CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Apr 19, 2024 7:49 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - preturi pentru 2015
MesajScris: Mar Dec 02, 2014 12:20 am 
Neconectat

Membru din: Joi Mai 30, 2013 9:59 am
Mesaje: 37
Din punctul meu de vedere problema principala a sectorului B o reprezinta bradisul. Toata lumea spune ca sectorul B este superb datorita bradisului dar pe parcursul anului am numarat pe degetele de la o mana pescarii care au pescuit mai mult decat o data pe B. Chiar si dupa mutarea recordului lacului, haplea nu am sesizat o crestere semnificativa in numarul pescarilor pe sectorul B. Chiar daca si din punctul meu de vedere, sectorul B este superb asa cum este acum, si spun asta in cunostinta de cauza pentru ca am facut 11 partide anul acesta, este de inteles decizia administratiei de a incerca indepartarea bradisului. Ramane de vazut daca se va si reusi lucrul acesta fara alte urmari neplacute.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - preturi pentru 2015
MesajScris: Joi Dec 04, 2014 9:29 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Într-adevăr, sectorul B este superb datorită brădișului... pentru poze. În ceea ce privește pescuitul la crap, deși B-ul este mai incitant decât sectorul A, dacă judecăm realist, nu știu câți pescari sunt dispuși să se lupte cu brădișul zeci de minute dând la vâsle (deoarece nu se poate folosi motorul electric) pentru un pește care poate fi de 10kg (sau chiar mai mic).

Dacă în sectorul B ar exista numai (sau multe) "dihănii", cu siguranță ar fi mai mulți "temerari" care ar pescui acolo. Altfel, atâta vreme cât pe B (dacă nu mă înșel) sunt certe numai două exemplare 20+ (cel capturat de Vlad și vedeta Haplea care a fost mutat din A), nu cred că reprezintă o motivație suficientă chiar și pentru cei care sunt adepții pescuitului extrem. Pe de altă parte, e drept, sectorul B nefiind pescuit intens, nu știm ce "balauri" ascunde.

Ar mai trebui luat în calcul și acest element pur subiectiv: plăcerea drill-ului. Pentru cei interesați de acest lucru, sectorul B nu este foarte ofertant deoarece practic "tragi" de brădiș, nu de pește.

În opinia mea brădișul este o piedică, atât pentru cei mai mulți pescari, cât și pentru administrația bălții care nu poate exploata la maxim potențialul bălții (sectorul B fiind de 3 ori mai mare decât sectorul A).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - preturi pentru 2015
MesajScris: Vin Dec 05, 2014 10:24 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Tot ce spune Victor mai sus e corect.

Sectorul B nu are suficient public in forma actuala. Probabil ca are pesti mari sau foarte mari care inca n-au fost prinsi, dar bradisul ingreuneaza pescuitul si majoritatea pescarilor nu vor sa se lupte cu el. Prefera sectorul A, care nu e simplu in comparatie cu alte lacuri, dar e in tot cazul mai usor de pescuit decat sectorul B.

Daca Romania ar fi avut de-a lungul ultimului deceniu mai multe lacuri de genul asta, probabil ca in timp s-ar fi creat un public care sa le aprecieze. In alte tari, exista lacuri pline de nuferi sau bradis, care au crapi mari si nu duc lipsa de clienti. Anglia, de exemplu, are lacuri cu vegetatie mai incomode decat sectorul B, pentru ca nu se planteaza, si cu peste mai putin si mai mic si mai greu de prins, si totusi lacurile astea sunt atragatoare pentru pescarii locali.

De exemplu, Ashlea Pool e lac istoric de numai 0,6 hectare, populat in anii 40 si pescuit intens in anii 70 si 80. Aproape toata suprafata lacului era acoperita de nuferi. Un lac cu apa limpede, crap putin si foarte greu de prins. Mike Willmott i-a dedicat 13 ani si a reusit in final sa prinda cei mari crapi din lac, care n-aveau decat 15,7kg si 15,9kg. Si lucrul asta a fost considerat de comunitatea crapista drept o reusita exceptionala, pentru ca lumea se raporta la dificultatea capturii, nu la greutatea crapilor. Altii au stat cu anii si n-au prins nimic. Englezi nebuni. La noi, Ashlea Pool intra in faliment cat ai zice peste.

De asta mi se pare ca planul de dezvoltare logic pentru sectorul B este sa fie adus la nivelul sectorului A, care s-a dovedit un lac de succes pana acum.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - preturi pentru 2015
MesajScris: Mar Dec 09, 2014 3:50 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 14, 2013 10:57 am
Mesaje: 101
Nici sectorul A nu ar fi avut succes acum cativa ani , in plus nu trebuie sa uitam ca a avut parte de o promovare excelenta, pescarii fiind pusi in tema cu ce fel de pescuit se vor confrunta .Eu zic ca este posibil sa se formeze o clientela si pentru sectorul B pe masura ce capturile o sa apara si o parte din cei care pescuiesc deja de mult timp pe A vor dori o noua provocare .

_________________
Radulescu Lucian


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - preturi pentru 2015
MesajScris: Mar Dec 09, 2014 4:20 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Orice este posibil, ceea ce mi-a placut este ca s-a micsorat pretul pentru sectorul B, iar acest lucru cu siguranta va atrage mai multa clientela pentru acel sector. Un alt lucru important ar fi sa se creeze si anumite bonusuri pentru pescari, la 5 partide de 48 de ore ai 24 de ore gratis pe sectorul B si automat o sa iti mai ia 24 de ore, astfel in loc sa ai stand gol, preferi sa ai client de 24 de ore pe B. Oricum exista multe modalitati prin care poti incerca sa cresti fluxul de clienti ai sectorului B. Cred totusi ca sectorul A va fi afectat de cresterea de pret si de faptul ca nu se mai fac abonamente, dar cu siguranta va fi mai profitabil. Lacul are un potential foarte bun, iar daca sectorul B se va transforma putin, lacul poate deveni oricand un lac gen sindicat, unde iti cumperi locul annual.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - preturi pentru 2015
MesajScris: Mar Dec 09, 2014 5:10 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Sectorul B, dacă nu se intervine asupra sa în sensul eliminării brădișului, se va afla într-un cerc vicios.

Exceptându-i pe pescarii de crap care caută în principal confortul, pe cei mai mulți îi motivează dorința de a captura exemplare cu care să-și îmbunătățească recordul personal. Dacă s-ar ști care este populația piscicolă în sectorul B (mă refer la trofeele 20+), cred că brădișul n-ar mai fi o piedică.

Personal, dacă aș ști ce "monștrii" există, aș alege sectorul B (așa cum este acum, cu brădiș) în detrimentul sectorului A, tocmai pentru că mi se pare mai incitant și satisfacția personală ar fi cu atât mai mare cu cât efortul a fost mai mare.

Dar aici apare problema, aici începem să ne învârtim în cerc: pentru a ști ce exemplare există, trebuie ca sectorul B să fie pescuit intens. Până nu se va ști ce trofee sunt în sectorul B, nu vor fi mulți pescari dispuși să se lupte cu brădișul necunoscând care este miza, deci B-ul nu va ajunge să fie pescuit intens.

Cum am scris și într-un mesaj anterior, cercul vicios se poate "rupe" prin înlăturarea brădișului. Aceasta este varianta "la îndemână" și într-un orizont de timp rezonabil. O altă varianta, așa cum menționa Vlad, este formarea unui public consistent pentru sectorul B, numai că acest lucru nu se poate face de azi pe mâine, iar lacul Varlaam, ca orice altă afacere, trebuie să supraviețuiască în tot acest timp, și pentru asta are nevoie de pescari care să ocupe cât mai multe locuri de pescuit.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - preturi pentru 2015
MesajScris: Dum Dec 21, 2014 1:59 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 05, 2014 12:54 am
Mesaje: 188
Localitate: Buzau
Rezervarile se fac mai intai la telefon si apoi se depune avansul? Sunt interesat pt 2 rezervari Iulie-August.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - preturi pentru 2015
MesajScris: Dum Dec 21, 2014 3:50 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Da, e bine sa fie facute la telefon, ca Madalin sa poata verifica daca standurile sunt libere in perioada care te intereseaza.

Dupa ce faci rezervarea (sau rezervarile) prin telefon, Madalin iti trimite un email cu confirmarea datelor si suma care trebuie platita ca avans.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: