CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Dum Apr 28, 2024 11:23 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 159 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Strategii pentru Varlaam
MesajScris: Mar Aug 25, 2015 9:41 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 05, 2014 12:54 am
Mesaje: 188
Localitate: Buzau
Multumesc de sfat Cristi!
Cu Jungle Hook eu am dat fara line aligner in alte lacuri si nu mi s-a parut infailibil, dar din nou cred ca depinde de context. Intentionez sa mi le iau si acum ca model de Wide Gape.
Sper sa pot ajunge saptamana viitoare sa testez, mai ales ca A4 a dat un numar mare de capturi anul acesta si acum am inceput sa mai inteleg lacul, deci am ceva sperante (am rezervarea facuta dar momentan sunt ca pe ace din cauza unei probleme in familie a carei solutionare nu depinde de mine din pacate).


Cu mare placere, sper sa ne revedem si la alte partide :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Strategii pentru Varlaam
MesajScris: Sâm Aug 29, 2015 10:36 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 05, 2014 12:54 am
Mesaje: 188
Localitate: Buzau
Ceva vesti de pe A4 (si de pe balta in general) din saptamana trecuta?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Strategii pentru Varlaam
MesajScris: Mar Sep 01, 2015 1:42 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 13, 2015 5:03 pm
Mesaje: 96
Localitate: Bucuresti
Salut,
Caut si eu informatii privind standul B1. Ma asteapta o partida de 48 de ore acolo (4-6 sept) si as vrea sa stiu si eu cateva detalii. Mentionez ca nu am pescuit niciodata sectorul B, va fi o provocare imensa pentru mine cu atat mai mult cu cat voi pescui singur, fara un coechipier care sa ma ajute :twisted:
Orice informatie e utila !

Va multumesc anticipat !!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Strategii pentru Varlaam
MesajScris: Mar Sep 01, 2015 3:18 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Dec 08, 2013 6:41 pm
Mesaje: 7
Localitate: Bucuresti
Salut Mindfreak,

Ca si locuri "fierbinti" pentru B1, ce au dat rezultate pentru mine anul trecut, au fost 2 platouri:

1. In fata-stanga a insulei, adancime aprox 2m;
2. In stanga insulei la vreo 20-30m este un platou ce urca de la 6m pana la 1.8.

Am pus si o poza, sper sa te ajute.
Ca si nada am folosit Meat&Fish, iar la carlig am critic cu pop-up de ananas.

Cel putin asta a fost anul trecut. Nu stiu cum arata acum B1 daca bradisul este prezent.

Fir intins.


Fişiere ataşate:
varlaam.JPG
varlaam.JPG [ 54.43 KiB | Vizualizat de 6681 ori ]

_________________
Radoi Mircea Alin
DICARP Fishing Team
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Strategii pentru Varlaam
MesajScris: Mie Sep 02, 2015 7:16 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 13, 2015 5:03 pm
Mesaje: 96
Localitate: Bucuresti
Merci mult de info. Eu am ales o alta gama de boiliesuri dar nu cred ca asta e problema acolo. Trebuie sa il gasesc "acasa" ca sa zic asa :)
Ma ajuta tare mult si sper sa prind ceva, chiar daca vor fi si pesti sub 10kg.
Stima !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Strategii pentru Varlaam
MesajScris: Vin Sep 04, 2015 3:30 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 05, 2014 12:54 am
Mesaje: 188
Localitate: Buzau
Am terminat acum o partida tip "roller-coaster" pe A4. Multumesc tuturor pt sfaturi (in special Lucian pt rabdarea de a-mi asculta "live bloggingul").

Partea de "sus" - nou PB de cten (si PB general dpdv al cantitatii) si primul comun over 15 al meu pt Varlaam. Partida am inceput-o cu un amestec de canepa, Source de 15mm si 2 maini de porumb pt a colora putin mixul. Raspunsul previzibil - prima seara 3 trasaturi de cten (cel mare a fost primul), inca un 11.5 si unul ratat la minciog. Miercuri dimineata a venit comunul de 16. Ulterior am renuntat la seminte si am trecut doar pe bile (15mm + 18mm), am mai prins doar 2 comuni dar din pacate a inceput si "coborasul" despre care voi vorbi mai jos.

Localizare - A4 tine foarte mult peste, in mare parte cantonat pe malul de vis-a-vis (cu un mare plus pt coltul dinspre A5). Sa o luam punctual: a) golful din spatele promontoriului de stuf mi-a dat un clean pe 1.7m si apoi am abandonat locul; b) malul din dreapta golfului (privit dinspre) mal l-am abordat punctual incepand cu grupul de 2 salcii din mijloc (au si un plop in spate dreapta) - am plantat si pe prag la 2.0m si la baza lui la 2.5-3m (au venit multe trasaturi de aici si de cten si de crap); c)grupul de 4-5 salcii de inaintea coltului cu A5 - este un loc extrem de interesant, prima salcie are o movila interesanta si apoi langa ea e pragul malului (aici am luat ctenul de 17.6 si am mai avut 2 trasaturi). d) coltul cu A5 - arata exceptional, are substrat tare pe marginea cu stuf (spre stanga cum privesti de la mal), noroi pe mijloc (si cateva movile interesante), si apoi iar tare si un mic platou cu apa mica spre A5. Aici a venit comunul de 16.1, un altul de 10.8 si inca 1 trasatura ratata, la intalnirea dintre substrat tare si noroi, dar nu adanc in golf ci cumva la intrare, la 10m aprox de stuf pe apa de 2.6-3m. e) promontoriul de stuf se continua cu un prag care se duce mai intai la 2.0 si apoi coboara si mai lin spre 2.5m si chiar 3 (distanta fata de limba de stuf e aproximativ 30m). Aici am prins un comun de 13.7kg si am mai ratat un peste (intersant e ca am plantat la 2.5m+ cu Mulberry Florentine pe un Withy Pool care ar trebuie sa nu fie vizibil, dar a mers). (drept comparatie - A2 a dat un peste mare de 18.5, un cten si in rest maximum 2 trasaturi, A6 intr-o saptamana a dat 4-5 pesti dintre care 2 comuni mici, A7-A8 au dat impreuna tot in zona 4-5-6 pesti majoritar cteni). Pe sonar malul de vis-a-vis de la A4 pur si simplu parea "tapetat" cu pesti intre 1.4 si 3m in conditiile in care vantul nu batea direct spre zona aceea ci s-a schimbat zilnic. Desi pare un stand mai simplu care poate fi abordat in maluri, eu cred ca sonarul e cel putin la fel de util ca pe A8 sau A9 (standul mai are locuri extrem de interesante pe care nu le-am abordat - 2 movile mici pe centru la 3.5m, panta drumului care vine de la A2 la limita cu A3 etc.), intrucat pe primul grup de salcii se poate planta usor aproape lipit de mal, dar pe grupul dinspre colt, par mai interesante locurile mai departate la aprox 10-15-20m.
Modalitatea in care am abordat eu - 2-3 maini "mici" de bile fix pe montura si inca 1 mana de bile imprastiata cumva pe prag in toate directiile (ideea mea a fost sa-i creez cumva o linie fina de patrulare pe mal pentru a-l tine acolo. Ideea a venit in urma unui fenomen interesant - A6 a prins miercuri la pranz un 12.6 cu lanseta din stanga spre A5, iar eu am prins la nici 5 minute un 10.8 din marginea spre A5, deci cred ca pestele cumva merge in lungul malului).

Partea de "coboras" - din nou am gresit la monturi (toti comunii au venit la Withy Pool cu o marja de eroare mica, fata de snowman unde am ratat enorm). Suspectii sunt calitatea slaba a carligelor PB Long Shank (un cten de aprox 12kg mi l-a dezdoit in gura minciogului fara mari emotii, veneau boante dupa fiecare trasatura etc.) si spatierea gresita la sectiunea moale din combi rig.

"It was the best of times, it was the worst of times" - de miercuri la pranz pana joi am ratat la rand 3-4 pesti pe trasaturi hotarate care nu semanau cu cele de cten. E un sezon in care aproape ca invat sa pescuiesc de la 0 din nou, dar m-am indragostit de lac si nu pot fi suparat pe rateuri. Obiectivele mele au fost modeste - pe A8 in iulie am vrut sa sparg gheata, pe A9 si acum pe A4 vizam un 15 comun si un cten mai mare, deci pt primul sezon dedicat lacului si stilului plantat sunt destul de multumit. E frustrant ca "am pierdut pe mana mea", dar un sut in fund un pas inainte.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Strategii pentru Varlaam
MesajScris: Vin Sep 04, 2015 4:14 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
Delcea_Sergiu scrie:
...si spatierea gresita la sectiunea moale din combi rig.

Faina partida si mai faina descrierea ei :)) Tradu, te rog, partea cu spatierea..la ce te referi? :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Strategii pentru Varlaam
MesajScris: Vin Sep 04, 2015 4:29 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 05, 2014 12:54 am
Mesaje: 188
Localitate: Buzau
Pimele monturi combi pe care le-am facut, aveau cam 2.5-3cm sectiunea de fir moale si mi s-a recomandat sa mai scurtez. Le-am scurtat la 1.5-2cm, dar intrucat eu foloseam pasta de tungsten peste nod, cand o intindeam ramanea doar 1cm de suplu (Korda supernatural 25lbs) liber.

Cu doar 1cm sectiune de suplu liber cand montura e absorbita de crap, desi curenteaza instant, curenteaza pe partea din fata a buzei intrucat acolo se rasuceste carligul datorita spatiului mic (cel putin asta e teoria care mi-a fost prezentata). Practic manifestarea era urmatoarea - trasatura puternica, intepam si luam contact cu el dar pe jumatatea baltii il pierdeam in senin.


Astazi la 3:00 am ratat cu montura asta si cu un carlig Solar 101 de la un vecin, deci problema a fost si din montura pe langa carlige.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Strategii pentru Varlaam
MesajScris: Vin Sep 04, 2015 4:38 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
Interesanta teorie. Ce folosesti ca parte rigida? Asta doar de curiozitate:) Mai important decat pasta de tungsten,care mi se pare intuila(exceptand cazul in care are rol de "ancora" la ceva flotant) e modul in care ai legat parea rigida de vartej. Acolo trebuie legat cu bucla care sa ofere libertate de miscare forfacului.
Eu folosesc doar monturi combi - fluorocarbon si fir textil - si am prins cu ele caras la montura cu porumb si somn pitic agatat regulamentar de buza de jos la boiles(si invers) :)) Din pct meu de vedere rateurile tale pot fi explicate doar prin calitatea slaba a carligelor si/sau modul in care faci drilul :)
Poate pui o poza, doua cu monturile tale si atunci poate mai gasim ceva chichite.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Strategii pentru Varlaam
MesajScris: Vin Sep 04, 2015 4:57 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 05, 2014 12:54 am
Mesaje: 188
Localitate: Buzau
Korda IQ Rigid 25lbs, iar la capat folosesc bucla nu nod blood sau altceva. E drept ca foloseam anti-tangle sleeve peste ea, dar nu stiu daca afecteaza.
Si eu am prins un clean de 700gr regulamentar cu montura asta si ctenul de 17.6 :)) Pasta de tungsten eu o foloseam pt un mic plus de camuflaj lipind montura de substrat.

Daca mai gasesc prin geanta o sa incerc niste poze, dar le-am cam aruncat de suparare :roll:

Referitor la drill - mi s-a sugerat ca i-as da prea multa libertate, dar nu sunt total convins de argument inca. Totusi la Withy Pool randamentul a fost bun (nu ideal dar bun) si nu cred ca am asa mari fluctuatii intre drilluri (comunul de 16.1 a agatat 2 lansete la vecini facand aproape nod pe fir mulinam sincron cu vecinul pe lanseta lui, am iesit cu barca 50m, iar am venit pe mal etc. si totusi nu a scapat)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 159 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 106 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: