CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Apr 25, 2024 7:01 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - preturi pentru 2015
MesajScris: Vin Noi 28, 2014 3:49 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Eliminarea bradisului e prioritatea absoluta pentru sectorul B, dar nu exista solutii ecologice rapide si fara costuri mari. Utilajele costa enorm si ies din discutie. Cea mai simpla metoda, care probabil ca va fi adoptata in primavara, este popularea cu ten de dimensiuni mici. Dar e o solutie care cere timp, nu rezolva problema in primul an. O sa revin cu informatii cand lucrurile se vor concretiza, deocamdata sunt in stadiul de proiect.

Pe latura din stanga standului B1, sunt planificate cateva standuri, care vor avea in fata o zona cu mai putin bradis si vor aborda insula mare pe toata latimea ei. In marginea insulei sunt cateva locuri productive si mai usor de pescuit decat oricare dintre standurile de pe sectorul B de pana acum. Daca vor fi terminate in primavara, noile standuri s-ar putea sa fie cele mai cautate si sa faca pescuitul pe sectorul B mai accesibil.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - preturi pentru 2015
MesajScris: Vin Noi 28, 2014 5:26 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 16, 2013 7:44 am
Mesaje: 73
Desi am anuntat de doar doua zile noile tarife si modalitatea de a face rezervari pentru anul 2015, standurile sectorului A in perioada aprilie/mai 2015 sunt rezervate aproape in totalitate (s-au rezervat in jur de 200 zile de pescuit).

In concluzie, cei care vor sa pescuiasca pe lacul Varlaam in sezonul 2015 este bine sa-si programeze partidele de pescuit cat mai repede.

_________________
http://laculvarlaam.ro
http://selectbaits.com
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - preturi pentru 2015
MesajScris: Vin Noi 28, 2014 9:30 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Iul 10, 2013 1:55 pm
Mesaje: 222
Localitate: Bucuresti
Salut,
Din totalul partidelor mele de pe Varlaam de anul acesta, crad ca in procent de 70% am pescuit pe sectorul B din mai multe motive: mai nepescuit (mai nepescuit fiind si surprizele pot fi mai frumoase), mai liber si, mai ales, avand un peste tinta: Haplea, recordul lacului.
Ok, e mai dificil decat A-ul: pesti mai putini, media mai mica, iarba. Ma rog, iarba ar trebui s-o trec la plusuri. Daca ar fi dupa mine nu as schimba nimic la B. Iarba aia e tot farmecul. Iarba da imaginea, da dificultatea, da frumusetea, da provocarea. Nu-mi imaginez B-ul fara iarba. Mai de graba ar trebui bagati catva crapi mari, dar iarba ar trebui sa ramana acolo. Asa cum Sarulestiul este unic poate prin ce se afla in adancuri, tot asa cred ca sectrul B trebuie sa ramana asa cum l-a modelat natura.
Apa este de-o claritate ca in filmuletele Korda. Poti vedea clar, vara, pe timp frumos, fundul apei, in ochiurile de iarba si pana la 2 metrii. Iar drilul spectaculos ziua pe lumina, vazand fiecare miscare a pestelui de la 10-15 m.
Si pana la urma nu e nimic foarte complicat, daca trage, mergi cu barca dupa peste. Te cam chinui cu firul care e incurcat in iarba, stai sa-l cureti, pestele de asemenea se baga in iarba, dar e o lupta frumoasa. E probabil sa-ti ia o ora cu un peste serios. Un prieten a plecat dimineata devreme, pe intuneric, dupa un peste, si s-a intors cu el pe lumina.
De aia spun, sa nu ne para rau dupa iarba aia apoi…

Imaginile de mai jos sunt de pe standul B6 vara in iulie. In acea iarba, am gasit 7 locuri foarte interesante. Deci locuri si variante sunt, nu e ca si cum nu ai unde sa pui 4 lansete. Iar locurile de pescuit sunt absolut rezonabile ca si deschidere fata de vecini.


Fişiere ataşate:
P1070186.JPG
P1070186.JPG [ 152.55 KiB | Vizualizat de 8719 ori ]
P1070189.JPG
P1070189.JPG [ 176.75 KiB | Vizualizat de 8719 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - preturi pentru 2015
MesajScris: Vin Noi 28, 2014 10:36 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Adi si cu mine am avut de mai multe ori discutia asta si el stie punctul meu de vedere, dar subiectul merita discutat si pe forum.

Romania nu are un public suficient de mare pentru lacuri invadate de bradis, cum e sectorul B. Nu avem o cultura a pescuitului pe lacuri de genul asta. In general, nu avem o cultura a lacurilor dificile, publicul pentru ele e restrans. Sezonul 2014 ne-a aratat ca majoritatea pescarilor prefera un lac mai comod si cu mai mult peste (sectorul A), in locul unuia mai greu de pescuit si cu peste mai putin (sectorul B), chiar daca satisfactia de a prinde peste mare pe sectorul B e speciala.

Cei care apreciaza sectorul B in forma in care e acum il vor avea probabil la dispozitie cel putin jumatate de sezon, in 2015, dar sub raport economic cred ca Varlaam trebuie sa mearga in directia data de sectorul A.

Cum ar arata sectorul B fara bradis? Ar fi foarte interesant. Suprafete intinse, multe structuri, inclusiv doua insule mari abordate din toate directiile, zone de pescuit largi pentru fiecare stand, crapi mari necunoscuti. In niciun caz n-ar fi un lac banal.

Daca facem un sondaj pe forum, cati pescari sunt mai interesati de sectorul B decat de sectorul A, in configuratia actuala a celor doua sectoare? Sunt convins ca foarte putini.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - preturi pentru 2015
MesajScris: Vin Noi 28, 2014 10:43 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Noi 24, 2013 8:54 pm
Mesaje: 70
După ce am citit comentariul lui Adi și am "rumegat" as vota B in starea actuala ....
Dar din p de v economic e clar ca fără bradis B-ul ar avea mai mulți adepți... Poate ca suplimentarea nr de barci și ceva pești mari introduși pe B sa fie oarecum o soluție pe viitor...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - preturi pentru 2015
MesajScris: Vin Noi 28, 2014 11:05 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Sep 13, 2013 11:27 pm
Mesaje: 123
Si eu sunt de aceeasi parere cu Adrian Botin, ca bradisul de pe lacul B ar trebui lasat in pace,si eu sunt un adept al pescuitului in conditii dificile, dar si Vlad are dreptate cand spune ca lacurile grele de genul asta nu se vand bine la noi, pescarul de crap de la noi vrea repede sa prinda crap cat mai mare, si cat mai usor.
Consider ca introducerea tenilor ar fi o greseala, vezi rezultatele dezastruoase asupra ecosistemelor avute de popularile cu pesti chinezesti din vremea comunismului. Daca intr-adevar se doreste scoaterea bradisului de pe lacul B, cred ca mai indicata ar fi solutia cu utilaje.
O intrebare am pentru cunoscatorii lacului: care sunt motivele pentru care sectorul A are crapi mai multi si mai mari decat sectorul B ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - preturi pentru 2015
MesajScris: Vin Noi 28, 2014 11:35 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Folosirea tenilor pentru combaterea bradisului e o metoda ecologica acreditata prin studii stiintifice, nu e o improvizatie. Odata ce si-au facut treaba, tenii pot fi pescuiti cu retinere, daca administratia vrea sa-i scoata din lac. Utilajele implica niste costuri mult prea mari, care ies din discutie in momentul de fata.

Nu stie nimeni cu certitudine de ce pe sectorul A este mai mult peste decat pe sectorul B. Testele din vara anului trecut nu pareau sa indice lucrul asta.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - preturi pentru 2015
MesajScris: Sâm Noi 29, 2014 8:53 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Cred ca problema cea mai mare pe sectorul B este ca multi vin singuri la pescuit, cel putin asta e cazul meu, si nu se incumeta sa se lupte cu bradisul si cu scoaterea unui peste. Sunt de parere ca sectorul A va fi supra pescuit cel putin in primavara, iar B-ul se va ridica cu timpul, dar ceea ce ar fi mai interesant este ce capturi va da b-ul.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - preturi pentru 2015
MesajScris: Lun Dec 01, 2014 6:11 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 12, 2014 3:57 pm
Mesaje: 13
Acum mai este deschis Varlaam?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - preturi pentru 2015
MesajScris: Lun Dec 01, 2014 7:56 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Da, e deschis si va ramane deschis permanent, atata vreme cat nu ingheata.

In 2014, lacul s-a deschis la 1 aprilie pentru ca in martie au fost de facut diverse amenajari, dar in 2015 se va deschide imediat ce se dezgheata si se va putea pescui. Va fi inchis doar daca e inghetat.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: