CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Dum Apr 28, 2024 12:33 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Varlaam A8
MesajScris: Sâm Mai 16, 2015 4:54 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 25, 2015 10:27 pm
Mesaje: 42
Localitate: Pitesti
Buna ziua Vlad,

In perioada 22-24 mai voi reveni pe Varlaam pe standul A8 de aceasta data. Stiu ca ati pescuit mult pe acest stand...chiar am auzit ca ar fi unul din standurile dumneavoastre preferate. Ce imi recomandati ca si mod de abordare al acestei partide? Cel mai mult ma intereseaza locurile fierbinti pe care dumneavoastra le-ati abordat...

Multumesc mult,

Bogdan Pall


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam A8
MesajScris: Sâm Mai 16, 2015 5:09 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Iul 10, 2013 1:55 pm
Mesaje: 222
Localitate: Bucuresti
Poate cel mai dificil stand. Ai la jumatatea distantei pana in malul de vis a vis 3 movile ce urca pana la aprox 1 m - 60 cm de suprafata. Problema consta in faptul ca aceste movile sunt tapetate cu scoici si-ti taie firul. Probabil ca pe acest stand au avut loc cele mai multe taieturi. Altfel, un loc foarte bun de pescuit pe apa mica din malul celalalt pe langa insula scufundata. Obligatoriu plumb pierdut care sa sara imediat si, recomandarea mea, sa pui plutitoare pe fir la nivelul movilelor de care vorbeam mai sus.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam A8
MesajScris: Sâm Mai 16, 2015 5:30 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Imi place A8 ca pozitie si am stat de cateva ori pe el ca sa filmez, dar pentru pescuit nu e un stand simplu. Cum spune si Adi, e poate cel mai dificil de pe sectorul A.

In stanga, incepand de la granita cu A7, n-ai alte structuri decat un prag la 3m, care da peste ocazional. Daca te apropii de mal, gasesti o panta abrupta, pe care e greu de pus o montura si o farfurie de nada. In mijloc, ai trei movile pe mijlocul apei, aparent tentante, dar care nu stiu sa fi fost prea productive pana acum. In dreapta, ai cele mai multe structuri interesante. Bineinteles, zona insulei (care acum e acoperita de apa), pe care o poti ataca pe toate partile si la toate adancimile. In malul opus, in stanga insulei, ai o zona cu apa mica si papura inundata, unde se prinde bine cand pestele se hraneste in maluri. In extremitatea din dreapta a standului, langa mal, ai mici portiuni cu apa de 1,5m, unde iarasi se prinde ocazional.

Zona din stanga si din spatele insulei e probabil zona cea mai periculoasa de pe tot sectorul A, datorita scoicilor, care taie orice inaintas. Daca plantezi acolo, gandeste-te la o solutie care sa tina firul deasupra substratului. De exemplu, sa pescuiesti cu flotor si sa nu tragi de peste. Obligatoriu, plumb pierdut. Cand ai trasatura, lasi pestele sa ia fir cat doreste, te urci in barca si te duci dupa el, dar fara sa intepi si fara sa tensionezi firul. De regula, cand tensionezi firul, se freaca de pragurile pline de scoici si se taie.

E un stand bun prin faptul ca are atat apa mare, cat si apa mica, deci poate da peste in orice anotimp, si are multe structuri. Am pus o drona sa se plimbe pe deasupra standului la ultima partida si mi-a aratat crapi mari patruland prin apa mica din stanga insulei. Vezi imaginea de mai jos.


Fişiere ataşate:
Varlaam A8.jpg
Varlaam A8.jpg [ 91.08 KiB | Vizualizat de 12008 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam A8
MesajScris: Sâm Mai 16, 2015 5:52 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 25, 2015 10:27 pm
Mesaje: 42
Localitate: Pitesti
Multumesc mult pentru raspunsuri si sugestii. Sa speram ca o sa am de munca si de facut drumuri cu barca pe apa...!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam A8
MesajScris: Mar Mai 19, 2015 10:00 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Un stand superb.
La ultima partida a produs cativa pesti.

De acord cu Adi si Vlad...taie intr-o veselie daca nu esti atent. Acum simti pestele, acum nu il mai simti.
Consider ca ofera o perspectiva si o provocare foarte interesanta pentru cel ce pescuieste. Si mai cred ca daca il pescuiesti cu flotor, balama si mergi cu barca sa scoti pestele, fara sa faci drill de pe mal ai mari sanse sa pui pesti pe saltea atunci cand balta se inchide iar celelalte standuri nu produc.

Mai este de precizat ca indiferent ce inaintas ai folosi, acesta nu te salveaza. Scoicile taie direct pe linia principala.

Fir intins,

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam A8
MesajScris: Mar Mai 19, 2015 11:00 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 1:24 pm
Mesaje: 116
Ati incercat cu Unleaded de 80 de lb?
La mine inca nu a cedat la scoici


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam A8
MesajScris: Mar Mai 19, 2015 12:49 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Iul 10, 2013 1:55 pm
Mesaje: 222
Localitate: Bucuresti
Anul trecut in aceeasi perioada am pescuit pe A8 in malul de vis a vis si pe langa insula. Cred ca am prins 20 de crapi. Nicio ratare, nicio taietura.
Anul acesta mi-a taiat de 2 ori aici din tot atatea trasaturi, si din ce stiu, le-a taiat si altora, in anumite sitiatii, chiar linia principala, deci dupa inaintas. As spune ca problema sunt acele movile de care vorbeam mai sus, ce se ridica la mai putin de un metru de suprafata, pline de scoici, pe care sta asezat firul (linia principala), pentru ca daca pescuiesti in mal sau langa insula scufundata, mai sunt 20-30 m distanta. De asta spun ca daca s-ar pescui cu flotor deasupra movilelor si cu plumb pierdut, la pierderea acestuia pe trasatura, flotorul iti ridica imediat firul de pe movile. Teoretic :) .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam A8
MesajScris: Mar Mai 19, 2015 1:07 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Mie nu mi s-a intamplat sa imi taie inaintasul, ci linia. Deci nu cred ca un Unleaded ar rezolva situatia.

Dar totusi sa nu reiasa de aici ca pe A8 nu se poate pescui si de pe mal. Sunt zone unde nu taie, deci daca monturile sunt plasate acolo, poti scoate pestele facand drill de la mal.

In poza de mai sus postata de Vlad, am intampinat probleme de la baliza in dreapta, pana unde se termina insula inundata. De exemplu, pe lanseta care era aproape de granita cu A9 nu am avut nicio problema.

Un loc interesant mi se pare si acel golf umbrit de copaci, dar, din nou, e pe directia pragului cu scoici.

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam A8
MesajScris: Mar Mai 19, 2015 1:39 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 1:24 pm
Mesaje: 116
Sau puteti incerca sa puneti un suport in V pe insula, sa treci firul prin suport si sa pescuiesti dupa insula cu flotor.
Evident ca asta inseamna sa mergi cu barca dupa fiecare peste.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam A8
MesajScris: Mar Mai 19, 2015 2:21 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Asta ii spuneam si eu lui Adi, care era langa mine pe A9.

O balama pe insula iti mareste sansele sa aduci peste in minciog pe A8, mai ales ca spatele insulei pare foarte interesant.
Inclusiv acel canal care se vede in poza lui Vlad.

Nu siu daca mai apuc anul asta A8 deoarece urmeaza A4 si A9, dar sigur anul viitor in aprilie-mai il voi ataca cu balamale si flotoare :) Sper sa nu se creada ca pescuiesc la somn :lol: :lol: :lol:

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 158 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: