imaginea standului, pana ajungi acolo.
Asta asa, ca sa nu mai ai rabdare :D


Fişiere ataşate:
IMG_0060.JPG
IMG_0060.JPG [ 150.83 KiB | Vizualizat de 6489 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Strategii pentru Varlaam
MesajScris: Sâm Apr 11, 2015 10:43 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Merci Adi. Am vazut standul acum 3 saptamani...era gol. Cu bateria de lansete montate pe Solar, arata mult mai bine. :)
M-ai facut nerabdator acum ... :))

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Strategii pentru Varlaam
MesajScris: Lun Apr 20, 2015 9:23 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
A pescuit cineva de curand pe B4? Saptamana viitoare o sa fiu acolo si vreau sa stiu cam cum sa abordez partida.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Strategii pentru Varlaam
MesajScris: Lun Apr 20, 2015 11:26 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Salut Matei,

Cat am pescuit eu pe B1, s-a prins un singur ciortan de 4 kg pe B4.

Concluzile trase de mine pe sectorul B : luminisurile curate care se gasesc in marea de bradis sunt pe apa mica, astfel ca esti "obligat" sa astepti ca pestele sa se hraneasca pe apa mica. Daca nu o face...cam greu :(
Trebuie sa incerci sa gasesti si platouri curate pentru a avea variante.
Ai nevoie de sonar.

Fir intins!

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Strategii pentru Varlaam
MesajScris: Lun Apr 20, 2015 11:30 am 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 02, 2014 2:50 am
Mesaje: 254
lucian_man scrie:
Salut Matei,

Cat am pescuit eu pe B1, s-a prins un singur ciortan de 4 kg pe B4.

Concluzile trase de mine pe sectorul B : luminisurile curate care se gasesc in marea de bradis sunt pe apa mica, astfel ca esti "obligat" sa astepti ca pestele sa se hraneasca pe apa mica. Daca nu o face...cam greu :(
Trebuie sa incerci sa gasesti si platouri curate pentru a avea variante.
Ai nevoie de sonar.

Fir intins!


Eu auzisem ca sunt aceste luminisuri in care vezi chiar fundul. De ce mai ai nevoie de sonar?


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 159 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 16  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: