CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 10:36 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Pescuit pe ape publice
MesajScris: Sâm Feb 07, 2015 7:33 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Stiu ca la noi pescuitul pe ape publice este un fel de fata Morgana, dar totusi sa incercam sa dezvoltam subiectul.

Am sa incep eu cu pescuitul pe Olt in zona Frunzaru si in zona Draganesti Olt, in ambele zone exista peste, desi putin, exista si se mai prind pesti frumosi (un peste de 5-6 kg pt o apa salbatica e un super peste), singurul minus pe care il vad este ca trebuie sa stai treaz si sa iti pazesti sculele. Lucru care poate fi destul de stresant. Un alt lucru care este destul de problemati este evitarea baietilor cu plase, iar daca ai noroc sa nu se puna in zona ta e ok. Daca investesti destul timp, poti prinde pesti frumosi.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit pe ape publice
MesajScris: Sâm Feb 07, 2015 8:57 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 9:51 am
Mesaje: 75
Localitate: Ploiesti
Matei Niteanu scrie:
Stiu ca la noi pescuitul pe ape publice este un fel de fata Morgana, dar totusi sa incercam sa dezvoltam subiectul.

Am sa incep eu cu pescuitul pe Olt in zona Frunzaru si in zona Draganesti Olt, in ambele zone exista peste, desi putin, exista si se mai prind pesti frumosi (un peste de 5-6 kg pt o apa salbatica e un super peste), singurul minus pe care il vad este ca trebuie sa stai treaz si sa iti pazesti sculele. Lucru care poate fi destul de stresant. Un alt lucru care este destul de problemati este evitarea baietilor cu plase, iar daca ai noroc sa nu se puna in zona ta e ok. Daca investesti destul timp, poti prinde pesti frumosi.


Salut Matei,

Problema este ca 99% din cei care prind acel peste de 5 - 6 kg pe o apa publica il iau acasa.

Este o mentalitate a generatiilor mai vechi care nu concep sa elibereze un peste, considerandu-l trofeu. Trofeu in sensul ca trebuie dus acasa la nevasta, poza in bucatarie, etc.

Spre deosebire de alte tari (U.K., Belgia, Franta) unde sunt crapi in canale de 1 metru latime sau in parcuri la noi cred ca cel mai des se regaseste in stocmacul altora. Aceasta este problema. Crapul la noi se mananca.

...

_________________
https://www.instagram.com/thesessionro
https://www.facebook.com/thesessionro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit pe ape publice
MesajScris: Sâm Feb 07, 2015 10:34 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Citat:
Problema este ca 99% din cei care prind acel peste de 5 - 6 kg pe o apa publica il iau acasa.


Faptul ca prinzi un peste de 5-6 kg pe o apa publica si-l iei acasa nu e o problema. Inclusiv legislatia iti permite. Problema e cand pleci cu portbagajul plin. Iar PROBLEMA sunt celelalte moduri de braconaj, plase, setci, curent etc.

Si da, siguranta personala, e o alta problema in cazul pescuitului pe apa publice.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit pe ape publice
MesajScris: Sâm Feb 07, 2015 1:28 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Eu am renuntat pe acest tip de locatii din cauza mizeriei si a lipsei de siguranta.
Pana nu se schimba ceva o sa pescuiesc doar pe incinte private.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit pe ape publice
MesajScris: Sâm Feb 07, 2015 4:06 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Feb 19, 2014 8:59 am
Mesaje: 97
Siguranta este o problema nu doar la noi. Am urmarit recent un filmulet pe youtube cu 2 pescari englezi ce pescuiau pe un canal in Belgia(cred) cand intr-o noapte au surprins niste hoti, care cand au fugit le-au aruncat lansetele in apa.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit pe ape publice
MesajScris: Sâm Feb 07, 2015 4:25 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 24, 2014 1:36 pm
Mesaje: 53
Localitate: Bruxelles
Asa este . Pe canalele publice infractionalitatea este mare . Sunt multi infractori in aceasta tara care urmaresc pescarii ce stau cu zilele pe cate un loc ( canalele din Belgia sun renumite intre pescarii din Europa pentru gradul de dificultate si aspectul impecabil al pestilor iar acestia petrec si cateva saptamani pe acelasi loc), si deobicei au bunuri asupra lor , au masini nesupravegheate, noaptea se odihnesc iar infractorii profita din plin de acest lucru . Se si merita acum recent in jur de o luna pe un astfel de canal prinzandu-se recordul BENELUX- ului , o oglinda de peste 41 de kg .
Eu evit in primul rand din lipsa de timp astfel de locuri dar sincer pestii sunt deosebiti , lupta foarte frumos si toti sunt impecabili :)
Ati mai vazut genul asta de pesti si canale in filmul Urban Banx cu Alan Blair de la Nash .
Belgia are si alte probleme ce tin de asa zisa 'fish mafia ' pestii fiind furati de pe apele publice si vanduti unor balti private ,contra unor sume considerabile, dar deja sunt off topic .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit pe ape publice
MesajScris: Dum Feb 08, 2015 9:22 am 
Neconectat

Membru din: Joi Aug 14, 2014 12:59 pm
Mesaje: 16
Localitate: Arad
De vreo trei ani am renuntat la astfel de locuri.In primul rand din cauza timpului limitat pe care-l am(nu-mi permit sa stau 24-48 de ore fara trasaturi)in majoritatea partidelor pe care le pot face.Si-n ai doilea rand pt. siguranta(esti nevoit sa-ti angajezi firma de paza si protectie :mrgreen: )


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit pe ape publice
MesajScris: Dum Feb 08, 2015 8:15 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iun 03, 2013 8:57 pm
Mesaje: 191
Localitate: Turda
Ionut-Paul scrie:
Citat:
.

Si da, siguranta personala, e o alta problema in cazul pescuitului pe apa publice.



exact ,nu-i poti spune nimic unui branconier care decide sa intre pe locul tau si sa-si incerce norocul cu diferite stiluri de branconaj (triungiuri,parasute, ancore etc, pe apele din Romania e plin de asa zisi pescari) pentru ca ai toate sansele sa te trezesti ca arunca cu pietri in apa , merge mai in amonte si da drumul la crengi pe apa (de stai doar cu lansetele pe suporti ) , face baie (ca doar apa nu este a ta) sau chiar amenintari cu bataia .. sa nu mai zic daca ai nenorocul sa fi atipit intre timp a doua zi iti faci planu pentru cumpararea altui echipament ..


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit pe ape publice
MesajScris: Lun Feb 09, 2015 7:10 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Oct 26, 2014 9:05 pm
Mesaje: 10
Consider prea putin dezvoltat din punct de vedere al mentalitatii pescuitul pe apele publice datorita faptului ca mai toata atentia se indeapta asupra pescuitului pe aceste lacuri antropice ce ne sunt prezentate zilnic in reviste,TV sau internet.Am observat ca in foarte multe tari se promoveaza pescuitul in lacuri si rauari publice,acest lucru fiind considerat un pescuit cu adevarat dificil.Cred ca un curent crapist care sa insiste o perioada x pe acest segment de pescari ar putea schimba in bine pescuitul acesta pe ape salbatice.Clar ca un numar de pescari mult mai mare, care ar urmari si altceva decat sa prinda cat mai mult peste ca sa aibe ce manca,ar combate branconajul mai bine decat orice lege sau paza,pentru ca sa fim sinceri 3-4 braconieri nu cred ca ar face fata altor 10 pescari furiosi.
Media e arma care ar putea sa distruga braconajul si sa schimbe mentalitatea omului.Deci puterea e in mana celor mai importanti pescari din Romania si a posturilor de informare principale.
Pana atunci continui sa vizes ca o sa avem rauri ca Ero sau Po si lacuri ca Bolsena sau Balaton si o sa-i multumesc cerului ca inca avem Dunarea cu delta ei ,si alte cateva lacuri palide in tara.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit pe ape publice
MesajScris: Lun Feb 09, 2015 8:41 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iun 03, 2013 8:57 pm
Mesaje: 191
Localitate: Turda
Nu avem cum o mana de pescari sa schimbam mentalitatea a sutelor de localnici ,noi mergem la pescuit cateva zile pe an , ei branconeaza non stop si mai ales in sezonul rece .
in zilele ce urmeaza am sa fac inca o iesire pe raul Mures si am sa fac niste poze ca sa se vada exact anploarea branconajului care sta cam asa : 2-3 pescari si 50 branconieri .

la noi trebuie sa se schimbe sistemul de control (de 4-5 ani nu am mai intalnit pe cineva sa ma intrebe de permis de pescuit).. cred ca ar fi buna legea cu examen pentru pescar si cat mai multe controale .De pus cu ei iarasi nu te poti pune pentru ca mai mergi si singur ,sa suni la 112 iarasi nu este o solutie pentru ca ia o amenda si o plateste cu munca in folosul comunitati si din nou e pe capul tau daca e cercetat iarasi nu e prea ok pentru ca ai niste drumuri de facut pe la politie pentru declarati si pe la tribunal in postura de martor (o stiu pe propia piele)

Acum 5 ani era mai ok in zona , era un presedinte AJVSP care se ocupa facea controale, venea la control insotit de jandarmi (nu de putine ori am fost controlat de permis la ora 2-3 noaptea) ne-a lasat nr de telefon sa-l sunam si sa-l anuntam daca vedem ceva acte de branconaj , dar sa desfintat acel ajvsp :( si acum face fiecare ce doreste :(


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: