CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 8:02 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: La pescuit printre ruine
MesajScris: Dum Feb 08, 2015 11:09 am 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 04, 2014 1:03 pm
Mesaje: 48
Îmi propun un drum prin memorie, într-un timp în care ceasurile ticăiau altfel, iar weekendurile începeau invariabil cu un drum de trei ore alături de tatăl meu până în zona protejată a luncii Prutului, la granița dintre Galați și Vaslui. Complexul de lacuri purta numele de Mața Rădeanu, dar noi îi spuneam Vădeni, după numele satului ce îi bătea la poarta de fier. Fusese o fermă piscicolă înainte de 1989, cu producții impresionante de pește. Viața micului sat se rotea în jurul ei, aproape toți sătenii fiind angajați ai fermei, iar cei ce nu munceau aici erau socotiți leneșii așezării. Mi-am păstrat câteva amintiri cu mine minunându-mă la acoperișurile din stuf ce acopereau casele joase, niciodată vopsite complet. Sătenii ne-au primit în viața lor, dându-ne din puținul lor și neașteptând nimic în schimb.

Lacurile mi se păreau imense, cu întinderi de stuf nesfârșite și mereu ținându-și monștrii ascunși, departe de putințele mele de copil. Acum numele lor au căpătat sens, 88 și 42, după dimensiunile lor, pe care nu le-am cuprins niciodată, și lacul cel mare, Mața, în care bancurile de crapi aveau loc să-și dezmorțească înotul. Pescuitul era unul simplu, cu momitor. Mi-l amintesc pe tata intrând în apă 30 de metri, ca să arunce mai departe și, la întoarcere, plângându-se de tăieturile din talpă pe care scoicile i le lăsau. Când pescuiam în balta Mața ciortanii nu se sfiau să tragă la toate lansetele deodată, iar noi trebuia sa facem alegerea fatidică a peștelui pe care îl scoteam, fiindcă nu puteam să le mânuim pe toate. Erau cam toți la fel, frați de 2-3 kg, iar cei pe care-i simțeam mai mari scăpau, cumva, de fiecare dată.

Apoi ne-am mutat pe un dig între două lacuri, capitonate cu stuf și sălcii. Începuse să mi se demitizeze copilăria, ieșit fiind din lentoarea fascinației infantile. Căldura greoaie a verilor ne zgândărea, ziua stăteam ascunși sub sălcii, doar ca să cădem pradă țânțarilor, iar noaptea priveam curioși și puțin temători la șacalii ce se furișau până în tabăra noastră. Mistreții erau constanta întunericului, scotocind și forfotind în stuf. Deja îl cunoșteam pe Nea Zamfirel de câțiva ani, era ghidul nostru, sprinten și neîmbătrânit, cu vorba lui rapidă și zâmbetul continuu. El era satul pentru mine, ne primise în lumea lui în care căruțele erau mai bune decât mașinile și fericirea înseamnă să stai desculț în iarbă. A doua zi a fiecărei excursii venea la prânz cu câțiva pești și un ceaun și ne gătea pe malul lacului borș de pește, pe care noi, orășenii, îl devoram în tăcere.

M-am întors acolo după mulți ani, acum pescar și nu doar venit la pescuit. Cu cinismul meu am încercat să perforez pojghița misterioasă a pescuitului aici, să-l aduc în prezent, să-l supun. Devenisem un biet intrus, cu senzori și CSL, un nepotrivit anacronic. Greșeam când îmi puneam întrebări despre prezentarea monturii și strategii de nădire. Vădeniul nu trebuia chestionat, ci lăsat necunoscut și întâmplător, un haos frumos și sălbatic. Am prins pește mult și mai mare decât de obicei, m-au speriat novacii uriași și am atras surprinderea lui Nea Zamfirel când i-am arătat că acum eliberez peștii. N-aveam să mai văd tărâmul în care eu copil priveam în tăcere liniște plutele și bambinele portocalii. Nu am mai mers acolo de-atunci, aș fi distrus și ce a mai rămas din templul timpului trecut, chiar dacă tot ce a mai rămas acum sunt doar ruine.


Fişiere ataşate:
DSC_2682 (400x266).jpg
DSC_2682 (400x266).jpg [ 134.69 KiB | Vizualizat de 5908 ori ]
DSC_2576 (400x266).jpg
DSC_2576 (400x266).jpg [ 108.27 KiB | Vizualizat de 5908 ori ]
DSC_2544 (400x266).jpg
DSC_2544 (400x266).jpg [ 106.66 KiB | Vizualizat de 5908 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: La pescuit printre ruine
MesajScris: Dum Feb 08, 2015 11:10 am 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 04, 2014 1:03 pm
Mesaje: 48
Alte cateva fotografii


Fişiere ataşate:
Vadeni 034 (400x300).jpg
Vadeni 034 (400x300).jpg [ 141.24 KiB | Vizualizat de 5904 ori ]
Vadeni 006 (400x300).jpg
Vadeni 006 (400x300).jpg [ 195.39 KiB | Vizualizat de 5904 ori ]
DSC_2690 (400x266).jpg
DSC_2690 (400x266).jpg [ 78.29 KiB | Vizualizat de 5904 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: La pescuit printre ruine
MesajScris: Dum Feb 08, 2015 8:28 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Mie mi-a placut povestea.
Probabil ar trebui sa ne consideram fericiti ca noi am avut ocazia sa inmagazinam astfel de amintiri. Nu cred ca un copil in ziua de azi mai are ocazia sa guste la fel de inedit din aceasta frumoasa aventura pe care noi am trait-o si care se numea pescuit. In ziua de azi in mod cert are alta infatisare.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: La pescuit printre ruine
MesajScris: Lun Feb 09, 2015 7:40 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 04, 2014 1:03 pm
Mesaje: 48
Alin, cred ca nu tine de priveliste, ci de privitor. Pescuitul ca stare, `dezimblanzit`si misterios.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: