CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 1:34 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Noutati de la Varlaam
MesajScris: Joi Mar 05, 2015 7:35 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Madalin mi-a trimis cateva informatii despre pregatirile pentru inceperea sezonului la Varlaam.

Lacul e deschis la pescuit. Anul trecut, pescuitul s-a deschis la 1 aprilie din motive administrative, dar anul acesta se poate pescui si in martie. Atata vreme cat nu e inghetat, e deschis non-stop.

Peste iarna, s-au facut lucrari de intretinere si curatenie a zonelor pe care sunt amenajate standurile, dar si a malurilor opuse. Padurile de salcami si plopi din jurul lacului au fost curatate de gunoaiele venite de pe camp si toti copacii din jurul lacului au fost curatati de crengile uscate sau rupte de vijelii. Au fost curatati si pomii de pe cele doua insule de pe sectorul B (vedeti imaginea de mai jos).

In martie se vor termina lucrarile de amenajare a parcarii si vor fi plantati sute de copaci (plopi, salcami si salcii) in zonele cu mai putina vegetatie. Dintre copacii plantati anul trecut, cei care nu s-au prins au fost inlocuiti cu nuci, stejari si salcii. Tot in martie, in zona standurilor si pe drumurile de acces, se va completa cu pietris acolo unde este nevoie.

Au fost cumparate sase barci noi. Doua sunt deja pe lac, celelalte patru vor fi aduse in aprilie. In total, in 2015 vor fi disponibile 11 barci.

Sectorul B urmeaza sa fie populat cu ten de dimensiuni mici, pentru a reduce sau elimina bradisul. Pe malul din stanga standului B1, vor fi amenajate in cursul anului cateva standuri noi.

Astea sunt noutatile lui Madalin. Ca informatie suplimentara, Google Earth a actualizat imaginea lacului. Pe ambele sectoare, standurile se vad clar si va puteti face o idee corecta asupra distantelor si zonelor de pescuit.


Fişiere ataşate:
Varlaam sectorul B.jpg
Varlaam sectorul B.jpg [ 81.17 KiB | Vizualizat de 12618 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Noutati de la Varlaam
MesajScris: Mar Mar 17, 2015 9:34 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Pentru cei care urmeaza sa pescuiasca in lunile urmatoare la Varlaam si care nu cunosc lacul, aveti mai jos o harta a zonelor de pescuit aferente fiecarui stand de pe sectorul A.

Zonele nu sunt egale ca suprafata, dar ceea ce conteaza sunt structurile care tin peste pe fiecare zona. Structurile si istoricul capturilor sunt principalele aspecte in functie de care sunt alese standurile.

A1, de exemplu, e un stand care are in fata o zona mai larga decat A7, dar A7 e considerat un stand mai productiv decat A1, datorita structurilor, adancimilor si pozitiei. Toate astea sunt insa relative, iar productivitatea standului nu e mereu aceeasi, depinde de diversi factori.


Fişiere ataşate:
Varlaam_Standuri sector A copy.jpg
Varlaam_Standuri sector A copy.jpg [ 98.04 KiB | Vizualizat de 12283 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Noutati de la Varlaam
MesajScris: Joi Mar 26, 2015 8:05 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Sectorul B a fost populat saptamana asta cu aproximativ 900kg de puiet de ten, cu greutati intre 500g si 1kg. Scopul popularii este combaterea bradisului existent pe sectorul B, care face pescuitul dificil.

Administratia va urmari in ce masura tenul va reduce bradisul si, daca va fi necesar, se vor face si alte populari cu ten.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Noutati de la Varlaam
MesajScris: Joi Iun 11, 2015 8:44 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Cateva noutati de pe sectorul B. Se excaveaza drumul din spatele celor doua insule mari. Vedeti imaginea de mai jos, care arata vechea forma a drumului. Lacul s-a marit in felul acesta cu cateva hectare.

Drumul va fi excavat complet, dar vor fi lasate cateva insule mici, din loc in loc, care sa ajute la delimitarea viitoarelor standuri si sa devina puncte de interes pentru pescari. Lucrarile vor continua pana la sfarsitul anului. Administratia estimeaza ca, la inceputul lui 2016, sectorul B va avea standuri si drum de acces pe toate cele patru laturi.

Bradisul e mai putin prezent in comparatie cu sezonul trecut. Deocamdata, e greu de spus daca e meritul tenului introdus in martie sau exista si alte motive, dar pe zona standurilor B5-B8, unde anul trecut abia daca vedeai un petec de apa libera, acum abia daca vezi cateva fire de bradis la suprafata. Ne vom face o idee mai buna asupra evolutiei bradisului in august-septembrie, dar e totusi o schimbare vizibila fata de 2014.


Fişiere ataşate:
Excavare drum.jpg
Excavare drum.jpg [ 64.72 KiB | Vizualizat de 11736 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Noutati de la Varlaam
MesajScris: Joi Iun 11, 2015 1:26 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mai 30, 2013 9:59 am
Mesaje: 37
Anul trecut la inceput de iunie pe B8 bradisul era pana la suprafata motorul fiind inutilizabil.

Ce se va intampla cu crapii mari prinsi pe sectorul B, vor fi mutati in sectorul A?

Am auzit ca s-a prins un crap de 19 kg pe sectorul B si a fost mutat in A.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Noutati de la Varlaam
MesajScris: Joi Iun 11, 2015 3:23 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Eu stiu cu totul alta poveste, dar asta o poate confirma Vlad daca isi doreste.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Noutati de la Varlaam
MesajScris: Joi Iun 11, 2015 3:26 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Iul 10, 2013 1:55 pm
Mesaje: 222
Localitate: Bucuresti
Pentru mine, cea mai tare stire era daca nu exista nicio stire despre sectorul B si era la fel ca anul trecut. Repet, pentru mine, sectorul B de anul trecut era la nivelul Sarulestiului ca si preferinta, salbatic si foarte provocator. Exact asa cum era, cu bradis, cu pesti mai putini (sau mai greu de prins), etc. Din pacate ciortanii introdusi au facut un lac din dificil, si mai dificil si mai si platesti pentru asta


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Noutati de la Varlaam
MesajScris: Joi Iun 11, 2015 3:26 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Citat:
Am auzit ca s-a prins un crap de 19 kg pe sectorul B si a fost mutat in A.


Aceasta este intr-adevar o "nouate".
Am fost doar de doua ori pana acum pe Varlaam (aprilie B1 si mai A8) si mai am doua rezervari facute pentru toamna. La Varlaam am gasit niste oameni civilizati, cu experienta si cu mult bun simt ( Madalin, Brad si Vlad). De aceea imi permit sa imi expun punctul de vedere daca informatia lui Gabi se adevereste a fi reala (desi nu pare genul de om care sa arunce cu vorbe).

La Varlaam am gasit doua sectoare : A-ul care este in permanenta la capacitate maxima si B-ul care este in permanenta liber, ba chiar o parte dintre pescarii care anul trecut il preferau acum au renuntat la el, dupa primele partide efectuate in 2015

Principala mea problema in a pescui la Varlaam nu o reprezinta lipsa unui abonament sau densitatea mica de peste. Nici parcatul masinii la sediu. Ci doar numarul mic de locuri disponibil pe A cumulat cu jumatatea de standuri disponibila pe B (sector care in prezent este dominat de numarul de ciortani). Numarul mic de locuri disponibile la Varlaam ma impiedica sa vin aici de fiecare data cand imi doresc deoarece nu stiu exact ce voi face peste 2 luni, dar imi propun sa merg pe balta cu 10 zile inainte.

Daca problema locurilor este pe cale sa fie rezolvata, prin stirea postata de Vlad, iata ca modul de tranzitie a pestelui din B in A nu este tocmai ceea ce imi doream sa aud de la Varlaam. Este clar ca prin realizarea noilor standuri ca si pescar ai sanse mai mari in "meciul" cu crapii din sectorul B. Cu conditia ca ei sa ramana acolo si sa nu ajunga in A.
A-ul este deja full ! Nu gasesti locuri pentru septembrie-octombrie deja ! De ce ii mai trebuie peste ?
B-ul este cel care (poate) are nevoie de peste pentru a compensa numarul de ciortani care scot din pozitie lanseta.

Cred ca nu are sens sa mai spun (sigur s-a mai spus deja) ca B-ul are un pontential mai mare decat A-ul : prin marime, prin bradisul care exisa, prin peisagistica, prin distanata dintre standuri, etc.

Sper si cred din tot sufletul ca acei pomisori plantati pe sectorul B sa tina umbra multor pescari de crap in 2016, 2017, .... dar pentru acest lucru ar trebui ca focus-ul sa fie indreptat si catre sectorul B nu doar catre A.

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Noutati de la Varlaam
MesajScris: Joi Iun 11, 2015 4:36 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Da, un crap de 19kg a fost recent mutat din sectorul B in sectorul A, dar e un caz special (nu discut aici din ce considerente e special). Administratia nu-si propune sa mute alti pesti din sectorul B in sectorul A (si nici invers) in sezonul curent.

In ceea ce priveste amenajarile in curs pe sectorul B, am mai avut discutia asta - si pe forum, si in particular cu unii dintre voi - si toata lumea e de acord ca sectorul B nu poate functiona ca lac de pescuit in sistem Catch & Release daca nu e rentabil.

Sezonul 2014 a aratat ca nu exista suficienti pescari interesati sau capabili sa faca fata dificultatii lacului in forma asta, cu mult bradis si crapi mari, dar putini. Integral amenajat, cu un numar dublu de standuri si fara bradis, mai usor de pescuit, dar in niciun caz simplu, e de asteptat sa aiba un randament mai bun.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Noutati de la Varlaam
MesajScris: Joi Iun 11, 2015 5:15 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mai 30, 2013 9:59 am
Mesaje: 37
Parerea mea este ca sectorul B nu prea are cum sa fie rentabil pentru pescuitul la crap cel putin in viitorul apropiat.

Cred ca este mult mai rentabil sa se faca standuri de pescuit la feeder si pescuit la rapitor din barca si sa se excluda pescuitul la crap. Intra si mai multe standuri pentru pescuitul la feeder si cu ciortanii prezenti acum, poate deveni cel mai atragator lac de pescuit la feeder si la rapitor din apropierea Bucurestiului.

Cred ca varianta cea mai rentabila pentru administratie ar fi sa ia in calcul si pescuitul cu retinere pe sectorul B al ciortanilor si al tenului. Cu siguranta se vor gasi multi doritori si in felul acesta lacul s-ar adresa si majoritatii pescarilor care nu pescuiesc doar C&R.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: