CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 5:05 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: o partida de pescuit
MesajScris: Dum Ian 18, 2015 5:48 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 29, 2014 12:54 am
Mesaje: 19
As vrea sa fac o partida de pescuit pe lacul din imaginile de mai jos de 2-3 zile, lacul este cam plin de agataturi si as vrea sa stiu ce fire as putea folosi (grosimea lor ma intereseaza), si greutatea plumbilor. In lac se afla si multe scoici, apa are adancimi intre jumatate de metru la mal si 12 m, as vrea sa imi dati niste sfaturi in legatura si cu nada pe care as putea sa o folosesc, cum sunt scoici in lac ma gandeam la ceva cu scoica. Orice sfat este binevenit, multumesc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: o partida de pescuit
MesajScris: Dum Ian 18, 2015 5:51 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 29, 2014 12:54 am
Mesaje: 19
sunt prea mari pozele nu le pot atasa sau nu stiu eu :?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: o partida de pescuit
MesajScris: Dum Ian 18, 2015 10:30 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 10, 2013 12:55 am
Mesaje: 247
Micsoreaza fotografiile cu un program adecvat, apoi le poti incarca aici.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: o partida de pescuit
MesajScris: Mar Ian 20, 2015 4:51 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 29, 2014 12:54 am
Mesaje: 19
Am pus cateva poze aici :?

http://static.md/357fd950-a0b3-11e4-8cbc-8107c9dc4cf2


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: o partida de pescuit
MesajScris: Mar Ian 20, 2015 5:10 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
http://postimage.org/

aici ai optiunea sa uplodezi poze in mai multe marimi , alegi 800x600 sau 640x480 si faci upload ...iei codul la fiecare poze si il inserezi

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: o partida de pescuit
MesajScris: Mar Ian 20, 2015 6:01 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Interesanta balta, ca adancime nu pare prea adanca, intr-adevar sunt agataturi, cred ca daca ai un mono de 0.40 si un inaintas conic te rezolva lejer, desi eu as pescui fara griji doar cu firul de 0.40. Depinde de multe alte lucruri.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: o partida de pescuit
MesajScris: Mar Ian 20, 2015 6:11 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
WhiteHat scrie:
As vrea sa fac o partida de pescuit pe lacul din imaginile de mai jos de 2-3 zile, lacul este cam plin de agataturi si as vrea sa stiu ce fire as putea folosi (grosimea lor ma intereseaza), si greutatea plumbilor. In lac se afla si multe scoici, apa are adancimi intre jumatate de metru la mal si 12 m, as vrea sa imi dati niste sfaturi in legatura si cu nada pe care as putea sa o folosesc, cum sunt scoici in lac ma gandeam la ceva cu scoica. Orice sfat este binevenit, multumesc.


In 2-3 zile nu o sa faca pestele asocierea intre momeala ta cu aroma, presupun, de scoica si scoicile din lac ...poate in veci nu o sa ajungi sa ii substitui scoicile cu un boilies. Mai tre sa iei in calcul daca balta este pescuita intens cu boilies sau nu , ce crapi sunt in balta , mai multe aspecte.

Numa pe margini ii agatatura ? sau si pe mijloc , dar daca are adancimi de pana la 12m fara sonar nu are rost sa mergi si nici daca nu se poate planta, balastierele se pescuesc foarte greu din mal , fara o cartografiere prealabila.

Cel mai bine ii sa mergi 2-3 zile si dupa aceea o sa fi mai documentat cum mai multe informatii , asa de la calculator si dupa cateva poze ii dificil...

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: o partida de pescuit
MesajScris: Joi Ian 22, 2015 12:14 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 29, 2014 12:54 am
Mesaje: 19
KRo scrie:
WhiteHat scrie:
As vrea sa fac o partida de pescuit pe lacul din imaginile de mai jos de 2-3 zile, lacul este cam plin de agataturi si as vrea sa stiu ce fire as putea folosi (grosimea lor ma intereseaza), si greutatea plumbilor. In lac se afla si multe scoici, apa are adancimi intre jumatate de metru la mal si 12 m, as vrea sa imi dati niste sfaturi in legatura si cu nada pe care as putea sa o folosesc, cum sunt scoici in lac ma gandeam la ceva cu scoica. Orice sfat este binevenit, multumesc.


In 2-3 zile nu o sa faca pestele asocierea intre momeala ta cu aroma, presupun, de scoica si scoicile din lac ...poate in veci nu o sa ajungi sa ii substitui scoicile cu un boilies. Mai tre sa iei in calcul daca balta este pescuita intens cu boilies sau nu , ce crapi sunt in balta , mai multe aspecte.

Numa pe margini ii agatatura ? sau si pe mijloc , dar daca are adancimi de pana la 12m fara sonar nu are rost sa mergi si nici daca nu se poate planta, balastierele se pescuesc foarte greu din mal , fara o cartografiere prealabila.

Cel mai bine ii sa mergi 2-3 zile si dupa aceea o sa fi mai documentat cum mai multe informatii , asa de la calculator si dupa cateva poze ii dificil...





Lacul nu este pescuit intens decat foarte foarte putin, in 1 an de cand l-am descoperit daca am vazut 2 pescari pe el, deci de pescuit nu este pt ca este si mai ascuns de lume.. eu am auzit despre el de la un prieten ce a pescuit pe el in urma cu 2 ani si mi-a zis ca este un lac cu foarte multi crapi si amuri mari desi nici el nu stie care e cel mai mic peste sau cel mai mare, el a prins in urma cu 2 ani 2 exemplare de crap ce depaseau 20 de kg si un amur peste 20 de kg intr-o partida de 3 zile, amurul a fost prins la 6 boabe de porum si crapi cu boiles despre care nu stiu nimic (dimensiuni, arome) si toti pesti ia prins in a 3 a zi. Poi am barca si sonar dar nu am pescuit niciodata la crap plantat si nici nu stiu cum sa aleg locurile.. si ai vazut si din poze nici de pe mal nu ai unde sa iti instalezi "tabara" decat daca imi fac loc eu ;) Spunemi si tu daca poti un boiles pt carlig care crezi ca ar da rezultate sau 2 3 feluri sa nu ma duc numa cu un fel :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: o partida de pescuit
MesajScris: Joi Ian 22, 2015 12:41 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
Cel mai sigur ar fi sa mergi cu seminte si ca nada de carlig , alune sau porumb echilibrate cu pop-up, spuma sau plastice . Nu cred ca isi au rostul boiliesurile pe asemenea balta si pentru intervalul pe care vrei sa il petreci , poti incerca eventual solubile si la carlig boiliesuri mici de 10-14 combinate si cu semintele la nadit.

Ca si tipuri ii greu de spus cu care vei avea castig de cauza, nu ai nevoie de cantitati mari , daca gasesti de 14-16 si iti cumperi 3 kg in combinatie cu 5 kg de seminte ar trebui sa fie suficient si poti sa cumperi la cantitatea asta ceva mai calitativ , important ii sa fierbi semintele ,care au fost inmuiate in prealabil , de fiert ar fi bine cu apa din balta si inainte sa nadesti combini si seminte cu boiliesuri si la activezi cu cateva ore sa le arunci in apa cu csl , melasa , sau cu orice lichid nutritiv care poa sa fie si similar cu aroma boiliesurilor pentru care optezi.

Mai departe te invata balta ce ai de facut , important ii sa experimentezi la fata locului ...

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: o partida de pescuit
MesajScris: Joi Ian 22, 2015 1:23 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 3:35 pm
Mesaje: 5
Unde se afla lacul ?


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 31 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron