CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Mie Apr 24, 2024 3:01 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Mar Ian 13, 2015 10:16 am 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 30, 2013 12:02 am
Mesaje: 27
Buna ziua,

In speranta ca ma puteti ajuta, as dori niste sfaturi legate de o partida pe lacul Varlaam. Prima partida va fi pe standul A8, in perioada 27-29.03.2015. O sa fie o prima partida destul de scurta deoarece vreau sa cunosc mai bine balta, urmand sa fac mai multe partide de cel putin 72h. Meontionez ca mai sunt cateva standuri libere, asta in cazul in care considerati ca ar fi mai productive in aceea perioada.
Speram sa ma puteti ajuta cu sfaturi legate de nada, bile de carlig si locuri ce ar trebuie abordate.
Va multmesc anticipat.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Ian 13, 2015 10:35 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
A8 e considerat un stand foarte bun, are structuri care tin peste, are si apa mica, si apa mare, dar ca toate standurile de pe Varlaam iti poate lua ceva timp pana sa gasesti pestele pe el. Din perspectiva asta, o partida de doua zile poate fi scurta. Daca schimbi lansetele o data la 24 de ore, cum e recomandabil pe Varlaam, in cele doua zile ale partidei fiecare lanseta va testa doar doua locuri. Dar inteleg foarte bine ca multi pescari nu au timp de partide lungi si pestele trebuie prins in cele doua zile pe care le ai la dispozitie.

Cand ajungi pe balta, e bine sa iei cat mai multe informatii de la administratori si de la ceilalti pescari cu privire la adancimile la care se prinde peste in acel moment. Am mai spus-o si cu alte ocazii, acolo unde ai diferente de nivel mari si un substrat variat, cum se intampla pe balastiere, unul dintre lucrurile cele mai importante la inceputul partidei este sa intuiesti la ce adancime se hraneste pestele.

Pe A8, ai o zona cu apa mica in malul opus, in stanga insulei, unde te poti lipi de mal, ca sa pescuiesti la adancimi de pana intr-un metru. Primavara trecuta, se prindea foarte bine acolo. In marginea insulei, substratul coboara relativ lent si iti permite sa pui monturile in trepte, daca vrei, la 1m, 2m, 3m adancime etc. Ai multe praguri pe care se poate pune o montura, dar trebuie sa te asiguri ca nada nu se rostogoleste pe panta. In dreapta insulei, mai sunt locuri interesante aproape de malul opus. Nu in ultimul rand, exista structuri si pe mijlocul apei - sunt trei movile care urca pana aproape de suprafata. E esential sa ai un sonar si sa te plimbi cu el pe toata zona, ca sa-ti faci o idee. Un prodding stick e si el util.

Ca nada, in primul rand boilies. N-as spune ca Varlaam e dominat de un anumit boilies. Fishmeal-urile bune dau rezultate. Boiliesul cu care am pescuit cel mai mult pe Varlaam e Source, cu care au pescuit si altii si au prins foarte bine. Boiliesurile de carlig ar trebui sa fie mici si tari, ca sa reziste pe firul de par 24 de ore fara probleme.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Ian 13, 2015 10:41 am 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 30, 2013 12:02 am
Mesaje: 27
Foarte probabil sa reusesc sa fac partida de 72h, sa vin de Joi. O sa-l sun pe Madalin sa rezerv locul.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Ian 13, 2015 11:11 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Avand in vedere ca la sfarsitul lui martie s-ar putea ca lacul sa nu fie foarte aglomerat (depinde cum va fi vremea), poti sa incerci locuri interesante si pe standurile alaturate, daca nu sunt ocupate.

Pe A7 ai o zona cu apa mica sub "padure", unde s-a prins mult peste mare. Pe A9, ai un platou cu apa foarte mica (poti sa vezi fundul apei din barca), care pentru mine a fost unul dintre cele mai productive si e foarte usor de abordat de pe A8. Madalin iti poate arata ambele locuri

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Ian 13, 2015 12:49 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 30, 2013 12:02 am
Mesaje: 27
Bilele ar trebuie sa fie dipuite (avand in vedere ca apa este inca rece atunci) sau sa merg pe bile uscate, deshidratate cat mai bine? Fac referire la bilele de nadit.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Ian 13, 2015 1:12 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Ar trebui sa fie moi, nu uscate. Pot fi dipuite, pot fi hidratate cu diverse lichide, pot fi fierte mai putin.

La inceputul primaverii, n-as folosi boiliesuri deshidratate decat cel mult la carlig.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Ian 13, 2015 2:37 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Iul 10, 2013 1:55 pm
Mesaje: 222
Localitate: Bucuresti
As adauga necesitatea folosirii inaintasului mono (0,60) daca pescuiesti in apa mica de vis a vis (stanga insulitei). Nu stiu cum sunt dezvoltate coloniile de scoici la inceputul primaverii, probabil nu foarte mult. Am pescuit anul trecut la jumatatea lui mai pe A8 pe zona cu apa mica de vis a vis si pot spune ca nu am vazut in viata mea atatea scoici. Nu putine au fost cazurile in care scoicile pur si simplu au taiat inaintasul celor ce pescuiau pe aceasta apa.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Ian 13, 2015 6:11 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 13, 2015 5:03 pm
Mesaje: 96
Localitate: Bucuresti
Salut !
Anul trecut am pescuit in septembrie pe A8 rezultatele venind doar pe o lanseta lasa undeva la 2m adancime..cam la 5 metrii de stuful din fata.
Ca nada am folosit tot bilele Source(nu am avut rezultate la snowman..doar la 2 bile de 18 pe firul de par) si am reusit sa capturez 3 pesti , 2 crapi si un clean :P
De data asta voi fi vecin de stand cu "viper28" .. eu voi pescui in aceeasi perioada pe A7 si abia astept sa "atac" zona padurii !
Abordarea va fi aceeasi,bilele Source (o sa pun cateva si in dipul Source cu 2 sapt inainte de partida) + ceva pelete source si robin red :)
Sper sa imi dobor recordul de anul trecut si de data asta acul cantarului sa sara de 20kg ! (am fost foarte aproape data trecuta 8-) )
Cat despre fir, subscriu cele spuse de Adrian Botin - eu pescuiesc cu 0,4 iar pe post de inaintas cu fie de 0,6 !
Va doresc tuturor fire intise si un an 2015 cat mai bun !


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Ian 13, 2015 6:24 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 13, 2015 5:03 pm
Mesaje: 96
Localitate: Bucuresti
O intrebare personala ar fi totusi daca nu cumva e cam devreme perioada aceea de la sfarsitul lunii martie ?!?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Ian 13, 2015 6:34 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Nu stim. Anul trecut, pescuitul s-a deschis la 1 aprilie, din motive administrative, deci n-avem experienta partidelor facute in martie. Vremea conteaza si ea.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron