CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Dum Apr 28, 2024 11:21 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 159 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 16  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Strategii pentru Varlaam
MesajScris: Vin Aug 21, 2015 5:18 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Fara sa vad monturile pe care le-ai folosit, n-am cum sa le comentez, dar poti sa iei drept model montura pe care Madalin o tine in birou ca mostra. E pusa intr-un ansamblu culisant, uite-te si la chestia asta.

In ceea ce priveste montura blow-back cu anou, carligele cu cel mai mic numar de rateuri - dupa parerea mea - sunt modelele cu tija lunga si dreapta, Long Shank. Montura functioneaza foarte bine cu diverse modele de carlige, inclusiv cu cele amintite de tine, dar randamentul monturii mi se pare mai bun cu carlige Long Shank. Anoul e bine sa nu fie foarte mic, trebuie sa culiseze lejer. Daca adaugi un adaptor line-aligner cu coada scurta (in genul celor de la ACE) si lasi o distanta suficient de mare intre carlig si momeala, numarul rateurilor scade pana aproape de zero, mai ales cand pescuiesti dupa peste mare. Vezi imaginea de mai jos.


Fişiere ataşate:
Montura blow-back.jpg
Montura blow-back.jpg [ 41.05 KiB | Vizualizat de 6472 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Strategii pentru Varlaam
MesajScris: Vin Aug 21, 2015 5:37 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 05, 2014 12:54 am
Mesaje: 188
Localitate: Buzau
Din pacate nu am o poza de calitate buna a monturilor, iar pe lac stiam ca esti ocupat cu filmarea si nu am vrut sa te deranjez cu ele.
Nu am mai pescuit de foarte mult timp cu Long Shank (am doar Kurv Shank-uri de diferite feluri cred prin geanta, mai ales Gardner Mugga dar pe care in Varlaam nu-l folosesc), dar o sa revad si filmele realizate de tine si altele dedicate specific monturilor si sper sa repar cateva din greseli la urmatoarea partida (care din pacate prin prisma programului va fi ultima pt mine pe 2015).

Pana in Varlaam eu am folosit Kurv Shankurile cu fire camasuite, decojite putin deasupra ochetului si aveam rateuri putine (e drept pe carpodrom, unde numarul de pesti care pot ataca montura e mai mare, implicit si posibilitatea de a o lua din unghiul ei optim, chiar daca ea are o mica greseala, creste).

Am observat in multe filme de prezentare, in special Korda ca se recomanda lesturi pe monturile cu fir suplu (Pasta Tungsten sau sinkers), crezi ca influenteaza mult dinamica monturii?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Strategii pentru Varlaam
MesajScris: Vin Aug 21, 2015 5:55 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Citat:
Pe langa spatiere ce mi-a mai sugerat Lucian Manea (caruia ii multumesc pe aceasta cale pt sfaturi) e ca uneori firele moi se pot aseza ciudat cand sunt miscate in apa de pesti (eu am folosit Korda Supernatural Gravel Brown 25lbs si Suffix Herculine Blend 35lbs


Sunt de parere ca o montura alcatuita 100% din Supernatural, ce contine si pop-up are o reasezare deficitara in momentele in care este ridicata sau miscata de catre curentii produsi de catre peste atunci cand aspira de pe substrat sau se misca in imediata apropiere a ei. Imi place Supernatural-ul in special pt combi-rig.

Citat:
Am observat in multe filme de prezentare, in special Korda ca se recomanda lesturi pe monturile cu fir suplu (Pasta TUNGSTEN sau sinkers), crezi ca influenteaza mult dinamica monturii?


Majoritatea firelor suple nu sunt suficient de dense pentru a iti da siguranta ca se vor sta culcat pe substrat, fara sa trezeasca suspiciune din partea pestelui. Astfel, pentru confortul psihic al pescarului, se ataseaza tungsten sau sinkers.

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Strategii pentru Varlaam
MesajScris: Vin Aug 21, 2015 6:04 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Daca folosesti fire foarte suple si care nu se scufunda singure, le poti scufunda - ca masura de precautie - cu lesturi sau pasta de plumb. Ajuta la prezentare. Daca folosesti fire scufundatoare sau lestate, cum sunt firele impregnate cu tungsten, nu mai ai nevoie de lesturi suplimentare.

Apropo de lesturi: pentru mecanica monturii, poti incerca sa adaugi un lest greu (alica sau pasta de plumb) in spatele carligului, chiar daca nu dai cu pop-up-uri. Cand montura e absorbita si carligul se ridica de pe substrat, lestul ar trebui (teoretic) sa-l aseze intr-o pozitie optima de intepare. E de testat.

Cand prinzi peste usor si des, lucrurile astea aproape ca nu conteaza si par complicatii inutile, dar cand astepti o trasatura cu zilele ai timp sa incerci orice montura. Si nicio montura nu e prea complicata daca face diferenta intre a prinde peste si a sta degeaba.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Strategii pentru Varlaam
MesajScris: Vin Aug 21, 2015 6:39 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 05, 2014 12:54 am
Mesaje: 188
Localitate: Buzau
Pana acum am avut rezultate doar la prezentari care contin si pop-up pe Varlaam, cu bile de fund (chiar si critic echilibrate) nu am avut trasatura. E drept ca mai mult de o repriza de 24h nu le-am tinut, dar de ex acum pe A8 le-am incercat pe locul care mi-a produs al2lea comun si nu am avut rezultat (fie plantam pe un substrat moale si era deficienta prezentarea, fie din prea putine incercari e neconcludenta experienta mea).

E interesanta ideea cu lestul in spatele carligului si pare ca se leaga cu ce am vazut eu in Dvd-ul Nash, adauga o greutate suplimentara pe varful carligului pentru intepare. Insa nu stiu daca nu cumva ii ia putin din posibilitatea de rasucire.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Strategii pentru Varlaam
MesajScris: Mar Aug 25, 2015 11:25 am 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 05, 2014 12:54 am
Mesaje: 188
Localitate: Buzau
Sunt in curs de a-mi comanda componentele pt monturi si am 3 intrebari rapide:
a) Pt montura combi-rig la un Supernatural moale de 25lbs, e ok un IQ rigid tot de 25lbs?
b) Nu am gasit alignerele de la ACE, in schimb PB are ceva similar special pt long shank
c) Carligul din imagine - este ACE Long Shank?

Multumesc anticipat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Strategii pentru Varlaam
MesajScris: Mar Aug 25, 2015 12:26 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 564
Localitate: Timisoara
Delcea_Sergiu scrie:
Sunt in curs de a-mi comanda componentele pt monturi si am 3 intrebari rapide:
a) Pt montura combi-rig la un Supernatural moale de 25lbs, e ok un IQ rigid tot de 25lbs?
b) Nu am gasit alignerele de la ACE, in schimb PB are ceva similar special pt long shank
c) Carligul din imagine - este ACE Long Shank?

Multumesc anticipat.

Sergiu, pt intrebarea nr 2: iti recomand astea de la Gardner:
http://bigfish.ro/produse-crap/monturi- ... igner-5260
Am auzit ca ACE a dat faliment, poate ne lumineaza Vlad.

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Strategii pentru Varlaam
MesajScris: Mar Aug 25, 2015 12:39 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 05, 2014 12:54 am
Mesaje: 188
Localitate: Buzau
Multumesc de sfat, nu am mai dat de 2 ani decat cu Kurv Shank si de asta sunt putin nedumerit despre Line Alignere. Am auzit si eu acelasi zvon, dar magazinul de la care intentionez sa iau vad ca mai are cate ceva prin stoc.

Varlaam din cate inteleg eu inca nu este un lac pretentios la monturi, dar probabil gresesc eu ceva de finete.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Strategii pentru Varlaam
MesajScris: Mar Aug 25, 2015 8:35 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iul 29, 2013 1:06 am
Mesaje: 47
Localitate: Targoviste
Salut, Sergiu,
De doi ani de cand pescuiesc pe Varlaam, am folosit monturi foarte simple.Carlige Korda wide gape nr. 6 micro barb sau PB jungle hook nr. 4, fara line aligner, fara varnis sau anou, cu o lungime a firului de par in functie de marimea boiliesului/lor intre 1,5-2 cm si un forfac de 20 cm de la Solar cu camasa si decojit 0,5 cm de la carlig.Cu aceasta montura, nu am avut nici un rateu si nici nu s-a "crosetat" carligul in gura pestelui.


PS:multumesc pentru table..:)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Strategii pentru Varlaam
MesajScris: Mar Aug 25, 2015 9:14 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 12, 2015 1:13 pm
Mesaje: 26
Localitate: Tg Mures
mai Cristian Andrei ....tu stii table,iar eu o saptamana nu am avut cu cine sa joc

scuze de off ;)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 159 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 16  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 93 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: