CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 20, 2024 11:33 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam A8
MesajScris: Mie Mai 27, 2015 2:56 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Matei, parerea mea ca un prodding stick nu prea poate sa inlocuiasca sonarul. Nu interpretezi prea bine diferentele de nivel - plus ca iti ia destul de mult timp. Poate ca ti se ridica un platou cu 20 cm...cam greu sa il descoperi fara sonar.
Daca ai gasit o structura pe sonar si vrei sa iti faci o idee mai clara despre ea, da...atunci te ajuti de prodding stick.

In ceea ce priveste motorul, este adevarat ca te scuteste de mai multe probleme.

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam A8
MesajScris: Mie Mai 27, 2015 9:55 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 30, 2013 12:02 am
Mesaje: 27
Matei Niteanu scrie:
Din pacate A8 m-a invins, am 5 partide de cand nu am prins peste pe Varlaam. Sunt extrem de multe structuri pe A8. Este singurul loc unde ar trebui pescuit cu pichet pe insula. Nu stiu unde am gresit, dar cred ca daca as mai fi avut 2 zile la dispozitie as fi reusit ceva.

Salut Matei.
Eu am pescuit odata cu tine, la sfarsitul lui Martie. Eu pe A8, tu pe A6 si Cristian Panzaru pe A7. Am avut 5 prezentari, toate sfarsite cu pestele in saltea. In zona insulei, tind sa cred, se pot prinde cei mai multi pesti pe A8. Eu am pescuit pe apa de 2.7, 2.8 pana in 3m. Nadit foarte putin si tras o mica linie de nada sa poti atrage peste din spatele insulei. Eu am pescuit in dreapta insulei, exact in dreptul ei, inspre mal. Am tras putin mai tare de peste la inceput si cand a vazut ca nu gaseste structuri sa intre la adapost, pleca usor spre A9, dar acolo am vazut ca este mai liber, mai ales in zona de mijloc. Un mic sfat, pentru atractie eu as merge pe popup simplu de 15mm de Mulberry Floretine; e drept nu faci selectie, dar unde prinzi peste mai mic e doar o problema de timp pana vine si pestele mai mare.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam A8
MesajScris: Joi Mai 28, 2015 7:38 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Matei Niteanu scrie:
Ideea e ca m-au cam apucat dracii :oops: :oops: , a fost foarte greu sa gasesc locuri, cred ca pana nu imi cumpar motor nu ma mai intorc pe Varlaam. Standurile cele mai grele mi s-au parut A8 si A9, structuri multe si au si agatatura.


Matei, mai bine iti schimbi abordarea decat sa renunti. Uite doua lucruri pe care le-ai putea face ca sa rupi "blestemul Varlaam":

Daca pescuiesti fara sonar si fara motor, alege standurile cu locuri foarte bune langa mal. De exemplu A6 sau A7. Inteleg ca ai pescuit pe A8 si A9, care sunt standuri dificile pentru ca au multe diferente de nivel si structuri (mai ales A9) si zone care taie firul (mai ales A8) si pe care se planteaza pe locuri mici in mijlocul apei. In schimb, pe A6 si A7 se planteaza frecvent langa mal, unde n-ai nevoie nici de motor, nici de sonar, nici de balize.

Nu-ti rezerva de fiecare data alt stand. Incearca sa te concentrezi pe o singura zona si s-o inveti bine, e mai eficient. Poti prinde toti pestii din lac pe zona respectiva, pentru ca pestele circula. Daca faci partide relativ scurte, de weekend, uneori nici nu apuci sa intelegi bine ce se intampla cu pestele, ca partida s-a si terminat. Varlaam e un lac pe care lansetele se schimba la 24 de ore sau mai rar - intr-o partida de weekend, le schimbi numai de doua ori. Daca nu esti inspirat de la bun inceput, ai foarte putin timp la dispozitie sa faci schimbari. Dar poti corecta lipsa de inspiratie prin experienta, daca esti familiarizat cu standul.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam A8
MesajScris: Dum Aug 16, 2015 12:32 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 12, 2015 1:13 pm
Mesaje: 26
Localitate: Tg Mures
Am terminat partida vietii mele
stand A8 09.08.2015-15.08.2015
ca strategie o lanseta am plantat-o catre A7 aproape de malul celalalt ...un amur de 11kg, o lanseta
am avut de la insula in stanga catre stuf ....3 crapi cel mai mare 18.2kg, o lanseta am avut intre canalul din fata insulei si movilele cele renumite...1crap si 2 amuri iar a patra lanseta dupa movila din dreapta catre A9 .... o salonta frumoasa si 2 amuri
monturi folosite blowback carlige nr.6 ACE Razor Point Short Curve Shank (SCS)...doua bile 14mm critic echilibrate ori o bila de 16mm critic echilibrat ori snowman 16mm cu popup 10mm
Cum au zis cei dinaintea mea pe A8 fara flotoare pe lansete nu ai ce cauta,iar sonarul prodding stickul si barca cu motor sant lucruri indinspensabile


Ultima oară modificat de selters95 pe Dum Aug 16, 2015 12:37 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam A8
MesajScris: Dum Aug 16, 2015 12:34 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 12, 2015 1:13 pm
Mesaje: 26
Localitate: Tg Mures
Vlad
te rog daca poti sa micsorezi un pic pozele
multumesc


Fişiere ataşate:
16,4kg_A8.jpg
16,4kg_A8.jpg [ 65.13 KiB | Vizualizat de 8895 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam A8
MesajScris: Dum Aug 16, 2015 2:07 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 9:51 am
Mesaje: 75
Localitate: Ploiesti
Frumos!

_________________
https://www.instagram.com/thesessionro
https://www.facebook.com/thesessionro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam A8
MesajScris: Dum Aug 16, 2015 8:57 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Alex, felicitari pentru partida. Ti-am redimensionat o fotografie - cea cu "oglinda" de 16,4kg. Astept de la Madalin si fotografia crapului de 18kg, o voi posta cand o primesc. Pe celelalte fotografii te rog pe tine sa le redimensionezi ca sa poata fi publicate. Multumesc pentru intelegere.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam A8
MesajScris: Mar Aug 18, 2015 7:58 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Am postat fotografia lui Alex cu crapul de 18,3kg in topicul dedicat capturilor de la Varlaam in 2015.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam A8
MesajScris: Mar Aug 18, 2015 10:00 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 12, 2015 1:13 pm
Mesaje: 26
Localitate: Tg Mures
Multumesc Vlad


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron