CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Apr 19, 2024 10:36 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 160 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 12, 13, 14, 15, 16
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Capturi la Varlaam 2015
MesajScris: Vin Oct 30, 2015 5:55 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Lacul a mers foarte inegal. Noi am prins bine (nu constant, dar am avut doua zile excelente, in care au venit majoritatea capturilor) si in rest - in patru zile - s-a mai prins un singur peste pe tot lacul, un crap in jur de 12kg pe A2. Standuri considerate foarte bune, ca A4, sau bune, ca A8 si A9, n-au prins nimic.

O posibila explicatie e ca pestele statea pe groapa dintre A6 si A7 si noi am putut exploata lucrul asta, iar ceilalti, nu. Am avut o experienta similara la sfarsitul lui octombrie anul trecut, cand A7 prindea foarte bine, iar mie mi-a luat patru zile sa prind un peste pe A9 - ori ca pestele nu era acolo si a venit pe parcurs, ori ca l-am gasit foarte greu pe labirintul de adancimi si structuri care e A9. Din momentul in care l-am gasit, am ajuns sa prind patru, cinci bucati pe zi, dar cele patru zile de cautari au fost grele si nu oricine are suficient timp pentru asa ceva. Am tinut cont de asta cand mi-am facut rezervarea pe zona A6-A7 si pestele a fost unde speram sa fie.

Unde va fi in saptamanile urmatoare? Cred ca tot pe A6-A7, poate si pe A9. Dar pe A6-A7 mi se pare mai usor de gasit. Asta nu exclude posibilitatea ca A4 sau A8 sa dea capturi importante, sezonul asta a aratat ca pestele se poate prinde absolut oriunde, inclusiv la cativa metri distanta de varful lansetelor, dar cu cat se face mai frig, cu atat as miza mai mult pe gropile cu cele mai mari adancimi si cu substrat malos, care sunt de gasit in primul rand pe A6, A7 si A9.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Capturi la Varlaam 2015
MesajScris: Vin Oct 30, 2015 8:36 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 05, 2014 12:54 am
Mesaje: 188
Localitate: Buzau
Interesant, eu intuitiv ma asteptam sa se aglomereze in coltul de pe A9 pestele si sa parcurga traseul pe langa mal prin coltul lui A8 (dreapta insulei). Faptul ca lacul a mers inegal cred ca e un mic semn ca au inceput sa se grupeze pt iernat, probabil ca 2-3 zile mai calde l-ar pune in miscare.
Desi localizarea e clar primul factor, bazandu-ma doar pe experienta mea din vara ma gandesc ca e posibil sa fi contat si nada - in vara multi nu bagau deloc seminte pt a evita total ctenii, eu am observat ca din volum de trasaturi mare de cteni, se invitau si comunii indiferent cat de rea era canicula - poate si acum cand ctenul probabil si-a cam incetat activtatea ar merita incercate seminte. (nu stiu cu ce a fost pescuit lacul, e doar o ipoteza).


Groapa dintre A6-A7 nu o stiu, nu am sondat suficient zona, stiu doar pragul la 20m de mal de la A7, dar acolo se duce parca in 3-3.3 nu mai mult. Daca imi amintesc bine cele mai mari adancimi pe A7 le-am gasit undeva pe mijlocul standului 3.6-3.8m, dar nu parea groapa ci relativ uniform substratul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Capturi la Varlaam 2015
MesajScris: Sâm Oct 31, 2015 1:41 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Citat:
poate si acum cand ctenul probabil si-a cam incetat activtatea ar merita incercate seminte


Am prins eu ten in a doua seara pe A9. Deci nu si-a incetat activitatea. :D E drept, ca apoi nu am mai prins, in urmatoarele 3 nopti. Dar nici nu am mai folosit seminte.

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Capturi la Varlaam 2015
MesajScris: Sâm Oct 31, 2015 1:44 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Am folosit seminte alaturi de boilies cu alte ocazii si am prins bine. Acum am folosit doar boiliesuri - Source ca nada, iar la carlig un snowman 15+10 de Source cu pop-up Pineapple & Banana de la Dynamite Baits. Am testat si alte pop-up-uri, dar Pineapple & Banana a fost singurul la care am avut trasatura si am trecut cu toate monturile pe el.

Delcea_Sergiu scrie:
cele mai mari adancimi pe A7 le-am gasit undeva pe mijlocul standului 3.6-3.8m, dar nu parea groapa ci relativ uniform substratul.


Zona de mijloc a lacului in fata lui A6-A7 e o intindere mare, uniforma, cu adancimi de 3,5-4m. O groapa de proportii, daca vrei. In mod sigur, e unul dintre locurile de iernat.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Capturi la Varlaam 2015
MesajScris: Sâm Oct 31, 2015 2:18 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 05, 2014 12:54 am
Mesaje: 188
Localitate: Buzau
Inseamna ca a fost mai cald in tara decat mi s-a zis daca inca e activ ctenul.
Lucian, a intrat tot la snowman sau monturi de pop-up? Eu pe A4 am avut experienta bizara de a prinde toti ctenii la snowman si toti comunii la withy pool (Pineapple&Banana a dominat vara si la mine, cred ca maximum 2 capturi am avut cu Mulberry Florentine), dar intr-adevar dupa ce i-am intrerupt semintele l-am mai evitat (in combinatie cu folosirea unor pop-upuri negre sau pe mix de boiles de tipul Spicy Tuna/Savory Spice).


Referitor la A6-A7 - mai primisem sfaturi despre groapa de la A6, dar eu aveam in minte imaginea traditionala a unei adanciri mai pronuntate pe o suprafata mica. Avand in vedere ca daca nu ma insel are varietate de substrat (e si un platou cu piatra parca in fata lui A7 pe zona de adancime mare), pare o zona foarte buna de iernat care-i ofera tot ce are nevoie.
Sa speram ca sunt premature prognozele care anunta 3 grade in medie pt saptamanile in care as putea eu ajunge, acum ca mi-am facut o idee mai buna despre localizare. Altfel cel mai aproape de un 20 tot la PontyShow Budapesta o sa ajung :( :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Capturi la Varlaam 2015
MesajScris: Sâm Oct 31, 2015 6:26 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Citat:
Lucian, a intrat tot la snowman sau monturi de pop-up?


Pestele a fost prins la un multirig cu un pop-up de 10 mm ce tinea carligul culcat, deci in montura critic echilibrata.

Asa cum spune si Vlad, lacul s-a comportat ciudat, inegal - A8 nimic, A4 un ten, A9 un ten, A2 un crap. Am alocat o partida de 5 zile pentru a gasi pestele pe A9, eram constient ca nu va fi usor datorita temperaturii si a intinderii de apa. Timp de 3 zile am schimbat balizele din 24 in 24 de ore, iar in cele 48 de ore ramase nu am mai schimbat, am asteptat.
Consider A9 un stand capricios, asemanator lui A8 - chiar si asa, mi se par cele mai frumoase.

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Capturi la Varlaam 2015
MesajScris: Sâm Oct 31, 2015 8:07 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 05, 2014 12:54 am
Mesaje: 188
Localitate: Buzau
Multumesc de raspuns. Macar era mai imbracat ctenul sau tot inamicul public nr 1 gama 11-13kg? :(


A2 imi da senzatia ca e produce bine primavara, apoi are cativa locatari semi-permanenti pe care ii poti prinde relativ constant si cam atat.
A9 e intr-adevar un stand misterios, pe langa natura sa labirintica, totusi cred ca anul trecut a produs mai constant. Sa fie oare un efect ciudat al presiunii crescute pe lac?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Capturi la Varlaam 2015
MesajScris: Vin Noi 06, 2015 8:17 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Costel Preotescu - 20,4kg, stand A7.


Fişiere ataşate:
Costel Preotescu_Varlaam_20,4kg.jpg
Costel Preotescu_Varlaam_20,4kg.jpg [ 155.43 KiB | Vizualizat de 10007 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Capturi la Varlaam 2015
MesajScris: Joi Noi 12, 2015 9:14 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Dupa mai multe zile in care pestele n-a colaborat, Robert Rozsdas sparge gheata cu un exemplar impecabil de 18kg, prins pe A6.


Fişiere ataşate:
Robert Rozsdas_Varlaam_18kg.jpg
Robert Rozsdas_Varlaam_18kg.jpg [ 248.17 KiB | Vizualizat de 9886 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Capturi la Varlaam 2015
MesajScris: Joi Noi 19, 2015 9:50 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Cristi Dumitrica - 17kg, stand A6.


Fişiere ataşate:
Cristi Dumitriva_Varlaam_17kg.jpg
Cristi Dumitriva_Varlaam_17kg.jpg [ 205.11 KiB | Vizualizat de 9651 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 160 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 12, 13, 14, 15, 16

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron