CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Mie Apr 24, 2024 9:19 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Noutati de la Varlaam
MesajScris: Joi Iun 11, 2015 5:38 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Gabi, tot lacul e dedicat in primul rand pescuitului la crap. Pescuitul la stationar si pescuitul la rapitor aduc venituri suplimentare, dar pescuitul la crap are prioritate. Sectorul B va fi amenajat pentru crap, cu standuri largi si distantate.

Cand toate amenajarile vor fi terminate, cu malurile imbracate in vegetatie (in zona B5-B8, unde anul trecut nu era un fir de iarba, acum e un perete de stuf compact), sectorul B va fi adus la nivelul sectorului A. Crapii vor creste, se pot eventual introduce alti crapi.

Evident, atata vreme cat sectorul B e inca "work in progress", pescuitul la stationar si pescuitul la rapitor se pot dezvolta si ele in paralel, mai ales in perioadele mai putin active la crap, cum ar fi noiembrie si martie. Asta nu schimba insa proiectul Varlaam, asa cum a fost conceput.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Noutati de la Varlaam
MesajScris: Joi Iun 11, 2015 5:59 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Citat:
Parerea mea este ca sectorul B nu prea are cum sa fie rentabil pentru pescuitul la crap cel putin in viitorul apropiat.


@Gabi
De ce nu ar putea fi rentabil ? Exista cumva o chirie X pe luciul de apa iar la finalul anului trebuie sa rezulte din exercitiul financiar un rezultat X ori 2 ? Daca tu ai un sector A (care a produs profit anul trecut cu preturi mai mici) cu ce te incurca si un sector B de unde sa mai incasezi de la 2-3 pescari de crap ?! Ce costuri aditionale ai putea avea ? 0

Citat:
sectorul B nu poate functiona ca lac de pescuit in sistem Catch & Release daca nu e rentabil.

@Vlad

Ce costuri auxiliare produce B-ul (excluzand standurile) fata de A ? De ce nu se poate analiza ca un tot unitar A si B ? De ce trebuiesc luate individual ?

Este clar ca numarul de pescari care au venit la Varlaam anul asta fata de anul trecut este in crestere. Majoritatea isi doresc un loc civilizat, frumos, cu peste, unde sa fie respectati (sa nu li se schimbe rezervarile dupa unele interese ca in alte locuri...stii la ce fac referire).
Ia cazul meu de exemplu. Daca vreau sa vin pe Varlaam si nu am loc pe A (presupunand ca nu imi doresc un pescuit dificil si as opta pt A) ma voi orienta catre B (daca acesta beneficiaza de aceiasi atentie din partea patronului / administratorilor ca si A-ul) .

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Noutati de la Varlaam
MesajScris: Joi Iun 11, 2015 6:19 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
lucian_man scrie:


Ce costuri auxiliare produce B-ul (excluzand standurile) fata de A ? De ce nu se poate analiza ca un tot unitar A si B ? De ce trebuiesc luate individual ?


Cele doua sectoare sunt analizate atat impreuna, cat si separat.

La sfarsitul anului, cand evaluezi rezultatele unui sezon, nu e importanta numai cifra totala a incasarilor, ci si felul in care fiecare sector (si stil de pescuit practicat - crap, stationar, rapitor) a contribuit la incasari. O evaluare corecta iti spune unde te afli si ce asteptari realiste poti avea pentru sezonul urmator.

Varlaam e un lac cu un mod transparent de administrare, ca dovada si discutiile pe care le avem pe forum pe tema asta.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Noutati de la Varlaam
MesajScris: Vin Iun 12, 2015 10:15 am 
Neconectat

Membru din: Joi Mai 30, 2013 9:59 am
Mesaje: 37
@Lucian

Nu stiu si nici nu e problema mea sa stiu ce bilant contabil a avut lacul Varlam pe anul trecut dar daca ma gandesc la cheltuielile de amenajare de anul trecut plus cheltuielile curente pe tot parcursul anului, parerea mea personala este ca anul trecut bilantul contabil a fost negativ. Ia in considerare ca anul trecut jumatate din locuri probabil au fost ocupate mai mereu de catre abonati, ori daca ar fi fost atat de profitabil anul trecut probabil ca anul asta lacul ar fi fost cu circuit inchis in regim de sindicat. Tocmai din cauza asta cred ca s-a renuntat si la abonamente, pentru ca nu erau rentabile.
Asa cum am inteles, proiectul Varlaam este unul pe termen lung si este absolut normal sa nu fie profitabil din primul an, dar ca in orice business scopul final este profitul. Altfel daca proprietarul va trebui sa tot scoata bani din buzunar la un moment dat o sa se sature si o sa puna lacatul la poarta.

Asa cum a spus si Vlad probabil ca din punctul de vedere al administratiei lacurile sunt privite atat impreuna, cat si separat, iar cand le privesti separat observi un sector A care functioneaza la capacitate maxima, si un sector B care este de 3-4 ori mai mare ca suprafata si care genereaza un profit pe jumatate cat sectorul A. Este logic si absolut normal sa vrei sa il aduci sa functioneze la aceiasi parametri ca si sectorul A.

Din punctul meu de vedere insa, al pescarului care vrea sa pescuiasca la Varlam, eu privesc cele doua sectoare separat, pentru ca sunt total diferite ca profil.
Iar pentru mine sectorul B era mult mai potrivit, de altfel eu in iarna mi-am dorit abonament exclusiv pe sectorul B.

Tocmai pentru ca Varlaam este un lac cu o administrare destul de transparenta, cand am vazut postarea cu privire la noile modificari ale sectorului B mi-am permis sa intreb daca este adevarat zvonul pe care l-am auzit cu mutarea crapului, pentru ca eu, pentru a veni sa pescuiesc anul acesta pe sectorul B mi-as fi dorit sa fie bagati crapi mari, nu scosi.

Probabil ca pe termen lung sectorul B va creste si se va apropia de sectorul A atat ca densitate de peste cat si ca profil si stil de pescuit, ceea ce pe mine personal nu ma motiveaza.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Noutati de la Varlaam
MesajScris: Mar Iun 23, 2015 6:42 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Standul cu cel mai bun grad de ocupare de pe sectorul A este... A1. Cine ar fi crezut?


Fişiere ataşate:
Rate pe A1.jpg
Rate pe A1.jpg [ 155.23 KiB | Vizualizat de 5332 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Noutati de la Varlaam
MesajScris: Mar Iun 23, 2015 10:21 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Unul planteaza si restul se uita :)

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: